Prof. Seth LAZAR: Etyka przełomu. O przyszłości AI
Prof. Seth LAZAR

Prof. Seth LAZAR

Etyka przełomu. O przyszłości AI

Generatywne narzędzia AI zmienią nasze społeczeństwo w dziwny, cudowny i niepokojący sposób. Czy filozofia może pomóc nam nad nimi zapanować?

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja - narzędzie fascynujące i groźne
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja - narzędzie fascynujące i groźne

Papież Franciszek w trakcie Szczytu G7 wygłosił przemówienie dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji. Wezwał w nim przywódców krajów „bogatych demokracji”, aby zwracali pni uwagę na godność ludzką. Papież Francoszek ostrzegł, że dalszy dynamiczny rozwój tej technologii grozi przekształceniu się relacji międzyludzkich w zwykłe algorytmy.

Wydanie 525 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 525 Wszystko co Najważniejsze

Przygotowaliśmy dla Państwa w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” zarówno teksty o sztucznej inteligencji, która pozostaje najważniejszym wyzwaniem w skali globalnej, jak i o stanie Ameryki przez wyborami oraz o tym, co najbliżej nas: Polsce, Europie i o tym, co dzieje się w za naszą wschodnią granicą.

Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Wielu ekspertów pisze i mówi na temat sztucznej inteligencji, używając sformułowania: „AI – korzyści czy zagrożenia?”. Uważam takie alternatywne sformułowanie za nietrafne, ponieważ właściwa według mnie jest koniunkcja: „AI – korzyści i zagrożenia”.

Prof. Jacek KORONACKI: Licencja na zabijanie
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Licencja na zabijanie

Gdy sztuczna inteligencja przejmuje odpowiedzialność za nasze decyzje; gdy zastępuje człowieka przez to, co nieludzkie. – pisze Jacek KORONACKI

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja
Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI

Edukacja a sztuczna inteligencja

Czy da się powierzyć sztucznej inteligencji uczenie mądrości? Uważam, że to może być osiągane tylko w indywidualnych relacjach mistrz – uczeń.

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 513 Wszystko co Najważniejsze

Toczące się na świecie konflikty, nie tylko rosyjska inwazja na Ukrainę, zmieniają sposób w jaki wykorzystywana jest technologia. A że mamy obecnie do czynienia z rewolucją, powiązaną z masowym wykorzystaniem danych — przede wszystkim ze Sztuczną Inteligencją — to jak świat szeroki toczy się debata nad tym, jak ucywilizować toczącą się zmianę.

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?
Elon MUSKRishi SUNAK

Elon MUSK
Rishi SUNAK

Dokąd zmierza świat?

W najgłośniejszej w ostatnim czasie debacie o sztucznej inteligencji, technologii i przyszłości, jaka odbyła się w londyńskim Lancaster House, dyskutowali Rishi SUNAK i Elon MUSK

Papież FRANCISZEK: Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Konieczna jest regulacja rozwoju Sztucznej Inteligencji

Ewolucja systemów tak zwanej „sztucznej inteligencji”, nad którą zastanawiałem się już w moim ostatnim Orędziu na Światowy Dzień Pokoju, w sposób radykalny zmienia również informację i komunikację, a poprzez nie, pewne podstawy współżycia obywatelskiego.

Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytacie Państwo między innymi tekst Jake’a SULLIVANA o amerykańskim planie na nadchodzące lata, przesłanie papieża FRANCISZKA na temat Sztucznej Inteligencji oraz esej Jacques’a ATTALIEGO o demografii i migracji. To teksty, których nie można ominąć w tym wydaniu.

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja i pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja i pokój

Rozwój technologii, która szanuje i służy ludzkiej godności, ma wyraźne implikacje dla instytucji edukacyjnych i świata kultury. Zwielokrotniając możliwości komunikacji, technologie cyfrowe umożliwiły spotkania na nowe sposoby. Istnieje jednak potrzeba stałej refleksji nad rodzajem relacji, do których nas kierują.

Eryk MISTEWICZ: Trzymajmy się dobrych mediów
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Trzymajmy się dobrych mediów

Jesteśmy elitą, my czytelnicy i twórcy wysokojakościowych treści. A jeśli tak, to naszym obowiązkiem jest nieść kaganek oświaty. Wciąż, od stuleci, niezmiennie – w rozmowie z Barbarą STEFAŃSKĄ mówi Eryk MISTEWICZ.

Popołudniowe Espresso: Krynica Forum 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Krynica Forum 2023

Prezydent Andrzej DUDA i premier Republiki Korei Han DUCK-SOO otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. „Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad” – podkreślił prezydent Andrzej DUDA na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han DUCK-SOO wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Popołudniowe Espresso: Decyzja RPP ws. stóp procentowych
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Decyzja RPP ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia podjęła decyzję, aby obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To trzykrotnie większa obniżka  niż zapowiadali eksperci. To pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej, która była zacieśniana na przełomie października 2021 roku i września 2022 roku.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Komputerowa kompulsja i wolna wola
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Komputerowa kompulsja i wolna wola

Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.