Popołudniowe Espresso: Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 30. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Spotkanie członków Bukareszteńskiej Dziewiątki w Łodzi

Ministrowie spraw zagranicznych krajów wschodniej flanki NATO spotkają się w Łodzi podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Głównymi tematami rozmów ma być m.in. trwająca od ponad roku wojna na Ukrainie, a także bezpieczeństwo Europy Wschodniej. Spotkanie w Łodzi ma być jednym z wielu spotkań, które odbędą się jeszcze przez lipcowym szczytem NATO w Wilnie. Jest to również pierwszy szczyt po podpisaniu porozumień przyjmujących do NATO Finlandię i Szwecję.

W czwartek polski rząd przyjął Narodowy Program Amunicyjny, który dotyczy zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej w kraju. „Zachęcamy spółki Skarbu Państwa, a także podmioty prywatne i sprawdzone podmioty z zagranicy do rozwijania zdolności produkcyjnych w Polsce” – powiedział  premier Mateusz MORAWIECKI.

1 kwietnia Rosja obejmie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

„Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od 1 kwietnia to kiepski dowcip. Rosja uzurpowała swoje miejsce; prowadzi kolonialną wojnę, a jej przywódca jest przestępcą wojennym, poszukiwanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny” – przekazał szef MSZ Ukrainy, Dmytro KUŁEBA. Rosja, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji, jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Od lutego 2022 roku, czyli od początku inwazji Kremla na Ukrainę, władze w Kijowie wielokrotnie kwestionowały prawo Rosji do zasiadania w Radzie.

„Wykorzystując status stałego członka Rady Bezpieczeństwa, Federacja Rosyjska sparaliżowała działania ONZ” – wskazał Jurij SIERGIEJEW, stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ (2007-2016). Jak twierdzi, „światowa społeczność ekspertów jednoznacznie oświadcza, że sam fakt obecności Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa staje się Radą Niebezpieczeństwa”.

Pożar pasażerskiego promu na Filipinach

Prom, płynący pomiędzy filipińskimi wyspami, przewożący setki osób, zapalił się. Co najmniej 31 osób zginęło, w tym sześciomiesięczne dziecko. Siedem osób nadal uznaje się za zaginione. Wiele z uratowanych osób wyskoczyło w panice z promu w momencie wybuchu pożaru i zostało wyłowionych z morza przez straż przybrzeżną, marynarkę i lokalnych rybaków – poinformował gubernator Jim Hataman z południowej prowincji Basilan.

Prom MV Lady Mary Joy 3 płynął z miasta Zamboanga na południu kraju do miasta Jolo w prowincji Sulu. Pożar wybuchł w środę około godziny 23 czasu lokalnego, gdy większość pasażerów spało w swoich kabinach. Wciąż nie ustalono przyczyny pożaru. Uratowano 230 osób, w tym 35 członków załogi.

Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa dekada

🎧Podcasty #Miesięcznik

„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków” – tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 marca 2023