Wydanie 503 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 503 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Izrael i Hamas rozpoczęły w miniony piątek czterodniowe zawieszenie broni. W jego ramach mają zostać uwolnione izraelskie kobiety i dzieci, a do Strefy Gazy ma napłynąć pomoc humanitarna. Niedawno też świat dowiedział się o amerykańsko-niemieckich planach skłonienia Ukrainy do rozmów pokojowych z Rosją. Co dalej? Świadomość tymczasowości obu rozwiązań jest powszechna.

W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Jacek HOŁÓWKA pisze o politycznym kompromisie i sztuce równowagi. Ale czy można mówić o równowadze w kontekście wojny? O równowadze, kiedy giną ludzie? Na pytania te odpowiada prof. Hołówka choć nie jest to odpowiedź łatwa. Edward LUTTWAK i Eitan SHAMIR piszą zaś o Siłach Obronnych Izraela, które od momentu powstania musiały dostosowywać się do nowej rzeczywistości, nieznanej w poprzednich wojnach. Polska armia również może wyciągnąć z tych działań wnioski.

Zapraszam do lektury,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Polityka, kompromis i teoria równowagi 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polityka, kompromis i teoria równowagi

Polityka to w wielkim stopniu gra pozorów i gotowość do nakłonienia partnerów, by robili to, na czym nam zależy, choć nasi partnerzy mają myśleć, że działają tylko we własnym interesie. 


Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku 

Prof. Zbigniew STAWROWSKI: Konserwatyzm. Kraina zdrowego rozsądku

Ponieważ postawa konserwatywna wyrasta z naturalnego porządku rzeczy, sądzę, że nie zaniknie i będzie cechowała ludzi nadal, także w kolejnych dekadach XXI wieku – pisze prof. Zbigniew STAWROWSKI.


Prof. Michał BACZKOWSKI
Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe 

Prof. Michał BACZKOWSKI: Zaprzepaszczone szanse? Powstanie listopadowe

Dominujący w aktualnej historiografii pogląd, że powstanie nie miało żadnych widoków na sukces, jest paradygmatem powszechnie przyjmowanym przez badaczy. A jednak co chwilę pada pytanie: jakie szanse miało powstanie listopadowe? Dlaczego zatem to pytanie jest tak często i tak uporczywie zadawane?


Igor JANKE
Nigdy jeszcze nie zaszliśmy tak daleko w rozwoju. Nigdy nie żyło nam się tak dobrze i nie byliśmy tak atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania 

Igor JANKE: Nigdy jeszcze nie zaszliśmy tak daleko w rozwoju. Nigdy nie żyło nam się tak dobrze i nie byliśmy tak atrakcyjnym miejscem do życia i inwestowania

Naszym celem powinno być doprowadzenie Polski do miejsca, w którym będzie jednym z trzech państw mających największy wpływ na kształt i politykę Unii Europejskiej, jedną z najsilniejszych na kontynencie gospodarek.


Piotr BARON
Siewcy zgiełku 

Piotr BARON: Siewcy zgiełku

Poseł, senator, nawet samorządowiec wybrany z listy partyjnej, zawodowo jest zobligowany do postępowania zgodnego z linią polityczną. Ale czy obywatel, nawet troskliwy, zdyscyplinowany i biorący udział w wyborach, nie powinien uznać demokratycznie wybranej władzy (nie chodzi mi tu o żadną konkretną) i siedzieć cicho do następnych wyborów? Tak, cicho, ponieważ zgiełk wywołany przez entuzjastów politykowania jedynie sieje zamęt, niezgodę, podgrzewa i tak gorące nastroje. Uchodziłoby to w Colosseum, ale ani nasi politycy – gladiatorzy, ani my – lud rzymski. Należy założyć, że politycy wiedzą, co robią (a nawet gdy nie wiedzą, nie mamy na to innego wpływu niż wyborczy), a pieniacka aktywność z pewnością im nie pomoże. 


Nr 58. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 58. „Wszystko co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Wokół Święta Niepodległości, 11. listopada, warto przypomnieć przesłanie ojców polskiej niepodległości: „Najważniejsza jest Polska”. Tak zatytułowanym tekstem rozpoczynamy 58. numer miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”.


