

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czy superkomputer może mieć zmysł metafizyczny?
Superkomputer nie pozwoliłby żadnemu intruzowi, by nam psuł humor podejrzeniami, że otaczający nas świat jest fikcją.

Eryk MISTEWICZ
Trzymajmy się dobrych mediów
Jesteśmy elitą, my czytelnicy i twórcy wysokojakościowych treści. A jeśli tak, to naszym obowiązkiem jest nieść kaganek oświaty. Wciąż, od stuleci, niezmiennie – w rozmowie z Barbarą STEFAŃSKĄ mówi Eryk MISTEWICZ.

Popołudniowe Espresso
Krynica Forum 2023
Prezydent Andrzej DUDA i premier Republiki Korei Han DUCK-SOO otworzyli w czwartek Forum Polsko-Koreańskie w Krynicy-Zdroju, w którym udział biorą politycy i przedstawiciele środowiska gospodarczego z obu państw. „Partnerstwo Polski i Republiki Korei jest strategiczne; to, co łączy nasze narody to przywiązanie do wartości i zasad” – podkreślił prezydent Andrzej DUDA na Forum Polsko-Koreańskim. Premier Republiki Korei Han DUCK-SOO wskazywał, że nasze kraje łączy silne partnerstwo, a współpraca „będzie katalizatorem ogromnej zmiany”.

Popołudniowe Espresso
Decyzja RPP ws. stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia podjęła decyzję, aby obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To trzykrotnie większa obniżka niż zapowiadali eksperci. To pierwsze poluzowanie polityki pieniężnej, która była zacieśniana na przełomie października 2021 roku i września 2022 roku.

Mathias RISSE
Aby przetrwać, potrzebujemy cierpliwości, elastyczności i inteligencji
Etycy nadal nie zgadzają się co do podstawowych zasad moralności, do tego stopnia, że nie wiadomo, czy superinteligencje nie uznałyby wyeliminowania ludzkości za coś niewłaściwego.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Komputerowa kompulsja i wolna wola
Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.

Jim McDERMOTT
ChatGPT nie jest sztuczną inteligencją. To zwykłe złodziejstwo
Programy takie jak ChatGPT to kolejne bezlitosne przejawy korupcji późnego kapitalizmu – pisze Jim McDERMOTT.

Prof. Michał KLEIBER
Zdrowie pod najwyższą ochroną
Czy sztuczna inteligencja może przewidzieć datę śmierci człowieka? – pisze prof. Michał KLEIBER.

Popołudniowe Espresso
Strajk taksówkarzy i zamieszki w RPA
Od czwartku taksówkarze utrudniają ruch uliczny w Kapsztadzie – stolicy i równocześnie jednego z największych miast Republiki Południowej Afryki.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze
Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie. Od kolejnych sektorów gospodarki aż po codzienne zachowania. Wszystko to sprawia, że pojawiają się kolejne pytania o zagrożenia z nią związane. Czy faktycznie jest się czego bać?

Prof. Jacek KORONACKI
Glosa do artykułu prof. Andrzeja Kisielewicza „Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia”
Niniejszy cytat dobrze oddaje główną myśl artykułu prof. Andrzeja Kisielewicza „Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia” [LINK]: „ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną »sztuczną inteligencją«, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence jako »autonomiczny program myślący na podobieństwo człowieka«”.

Prof. Andrzej KISIELEWICZ
Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia
ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence jako „autonomiczny program myślący na podobieństwo człowieka”.

Prof. Alexei GRINBAUM
Mowa maszyn. W stronę nowego testamentu sztucznej inteligencji
Transformacja obywatela w użytkownika, jednostki racjonalnej w jednostkę cyfrową, dogłębnie przemienia społeczeństwo. Zmienia sens demokracji i wszelkiego innego ustroju politycznego.

Popołudniowe Espresso
Szwecja przekaże Ukrainie sprzęt o wartości 1,3 mln euro
Szwecja przekaże Ukrainie 250 wykrywaczy min, które pomogą zwalczyć skutki powodzi po wysadzeniu zapory na Dnieprze.

Popołudniowe Espresso
Chiny mediują w rozmowach o pokoju na Ukrainie
„Od 15 maja ambasador Li HUI – specjalny przedstawiciel chińskiego rządu ds. euroazjatyckich – będzie odwiedzał Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję, aby komunikować się ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego uregulowania kryzysu ukraińskiego” – poinformowało w piątek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wiesław KOT
Cyfrowa perfidia. Sztuczna inteligencja na ekranie
Film chętnie i często symuluje przyszłe wspólne losy sztucznej inteligencji i człowieka. Ale też ostrzega: to wszystko zdarzy się niebawem. Jutro. Za chwilę. Już – pisze Wiesław KOT

Eli FRANKEL
Josh SIMONS
Dlaczego sztuczna inteligencja powinna być demokratyczna?
Najpierw należy zidentyfikować obszary ludzkiego działania oraz wybory dokonywane przez ludzi.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT
Pisze wypracowania za uczniów, odpowiada na maile pracowników wielkich korporacji, przygotowuje prezentacje na konferencje naukowe… Brawurowa kariera ChatGPT, narzędzia które zdobywa wielką popularność w Sieci, każe zadać pytanie o przyszłość edukacji i nauki w dobie rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Czy stoimy na progu rewolucji?

Prof. Leszek PACHOLSKI
Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki
Nie ma nic złego w sztucznej inteligencji. Problemem są ludzie – nieumiejący lub niechcący z niej rzetelnie korzystać.

Prof. Michał KLEIBER
Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota
Po przeszło dwu latach pandemii nadającej na całym świecie kształt wydarzeniom rolę tę przejęła obecnie wojna na Ukrainie.