Popołudniowe Espresso: Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 w Polsce?

Podczas Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki 2023 w Zakopanem przemówienie wygłosił prezydent Andrzej DUDA, podczas którego przekazał, że Polska złoży aplikację o prawa do zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Popołudniowe Espresso: Decyzja RPP ws. stóp procentowych
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia podjęła decyzję, aby obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To trzykrotnie większa obniżka  niż zapowiadali eksperci. To pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej, która była zacieśniana na przełomie października 2021 roku i września 2022 roku.

Popołudniowe Espresso: Zakończono misję pokojową ONZ w Mali
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Zakończono misję pokojową ONZ w Mali

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała decyzję o zakończeniu misji pokojowej w Mali. Jak podaje Reuters, malijskie władze ograniczały możliwość działania misji, odkąd podjęły współpracę z Grupą Wagnera. 

Popołudniowe Espresso: Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

„Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym, poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny” – przekazał szef MSZ Ukrainy, Dmytro KUŁEBA.

Agnieszka PAWNIK: Japońska kaligrafia w dobie komórek
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Japońska kaligrafia w dobie komórek

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?

Tomasz ŁUKASZUK: Indie mogą stać się liderem
Tomasz ŁUKASZUK

Tomasz ŁUKASZUK

Indie mogą stać się liderem

Sądzę, że z pomocą świata zachodniego Indie w drugiej połowie naszego stulecia osiągną status lidera, którym chciałyby stać się Chiny. Nie tylko w regionie Indo-Pacyfiku, ale i na całym globie. Będzie to jednak przywództwo innego rodzaju niż to, które chciałyby objąć Chiny: przywództwo nie agresywnej ekspansji, ale kolektywne, znane ze świata liberalnej demokracji i wolnego rynku.

Prof. Michał LUBINA: Chiny i Azja w kulturowym patchworku
Prof. Michał LUBINA

Prof. Michał LUBINA

Chiny i Azja w kulturowym patchworku

Jeśli Chiny nie zdecydują się dziś na inwazję na Tajwan, to z pewnością w ciągu najbliższych 50–100 lat będzie to państwo tak odrębne kulturowo od Chin, jak dziś Korea czy Wietnam.

Elisabeth BRAW: Pekin nie znosi Nancy Pelosi
Elisabeth BRAW

Elisabeth BRAW

Pekin nie znosi Nancy Pelosi

Świat nauczył się już, że może wytrzymać chińskie groźby: na początku tego roku Litwa po prostu zignorowała takie groźby i pozwoliła Tajwanowi otworzyć przedstawicielstwo w Wilnie. Przecież żaden kraj nie może rządzić po prostu poprzez zastraszanie innych krajów.

James A. MILLWARD: Sinciang, chińska zbrodnia
James A. MILLWARD

James A. MILLWARD

Sinciang, chińska zbrodnia

Polityka Chin wobec Sinciangu jest katastrofą humanitarną przypominającą Holokaust i apartheid – twierdzi prof. James A. MILLWARD

Dariusz GAWIN: Podzielony Zachód i peryferyjna Europa
Dariusz GAWIN

Dariusz GAWIN

Podzielony Zachód i peryferyjna Europa

Zachód rozpadł się na wspólnotę Anglosasów, gotową do rywalizacji z Chinami o to, kto będzie wytyczał kierunek dziejów powszechnych, oraz na Europę, która chciała sprytnie zachować neutralność w tym sporze, a stała się w najlepszym wypadku strefą peryferyjną globalnej polityki.

Prof. Gunnar HEINSOHN: Wiedza górą
Prof. Gunnar HEINSOHN

Prof. Gunnar HEINSOHN

Wiedza górą

Mózg bije religie, rasy, „klasy” i młodych masy. O ile jeszcze w XX w. patenty były dziełem wybitnych jednostek, o tyle obecnie i w przyszłości innowacje są i będą wynikiem pracy zespołowej najbardziej uzdolnionych specjalistów, wyłanianych w olimpiadach matematycznych TIMSS i zaliczanych do grupy advanced.

Patricia RANALD: Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku
Patricia RANALD

Patricia RANALD

Największa umowa handlowa na świecie piętnastu krajów Azji i Pacyfiku

Niedawne dołączenie przez Australię do Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego przyciągnęło uwagę świata ze względu na znaczenie umacniania stosunków ekonomicznych i geopolitycznych w regionie Azji i Pacyfiku. Porozumienie to pomija jednak problemy związane z prawami człowieka i pracownika.

Jan ŚLIWA: Indie – kolejne supermocarstwo
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Indie – kolejne supermocarstwo

Indie to potencjalne supermocarstwo. Długo były w cieniu Chin, ale bystrzy obserwatorzy dobrze im się przyglądają. W porównaniu z Chinami mają kilka podobieństw, ale i sporo różnic. Chiny są prawie trzy razy większe, ale duża część Chin jest prawie bezludna. Ludności mniej (1,35 mld), ale o zaledwie 50 mln. Hindusi są średnio o 10 lat młodsi, wyprzedzenie Chin jest więc kwestią czasu. PKB pięć razy mniejszy, ale z pominięciem COVID-19 wskaźniki wzrostu są dobre. Te liczby są ważne, bo przy pojedynku słoni rozmiar gra rolę.