Adam DĄBROWSKI
Mit polityczny. 
Zamach na Kennedy’ego 

Adam DĄBROWSKI: Mit polityczny. Zamach na Kennedy’ego

Popularność mitów politycznych związanych ze śmiercią prezydenta Johna F. Kennedy’ego obrazuje rosnący brak zaufania Amerykanów do państwa oraz przekonanie o dystansie między rządem a obywatelami.


Lubko PETRENKO
Prorosyjska partia w Niemczech szybko zyskuje na popularności 

Lubko PETRENKO: Prorosyjska partia w Niemczech szybko zyskuje na popularności

Wzmocnienie roli politycznej AfD zagraża pomocy militarnej, finansowej i organizacyjnej dla Ukrainy ze strony Niemiec, a więc i całej Unii Europejskiej. A takie zagrożenie staje się coraz bardziej realne.


Prof. Hiroaki KUROMIYA
Rosyjski imperializm w pułapce pomiędzy Wschodem a Zachodem 

Prof. Hiroaki KUROMIYA: Rosyjski imperializm w pułapce pomiędzy Wschodem a Zachodem

Jeżeli Rosji uda się ostatecznie pokonać Ukrainę, Chiny zyskają argument do inwazji na Tajwan i dalszej ekspansji – pisze prof. Hiroaki KUROMIYA.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Haruka KOSAKA
Japonia w Chopinie zakochana 

Haruka KOSAKA: Japonia w Chopinie zakochana

Pewne jest, że Konkurs Chopinowski ma dla Japończyków szczególne znaczenie. Trudno nie uwielbiać czegoś, co się kocha. A kochać Chopina to po prostu wspaniała rzecz. To, że Japończycy są drugim po Polakach narodem najbardziej kochającym Chopina, jest chyba odczuwalne nawet dla samych Polaków.


Anna BIAŁOSZEWSKA
Chagall. Pieśń nad pieśniami. 

Anna BIAŁOSZEWSKA: Chagall. Pieśń nad pieśniami.

„Od młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze mi się wydawało i nadal wydaje, że jest największym źródłem poezji wszystkich czasów. Biblia jest jak rezonans natury i tę tajemnicę próbowałem przekazać… Lecz ja Biblii nie czytałem, ja ją śniłem” powiedział kiedyś Chagall. I rzeczywiście – oglądając jego obrazy z cyklu „Pieśń nad pieśniami” mamy wrażenie snu, barwnego, intensywnego, przesyconego zmysłowością a jednocześnie wzniosłego, jakby na granicy pomiędzy erotyką a poezją, sacrum i profanum.


STRATEGIE

Edward LUTTWAK, Eitan SHAMIR
Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela? 

Edward LUTTWAK, Eitan SHAMIR: Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?

Siły Obronne Izraela (IDF) różniły się od innych sił zbrojnych na świecie już od momentu powstania w maju 1948 roku. Powołano je jako formację złożoną z jednostek lądowych, morskich i powietrznych podlegających jednemu dowództwu, nie zaś jako odrębne jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.


Prof. Aleksander SURDEJ: Odważcie się eksportować! Dyplomacja ekonomiczna à la française

Prof. Aleksander SURDEJ
Odważcie się eksportować! Dyplomacja ekonomiczna à la française 

Raymond KEENE: Gra w szachy tłumaczy świat. Także to, dlaczego upadają imperia

Raymond KEENE
Gra w szachy tłumaczy świat. Także to, dlaczego upadają imperia 

Michał BOGUSZ: Pekin skorzysta na konflikcie na Bliskim Wschodzie

Michał BOGUSZ
Pekin skorzysta na konflikcie na Bliskim Wschodzie 



PIĘKNO NAUKI

Paul KINGSNORTH
Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce 

Paul KINGSNORTH: Technokraci porwali ekologię. I sprowadzili nas na manowce

Jesteśmy w okresie, który może się okazać ostatecznym triumfem racjonalnego człowieka. Wybudowana przez niego wieża prawie sięgnęła sklepienia świata. Z każdej starej opowieści ludzkości można wysnuć, co się dalej wydarzy.


