

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 462 Wszystko co Najważniejsze
Wszystkich nas tworzą opowieści. Pomagają kultywować tradycje, przekazywać wartości, dzięki nim czujemy się związani z tymi, którzy byli przed nami – zwłaszcza, kiedy tylu z nich ostatnio odchodzi.

Prof. Szewach WEISS
Hagada, opowieść o tożsamości
Żydowska tożsamość opiera się na powtarzanych przez pokolenia opowieściach. Dzięki nim Żydzi czują więź z poprzednimi pokoleniami i mają gwarancję, że następne generacje będą kultywować tradycje i zwyczaje.

Popołudniowe Espresso
W Zielonej Górze powstaje system antydronowy
System antydronowy (służący do unieszkodliwiania i niszczenia dronów) to jedna ze specjalności firmy Hertz z Zielonej Góry,

Popołudniowe Espresso
Powstanie zapora na granicy z Obwodem Kaliningradzkim
Postanie zapora na granicy polsko-rosyjskiej, która ma zwiększyć bezpieczeństwo kraju – poinformował wicepremier i szef MON Mariusz BŁASZCZAK

Popołudniowe Espresso
Izrael i Liban podpisują porozumienie o granicy morskiej
Izrael i Liban podpisały w czwartek osobno wynegocjowaną przez USA umowę o granicy morskiej, która otwiera drogę do lukratywnego wydobycia gazu na morzu przez sąsiadów, którzy pozostają technicznie w stanie wojny. Porozumienie ma wejść w życie po dwóch wymianach listów – jednej między Libanem a Stanami Zjednoczonymi, drugiej między Izraelem a USA, spodziewanych od 15:00 czasu lokalnego.

Popołudniowe Espresso
Nagroda Nobla z fizyki przyznana za eksperymenty z wykorzystaniem splątanych stanów kwantowych
We wtorek komitet noblowski przyznał Nagrodę Nobla z fizyki. Nagrodzeni zostali trzej naukowcy: Alain Aspect z Université Paris-Saclay and École Polytechnique, John F. Clauser z Walnut Creek oraz Anton Zeilinger z University of Vienna.

Popołudniowe Espresso
Dziennikarka Al Jazeery została zastrzelona podczas relacjonowania izraelskiego nalotu
Dziennikarka Al Jazeery Shireen Abu AKLEH została postrzelona i zabita podczas relacjonowania izraelskiego nalotu w okupowanym mieście Jenin.

Jan ŚLIWA
Ukryty Holocaust. Zagłada w dokumentach zwycięzców
Tracąc resztki nadziei i próbując przynajmniej w ten sposób zwrócić uwagę świata, Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej RP w Londynie, po konferencji bermudzkiej popełnił samobójstwo. Chciał zaprotestować tak przeciw obojętności państw Zachodu, które oskarżył o współudział w zbrodni. Nie dało to wiele: informacja ukazała się wraz z tekstem jego pożegnalnej notatki – na stronie 7.

Prof. Mark JUERGENSMEYER
Wojna kosmiczna - boska ingerencja w ludzką historię
W wyniku fuzji wojny i religii powstaje w ludzkiej wyobraźni potężny twór, który nazwałem „wojną kosmiczną”. Zmienia ona naturę konfliktów na świecie, ponieważ takiej wojny nie można przegrać.

Małka Shacham DORON
Jestem z drugiego pokolenia po Holokauście. Mieszkam w Polsce
Antysemityzm istnieje od tysięcy lat. Kto go szuka, może go znaleźć. Ja go nie szukam. Mogę powiedzieć, że w Rzeszowie i Rymanowie czuję się bardzo dobrze. Nie czuję się niechciana, wręcz przeciwnie.

Jan ŚLIWA
Żydzi o sobie
Zachowaniu Żydów możemy się przyjrzeć obecnie, bo na naszych oczach niektórzy z nich robią wszystko, aby zniszczyć swój wizerunek i odtrącić przyjaciół. Po artykule Mashy Gessen w „New Yorkerze”, który przypisywał Polakom (narodowi i państwu) winę za śmierć 3 milionów Żydów, została przekroczona pewna granica. Było tego więcej.

