

Popołudniowe Espresso
Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?
Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem przemówienie wygłosił prezydent Andrzej DUDA, podczas którego przekazał, że Polska złoży aplikację o prawa do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Popołudniowe Espresso
Decyzja RPP ws. stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia podjęła decyzję, aby obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To trzykrotnie większa obniżka niż zapowiadali eksperci. To pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej, która była zacieśniana na przełomie października 2021 roku i września 2022 roku.

Popołudniowe Espresso
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 roku na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie.

Popołudniowe Espresso
Zakończono misję pokojową ONZ w Mali
W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała decyzję o zakończeniu misji pokojowej w Mali. Jak podaje Reuters, malijskie władze ograniczały możliwość działania misji, odkąd podjęły współpracę z Grupą Wagnera.

Popołudniowe Espresso
Premier Mateusz MORAWIECKI z wizytą w USA
We wtorek w Waszyngtonie premier Mateusz MORAWIECKI spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą HARRIS.

Popołudniowe Espresso
Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
„Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym, poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny” – przekazał szef MSZ Ukrainy, Dmytro KUŁEBA.

Agnieszka PAWNIK
Japońska kaligrafia w dobie komórek
Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?

Tomasz ŁUKASZUK
Indie mogą stać się liderem
Sądzę, że z pomocą świata zachodniego Indie w drugiej połowie naszego stulecia osiągną status lidera, którym chciałyby stać się Chiny. Nie tylko w regionie Indo-Pacyfiku, ale i na całym globie. Będzie to jednak przywództwo innego rodzaju niż to, które chciałyby objąć Chiny: przywództwo nie agresywnej ekspansji, ale kolektywne, znane ze świata liberalnej demokracji i wolnego rynku.

Prof. Michał LUBINA
Chiny i Azja w kulturowym patchworku
Jeśli Chiny nie zdecydują się dziś na inwazję na Tajwan, to z pewnością w ciągu najbliższych 50–100 lat będzie to państwo tak odrębne kulturowo od Chin, jak dziś Korea czy Wietnam.

Elisabeth BRAW
Pekin nie znosi Nancy Pelosi
Świat nauczył się już, że może wytrzymać chińskie groźby: na początku tego roku Litwa po prostu zignorowała takie groźby i pozwoliła Tajwanowi otworzyć przedstawicielstwo w Wilnie. Przecież żaden kraj nie może rządzić po prostu poprzez zastraszanie innych krajów.

James A. MILLWARD
Sinciang, chińska zbrodnia
Polityka Chin wobec Sinciangu jest katastrofą humanitarną przypominającą Holokaust i apartheid – twierdzi prof. James A. MILLWARD

Prof. Peter FRANKOPAN
Zachód jedzie na autopilocie. To europejskie „game over”
Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie – mówi prof. Peter FRANKOPAN w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Michał LUBINA
Podcast Wspólny Świat. W Birmie walka się nie skończyła - rozmowa z prof. Michałem Lubiną
Rok po zamachu stanu w Birmie walka się nie skończyła – to tyłu najnowszego odcinka podcastu „Wspólny Świat” poświęconego rocznicy zamachu stanu w Birmie (Mjanmie). O tym Mateusz M. KRAWCZYK rozmawia z prof. Michałem LUBINĄ z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dariusz GAWIN
Podzielony Zachód i peryferyjna Europa
Zachód rozpadł się na wspólnotę Anglosasów, gotową do rywalizacji z Chinami o to, kto będzie wytyczał kierunek dziejów powszechnych, oraz na Europę, która chciała sprytnie zachować neutralność w tym sporze, a stała się w najlepszym wypadku strefą peryferyjną globalnej polityki.

Prof. Gunnar HEINSOHN
Wiedza górą
Mózg bije religie, rasy, „klasy” i młodych masy. O ile jeszcze w XX w. patenty były dziełem wybitnych jednostek, o tyle obecnie i w przyszłości innowacje są i będą wynikiem pracy zespołowej najbardziej uzdolnionych specjalistów, wyłanianych w olimpiadach matematycznych TIMSS i zaliczanych do grupy advanced.

Prof. Erica MARAT
Wszystkie oczy zwrócone są teraz na Azję Środkową
Pięć środkowoazjatyckich państw znalazło się obecnie w centrum geopolitycznego zainteresowania całego świata

Eleanor ALBERT
Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego
Megakoncerny Korei Południowej wyprowadziły ten kraj z biedy. Jednak teraz ich ogromne wpływy mogą stać się przeszkodą w rozwoju koreańskiej gospodarki.

Patricia RANALD
Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku
Niedawne dołączenie przez Australię do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego przyciągnęło uwagę świata ze względu na znaczenie umacniania stosunków ekonomicznych i geopolitycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Porozumienie to pomija jednak problemy związane z prawami człowieka i pracownika.

Jagannath P. PANDA
Chiny i Indie. Dwa nacjonalizmy na kursie kolizyjnym
Konkurencyjne nacjonalizmy Chin i Indii, w połączeniu z różnymi interesami geopolitycznymi na lądzie i morzu, będą kształtować stosunki obu państw w najbliższych latach.

Jan ŚLIWA
Indie – kolejne supermocarstwo
Indie to potencjalne supermocarstwo. Długo były w cieniu Chin, ale bystrzy obserwatorzy dobrze im się przyglądają. W porównaniu z Chinami mają kilka podobieństw, ale i sporo różnic. Chiny są prawie trzy razy większe, ale duża część Chin jest prawie bezludna. Ludności mniej (1,35 mld), ale o zaledwie 50 mln. Hindusi są średnio o 10 lat młodsi, wyprzedzenie Chin jest więc kwestią czasu. PKB pięć razy mniejszy, ale z pominięciem COVID-19 wskaźniki wzrostu są dobre. Te liczby są ważne, bo przy pojedynku słoni rozmiar gra rolę.