Prof. Michał KLEIBER: Światu potrzeba namysłu i mądrości, nie rewolucji

Prof. Michał KLEIBER
Światu potrzeba namysłu i mądrości, nie rewolucji 

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Potencjał aplikacyjny ukryty w mRNA.   Nobel w dziedzinie fizjologii/medycyny 2023

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA
Potencjał aplikacyjny ukryty w mRNA. Nobel w dziedzinie fizjologii/medycyny 2023 



POLSKA WŁAŚNIE

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Polskość to tolerancja 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polskość to tolerancja

Polska to tolerancja, kult wolności, heroiczna waleczność i sztuka wielkich artystów, którzy opowiadali światu, co to jest Polska, gdy jej nie było na mapie świata, i przygotowywali jej odrodzenie.


Maciej FIJAK
Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami 

Maciej FIJAK: Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami

Dokładnie dzień po 21. rocznicy wyboru na urząd prezydenta miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. „21 lat to kawał czasu” – rozpoczął wystąpienie 20 listopada 2023 roku. Co to oznacza? Kraków czeka polityczne przemeblowanie.



KSIĘGARNIA

Stéphane COURTOIS
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola 

Stéphane COURTOIS: Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola

Dlaczego współczesny komunizm, który pojawił się w 1917 roku, prawie natychmiast przekształcił się w krwawą dyktaturę, a następnie w zbrodniczy reżim?


Jan MAJCHROWSKI: Przeciw uzbrojonym analfabetom

Jan MAJCHROWSKI
Przeciw uzbrojonym analfabetom 

Prof. Jan ŻARYN: Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei

Prof. Jan ŻARYN
Kościół i naród. Lata trwogi, lata nadziei 

Prof. Krzysztof OŻÓG: Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Prof. Krzysztof OŻÓG
Narodziny potęgi. 
Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego 

Lech MAŻEWSKI: Polska jako junior partner? Szkice o polskiej polityce od elekcji Stanisława Augusta do upadku PRL

Lech MAŻEWSKI
Polska jako junior partner? Szkice o polskiej polityce od elekcji Stanisława Augusta do upadku PRL 


MULTILANGUAGE

Prof. Michał KLEIBER: Терміново розшукуються державні діячі 

Prof. Michał KLEIBER: Терміново розшукуються державні діячі

Prof. Chantal DELSOL: Le Vieux Continent est en difficulté sérieuse. Deux écueils menacent, qui s’aggravent l’un l’autre. Le premier, extérieur. Le second, intérieur 

Prof. Chantal DELSOL: Le Vieux Continent est en difficulté sérieuse. Deux écueils menacent, qui s'aggravent l'un l'autre. Le premier, extérieur. Le second, intérieur

WIDEO

„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 


PÉPITES

Litwa powinna wzmocnić współpracę wojskową z Polską – szef MSZ Gabrielius Landsbergis

Litwa powinna wzmocnić współpracę wojskową z Polską – szef MSZ Gabrielius Landsbergis

Litwa powinna znacząco wzmocnić współpracę wojskową z Polską – oświadczył w piątek szef MSZ Gabrielius Landsbergis, przedstawiając w litewskich mediach 10-punktowy plan przygotowania się na rosnące militarne zagrożenie ze strony Rosji. W ocenie ministra należy zakładać „najgorsze scenariusze”.


Lasy tropikalne powinny być chronione przez międzynarodowy fundusz – rząd Brazylii

Lasy tropikalne powinny być chronione przez międzynarodowy fundusz – rząd Brazylii

Kto finansuje Hamas?

Kto finansuje Hamas?

Polska w 2022 r. zainwestowała w Ukrainie 97 mln dolarów – analiza PIE

Polska w 2022 r. zainwestowała w Ukrainie 97 mln dolarów – analiza PIE

Fidiasz - wystawa w Rzymie

Fidiasz – wystawa w Rzymie

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 listopada 2023