Popołudniowe Espresso: USA ograniczy pomoc dla Ukrainy

USA ograniczy pomoc dla Ukrainy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 10. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

USA ograniczy pomoc dla Ukrainy

Zastępczyni rzecznika Pentagonu – Sabrina Singh – poinformowała, że Pentagon wykorzystał dotąd 95 proc. z 62,3 mld dolarów, które otrzymał na wsparcie Ukrainy od początku wojny. Wydano m.in. wszystkie fundusze przeznaczone na program Ukraine Security Assistance Initiative, w ramach którego USA kupują broń dla ukraińskich sił zbrojnych.

Resortowi wciąż zostały uprawnienia do przekazania sprzętu wojskowego z własnych zasobów o wartości ok. 5 mld dol., lecz tylko 1 miliard na uzupełnienie własnego arsenału. „W rezultacie jesteśmy zmuszeni miarkować nasze wsparcie dla Ukrainy” – przekazała Singh dodając.

W październiku Biały Dom zwrócił się do Kongresu USA o przyjęcie pakietu dodatkowych 106 mld dolarów związanych ze wsparciem dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku oraz dla ochrony granic. Ok. 61 mld z tej kwoty miałaby być przeznaczona na pomoc Ukrainie, z czego ok. 40 mld na wydatki wojskowe, w tym na zakup broni dla Ukrainy, uzupełnienie własnych składów, zwiększenie produkcji amunicji czy dalszą zwiększoną obecność sił USA na wschodniej flance. Kwota ma wystarczyć do końca września 2024 r. 

Izrael ogłasza codzienne czterogodzinne przerwy humanitarne w Strefie Gazy

Izrael ogłosił w czwartek, że zgadza się na codzienne, czterogodzinne przerwy humanitarne w walkach w północnej Strefie Gazy. Nastąpiło to po wcześniejszych naciskach prezydenta USA, Joe Bidena, na premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Izrael nie zgodził się jednak na zawieszenie broni. Zdaniem premiera Netanjahu byłoby to tożsame z poddaniem się Hamasowi, z którym prowadzone są otwarte walki od 7 października.

Przerwy w walkach mają pomóc w ewakuacji ludności cywilnej. Dzięki przerwie, w czwartek 50 tys. mieszkańców północnej Strefy Gazy przedostało się na południe. Służba Zdrowia w Gazie podała, że od początku izraelskiej operacji wojskowej zginęło ponad 10,800 osób, głównie cywilów, w tym dzieci.

W Strefie Gazy nadal pozostaje około 5-6 tysięcy obywateli państw trzecich, w tym około 30 Polaków (w tym dzieci i jedna kobieta w ciąży), o czym poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej resort informował o jednej osobie pochodzenia polskiego, porwanej prez Hamas. W piątek prezydent Andrzej Duda postanowił o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie w działaniach ewakuacji obywateli polskich przebywających w Strefie Gazy w okresie od 10 do 19 listopada.

W wyniku walk w Mjanmie wysiedlonych zostało 90 tys. cywilów

Blisko 50 tys. osób zostało przesiedlonych w wyniku walk, toczących się od dwóch tygodni w północnej części Mjanmy. Kolejne 40 tys. osób zostało przesiedlonych w wyniku starć między wojskiem a jego przeciwnikami w sąsiednim regionie Sagaing i stanie Kachin, od początku listopada – poinformowała w piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych. 

Od 27 października w północnym stanie Shan w Mjanmie toczą się walki między juntą wojskową a koalicją trzech etnicznych grup rebeliantów znanych jako Sojusz Braterstwa. Grupy te mają prawdopodobnie  15 tys. bojowników i regularnie walczą z wojskiem Mjanmy o żądania autonomii i zasobów. Grupy etniczne twierdzą, że zajęły dziesiątki posterunków wojskowych i zablokowały ważne szlaki handlowe z Mjanmy do Chin. Jak wskazała agencja AFP, toczące się walki są – zdaniem analityków – największym wyzwaniem militarnym dla junty od czasu przejęcia przez nią władzy w Mjanmie w 2021 roku. 

Prof. Andrzej NOWAK
Niepodległość 2023

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 listopada 2023