Popołudniowe Espresso: Trwa zawieszenie broni w Strefie Gazy

Trwa zawieszenie broni w Strefie Gazy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 24. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Trwa tymczasowe zawieszenie broni w Strefie Gazy

W piątek o godz. 6:00 (czasu polskiego) rozpoczął się czterodniowy rozejm między izraelską armią a Hamasem. Jest to pierwsze zawieszenie broni od 7 tygodni (od 7 października). W ramach rozejmu Hamas zobowiązał się do uwolnienia 50 izraelskich zakładników (z 240 porwanych). Izrael natomiast zobowiązał się do uwolnienia 150 uwięzionych Palestyńczyków. Jak przekazali dziennikarze CNN, pierwsza grupa 13 zakładników, uprowadzonych z Izraela przez palestyński Hamas do Strefy Gazy, została uwolniona w piątek po południu (premier Tajlandii wskazał, że uwolniono 12 Tajów). Jak podała telewizja CNN, za premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, zakładnicy znajdują się już pod opieką Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w Egipcie. W wymianie miało zostać uwolnionych również 39 zakładników przetrzymywanych po stronie Izraela. 

Jak przekazała agencja Reuters, aktualnie zawieszenie jest przestrzegane: „Nie zgłoszono żadnych dużych zamachów bombowych, nalotów artyleryjskich ani ataków rakietowych, chociaż Hamas i Izrael oskarżali się nawzajem o sporadyczne strzelaniny i inne, mniejsze naruszenia”. Obie strony przekazały jednak, że po zakończeniu zawieszenia broni wojna zostanie wznowiona w pełnej skali.

Szczyt przywódców Kanady i Unii Europejskiej

W czwartek w Kanadzie rozpoczął się dwudniowy szczyt UE-Kanada. W spotkaniu uczestniczą premier Kanady Justin TRUDEAU, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles MICHEL.  Przed rozpoczęciem szczytu premier Kanady wskazał, że „Europa stoi tymi samymi wyzwaniami” co Kanada. Zwrócił również uwagę na konieczność budowy „Green Alliance” (zielonego sojuszu) ogłoszonego w marcu 2023r. Jest to kanadyjsko-unijna inicjatywa, która zakłada rozwój gospodarczy ze zmianami chroniącymi klimat. Na temat współpracy stron wypowiedział się także przewodniczący Rady Europejskiej, który podkreślił wieloletnią współpracę UE z Kanadą oraz to, że stronom zależy na tym, by udała się zarówno transformacja klimatyczna jak i transformacja cyfrowa.

Podczas szczytu przedstawiciele mają rozmawiać również o handlu, konkurencyjności, klimacie, AI, cyberbezpieczeństwie, wojnie na Ukrainie, jak i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Jak przekazali dziennikarze CBC, wśród tematów, których nie ma w programie – ale mogą zostać podjęte – są polowania na foki. Od 2009 r. UE zakazuje importu produktów z fok, po nagłośnieniu przez organizacje obrońców zwierząt faktów takich, jak zabijanie młodych fok pałkami. Zakaz nie jest obecnie postrzegany jako problem w relacjach Kanada-UE.

Korea Północna wycofuje się z międzykoreańskiego porozumienia o łagodzeniu napięć

Resort obrony w Korei Północnej ogłosił w środę, że kraj nie będzie ograniczał się porozumieniem z 2018 roku o łagodzeniu napięć i rozmieści nowe rodzaje broni przy granicy z Koreą Południową. Decyzja ta zapadła w odpowiedzi na częściowe zawieszenie porozumienia w środę przez Koreę Południową.

Po tym jak Korea Północna wystrzeliła we wtorek pierwszego satelitę szpiegowskiego, władze Korei Południowej zapowiedziały, że przestaną przestrzegać artykułu porozumienia międzykoreańskiego z 2018 roku, który zakazywał im prowadzenie zwiadu wojskowego terenów przygranicznych i obserwacji wokół wojskowej linii demarkacyjnej. Decyzja miała zapaść podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu, któremu przewodniczył premier Korei Południowej, Han DUCK-SOO. Mimo, że władze w Seulu ostrzegały przed konsekwencjami wystrzelenia satelity szpiegowskiego – i mimo wydanego przez ONZ zakazu – Pjongjang twierdzi, że wystrzelił statek.

Imperializm Rosji
Prof. Hiroaki KUROMIYA
Rosyjski imperializm w pułapce pomiędzy Wschodem a Zachodem

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2023