
Jest środa, 12. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Premier Mateusz MORAWIECKI z wizytą w Stanach Zjednoczonych
We wtorek w Waszyngtonie premier Mateusz MORAWIECKI spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą HARRIS. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia walczącej Ukrainy, bezpieczeństwa Polski, wojskowej współpracy, jak również amerykańskich inwestycji w naszym kraju. „Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego. Ameryka staje się źródłem nadziei dla wolnej Europy” – podkreślał premier. Mateusz MORAWIECKI podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych odpowiada również na propozycję Emmanuela MACRONA wyrażoną w trakcie jego wizyty w Chinach. W miejsce „strategicznej autonomii” i separacji od Waszyngtonu, premier MORAWIECKI w USA proponuje coś odwrotnego: strategiczne partnerstwo Europy ze Stanami Zjednoczonymi.
Podczas drugiego dnia wizyty w USA premier Mateusz MORAWIECKI odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące m.in. myśliwce F-35, a także czołgi Abrams. Głównym tematem dzisiejszych rozmów są właśnie amerykańskie inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy.
Francuska blokada dostaw amunicji na Ukrainę i krytyka wizyty Emmanuela MACRONA w Chinach
Francja blokuje wymagającą jednomyślności decyzję Unii Europejskiej dotyczącą finansowania dostaw amunicji dla Ukrainy. Chce m.in., aby refundacja możliwa była nie tylko w przypadku amunicji, ale też rakiet, nawet w sytuacji, w której Ukraina o takie rakiety nie prosi – przekazało PAP wysokie źródło unijne. Francuska blokada powoduje protesty w części krajów UE, w tym Polski. Polityczni komentatorzy określają wizytę MACRONA w Chinach, jako drugą porażkę na scenie dyplomatycznej.
„W przededniu nowej zimnej wojny prezydent Francji Emmanuel MACRON swoją wizytą sprawił chińskiemu przywódcy Xi JINPINGOWI prezent dyplomatyczny, poświęcając niezależność Tajwanu na rzecz relacji Chin z Europą” – ocenia w środę dziennik „Le Figaro”. Przypomnijmy – Prezydent Francji w drodze powrotnej z wizyty w Chinach skomentował, że Europa musi się oprzeć presji stania się „naśladowcą Ameryki”. Odnosząc się do napięć między Chinami a USA dotyczących Tajwanu podkreślił, że „wielkim ryzykiem, przed którym stoi Europa, jest to, że zostanie uwikłana w kryzysy, które nie są nasze, co uniemożliwia budowanie swojej strategicznej autonomii”.
Myanmar przyznaje się do zabicia dziesiątek osób w Sikong
W przeprowadzonym przez birmańską armię ataku z powietrza na wieś w prowincji Sikong zginęły dziesiątki osób. Część z nich to cywile, wśród nich kobiety i uczniowie. Prowincja Sikong uznawana jest za bastion sprzeciwu wobec wojskowych władz kraju. Powodem ataku sił bezpieczeństwa miało być otwarcie biura domniemanej grupy milicji sprzeciwiającej się ich rządom we wsi Pa Zi Gyi. Nalot zorganizowano późnym wieczorem we wtorek.
Świadkowie ataku informowali, że zaraz po tym, gdy myśliwce zrzuciły bomby na halę społeczną, pojawiły się śmigłowce, które strzelały do ocalałych na miejscu zdarzenia i utrudniały działania ratownicze. Jak podają brytyjskie media, jest to jeden z najtragiczniejszych ataków z powietrza, których dokonało birmańskie wojsko podczas trwania wojny domowej.

Ani Wschód, ani Zachód. Dokąd zmierza Islamska Republika Iranu?
Podcasty 🎧#Miesięcznik
„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
