Popołudniowe Espresso: 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 1. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 1944

1 sierpnia 1944 roku na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. We wtorek 1. sierpnia bchodzimy 79. rocznicę wybuchu. 

W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy. Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. – Powstańcy walczyli o zasady, o odzyskanie wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyzny, o wolną Polskę, bo tak bardzo chcieli, by wróciła na mapy – podkreślał prezydent Andrzej DUDA.

37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

Rozpoczęły się 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Tegoroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II są spotkaniem, podczas którego gromadzą się młodzi wierni z całego świata,. W środę do Lizbony uda się papież FRANCISZEK, który po raz czwarty weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży. Wcześniej był w Rio de Janeiro, Krakowie i Panamie. Uroczystość powitania papieża FRANCISZKA przez młodych zaplanowano na czwartek 3 sierpnia.

Według najnowszych danych na Światowe Dni Młodzieży zgłosiło się 1,5 mln osób, a wśród nich znalazło się kilkanaście tysięcy Polaków – około 25 tysięcy osób. Jednak ta liczba cały czas rośnie, a organizatorzy spodziewają się około 2 milionów wiernych. Światowe Dni Młodzieży potrwają do 6 sierpnia. 

Odsunięta od władzy była premier Birmy częściowo ułaskawiona. Junta przedłuża stan wojenny o pół roku

Rządzący Birmą wojskowi ułaskawili we wtorek uwięzioną przywódczynię kraju Aung San SUU KYI. Pozostanie ona jednak w areszcie domowym. Rzecznik junty Zaw MIN TUN poinformował, że ułaskawienie oznacza skrócenie o 6 lat 33-letniego wyroku nałożonego na SUU KYI, dodając, że jest to część amnestii, w ramach której uwolniono ponad 7000 więźniów w rozdartym konfliktami kraju.

Birma pogrążona jest w zamieszkach od początku 2021 roku, od czasy gdy wojsko obaliło wybrany rząd SUU KYI i rozpętało represje wobec przeciwników rządów wojskowych, w wyniku których tysiące osób zostało uwięzionych lub zabitych. W poniedziałek junta odroczyła wybory obiecane do sierpnia tego roku, a tym samym przedłużyła stan wyjątkowy o kolejne sześć miesięcy, co zdaniem krytyków przedłuży kryzys.

Karol NAWROCKI
Na wskroś polskie powstanie

Podcasty 🎧#Miesięcznik

Miesięcznik 55. numer Wszystko co Najważniejsze: „Czas przezbrojenia Europy„

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 sierpnia 2023