Popołudniowe Espresso: Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 6. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia podjęła decyzję, aby obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To trzykrotnie większa obniżka  niż zapowiadali eksperci. To pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej, która była zacieśniana na przełomie października 2021 roku i września 2022 roku.

Jeszcze przed wakacjami prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam GLAPIŃSKI ogłosił oficjalne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych.

Konflikt w Birmie. ASEAN wzywa do zaprzestania ataków na cywili

Sytuacja w Birmie, pogrążonej w chaosie i przemocy od wojskowego puczu z 2021 roku, jest jednym z głównych tematów poruszanych na rozpoczętym we wtorek szczycie przywódców ASEAN w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Choć Birma należy do tej grupy, przedstawiciele junty nie są zapraszani na spotkania. Przewodniczący ASEAN, prezydent Indonezji Joko WIDODO oświadczył, że uzgodnione przez grupę w 2021 roku stanowisko wobec Birmy, znane jako pięciopuntkowy kompromis pokojowy, pozostanie w mocy. Uzgodniono również, że Birma nie przejmie zgodnie z planem prezydencji w ASEAN w 2026 roku – podał Reuters.

Uczestnicy konfliktu w Birmie, a szczególnie jej siły zbrojne, powinni dążyć do deeskalacji przemocy i zaprzestać celowego atakowania cywilów – wezwało Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w dokumencie opisywanym przez agencję Reutera. Konflikt w Birmie to obecnie najdłużej trwający konflikt zbrojny na świecie – trwa on już 75 lat od kwietnia 1948 r. Według agencji Kyodo podczas szczytu przywódcy ASEAN mają omówić między innymi kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Wietnam, Filipiny, Malezja i Brunei, które należą do grupy, spierają się o fragmenty tego akwenu z Chinami.

Szczyt Cyfrowy w Tallinie z apelem o wzmocnienie demokracji przez AI

We wtorek do stolicy Estonii na tegoroczny szczyt cyfrowy przybyli m.in. komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry BRETON, premier Macedonii Płn. Dimitar KOWACZEWSKI i ukraińska wiceminister eurointegracji Wałerija IONAN. W panelu „Przestrzeń cyfrowa wzmocniona otwartym i innowacyjnym zarządzaniem” udział wzięli minister cyfryzacji RP Janusz CIESZYŃSKI, wicepremier Czech Ivan BARTOSZ oraz wicepremier Mołdawii Dumitru ALAIBA. „Wolny świat musi wzmocnić demokrację z pomocą technologii; już teraz pomaga ona na przykład badać zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie czy wspierać ukraińskich uchodźców” – powiedziała we wtorek premier Estonii Kaja KALLAS, otwierając Szczyt Cyfrowy w Tallinie.

„Włączanie cyberwojny do regularnych działań wojennych jest obecnie ustaloną praktyką. Cyberprzestrzeń nie jest marginalną sprawą, ale linią frontu. Na Ukrainie rosyjskie ataki cybernetyczne, choć w dużej mierze nieskuteczne, poprzedziły wojnę klasyczną. Rosja w dalszym ciągu atakuje centra danych i infrastrukturę komunikacyjną. Aby złagodzić potencjalne zagrożenia, wszyscy musimy skupić się na zwiększeniu naszej odporności” – zaapelowała premier KALLAS. Jest to szósta edycja wydarzenia, podczas którego politycy, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele sektora technologicznego spotykają się w stolicy Estonii, aby mówić o wyzwaniach związanych z transformacją cyfrową.

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 września 2023