Stanisław ŻARYN
Zabawa faktami. Operacje wymierzone w Polskę
Możliwe było sformułowanie bezpodstawnego oskarżenia o wymordowanie przez Polskę i Polaków 3 milionów Żydów. Dziś jeszcze takie oskarżenia spotkały się z oporem i wzbudziły powszechne oburzenie. Ale co będzie za kilka lat? – pisze Stanisław ŻARYN Polska od wielu lat jest ofiarą niesłusznych oskarżeń bazujących na historii II wojny światowej oraz niesprawiedliwych interpretacjach dotyczących stosunku Polaków do Żydów. Co roku publikowane są nieuprawnione stwierdzenia, które mają przekonać opinię publiczną, że Polacy ponoszą część winy za Holokaust. Tezy zawarte w ostatnim…

Lee EDWARDS
Świat po pandemii. A może socjalizm?
Socjalistyczny cud Izraela okazał się mirażem, Indie odrzuciły socjalistyczną ideologię, wybierając gospodarkę opartą w większym stopniu na wolnym rynku, a Wielka Brytania dała całemu światu przykład, stawiając na prywatyzację i deregulację. Bez względu na to, czy mówimy o kraju rolniczym z populacją 1,3 miliarda ludzi, czy małym bliskowschodnim kraju zamieszkanym przez wybitnie inteligentny naród, od socjalizmu zawsze lepszy jest kapitalizm.

Elżbieta HREHOROWICZ CSSE
Dom Pokoju sióstr elżbietanek w Betlejem
Naprzeciw potrzebom tych najmniejszych wyszły siostry elżbietanki, które w 2010 roku założyły w Betlejem sierociniec, pod wiele mówiącą nazwą Dom Pokoju.

Mariola SERAFIN
Szkoła Młodszych Ochotniczek. Odkrywana karta polskiej historii w Nazarecie
Większość uczennic stanowiły dziewczęta, które przeszły trudny syberyjski szlak. W 1945 r. dołączyło do nich 38 dziewcząt, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Te w 1945 r. generał Anders skierował do Nazaretu, by mogły dokończyć przerwaną edukację.

Eryk MISTEWICZ
Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?
Polski urzędnik zna historię, jednak nie panuje nad przekazem, nie rozumie podstaw komunikacji i nijak nie rozumie operacji, która trwa. Operacji, w której wygrywającym jest i długo będzie stażysta z „Haaretz”, „Jerusalem Post”, „Libération”, „Le Monde”, inkrustujący liczbami padającymi w polskim Senacie teksty, które mają pokazywać zbrodnie Polaków.

Beata WOJNA
Polska, raj dla Żydów
W XVI i XVII wieku Polska otworzyła swoje drzwi dla Żydów wyrzuconych z Europy Zachodniej i stała się miejscem z największą obecnością żydowską, „rajem dla Żydów”, jak sami Żydzi wskazywali. Relacja pomiędzy Polską i wspólnotą żydowską jest tysiącletnia.

Ks. Henryk ZIELIŃSKI
Izrael i czerwona jałówka. O fundamencie tożsamości Żydów
Już na wejściu do Yad Vashem każdy, kto rozumie żydowskie kody kulturowe, otrzymuje przekaz, że Szoah dotyczył wyłącznie Żydów. Zagłada była dla nich wydarzeniem nie tylko bolesnym, ale i w jakimś sensie religijnym. Jest najbardziej fundamentalnym elementem tożsamości dzisiejszego Izraela. Ofiara milionów w tym ujęciu oczyściła naród przed Bogiem i przygotowała na przyjście Mesjasza. W konsekwencji także na odbudowę Świątyni. To ostatnie trudne jest do wykonania, ale w sensie religijnym Żydzi, którzy nie przyjęli Chrystusa, nie mają wyboru. Według Talmudu każde pokolenie Izraelitów, które powróci do ojczyzny i nie odbuduje Świątyni, będzie przeklęte. Słowem – nie zazna pokoju.

Ks. prof. Waldemar CHROSTOWSKI
Hagada - siła opowieści
Pierwszy przykład skuteczności narracji? Izrael. Nigdzie chyba nie widać siły opowieści tak silnie, jak w tym kraju. Narracja, opowieść, story stanowią fundament konstytuujący tożsamość narodu, wokół narracji budowana jest wspólnota.

Magdalena PACH
Jerozolima. Święte miasto - problem dla świata
Żywiołowe protesty i zamieszki, które mają miejsce w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu są odpowiedzią nie tylko na decyzję Donalda Trumpa, ale także na rosnącą od lat frustrację i brak perspektyw.