
Prof. Žiga TURK
Unia Europejska. Związek coraz ściślejszy czy coraz silniejszy?
Ukraina nie walczy ani o liberalną demokrację, ani o bardziej zjednoczoną Unię Europejską. Walczy o własną narodową suwerenność.

Philippe CHARLEZ
Władca Kremla, władca czasu
Decyzja Putina o odcięciu od rosyjskiego gazu Polski i Bułgarii nie jest niczym innym, jak wysłaniem pierwszego „pocisku” w stronę UE.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Europejskie i krajowe rządy prawa
Należy oczekiwać, że władze Unii zechcą zdecydować, jak uniknąć występowania w dwóch rolach jednocześnie: jako strony w sporze i jako instancji nadrzędnej zachowującej neutralność wobec skonfliktowanych stron.

Balázs ORBÁN
Unia Europejska jako imperium?
Polityczny program federalnej Europy – „Stanów Zjednoczonych Europy” – nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak dziś. Jednoznacznie można uznać to za tworzenie się imperium.

Popołudniowe Espresso
Ukraina. 39 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na kolejowy węzeł ewakuacyjny
Dziś piątek, 8 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Popołudniowe Espresso
UE ostrzega Chiny przed konsekwencjami wsparcia Rosji
Unijni przywódcy mają przekazać Chińczykom, że ich wsparcie dla Rosji może zagrozić wzajemnym relacjom gospodarczym.

Mateusz MORAWIECKI
Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi
Bestialski napad Putina na Ukrainę nie pozostawia żadnych złudzeń. Władimir Putin wydał wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi.

Popołudniowe Espresso
Ukraina się broni. Europa Środkowa przyjmuje uchodźców
Jest piątek, 25. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Krzysztof SZUBERT
Cyfrowe plany Francji na czas jej prezydencji w UE
Patrząc na rozpiętość tematyczną, zakres merytoryczny europejskiej agendy cyfrowej, ambitne podejście w tym zakresie, charakteryzujące zarówno prezydencję francuską, jak i obecną Komisję Europejską, można być pewnym, że obecne półrocze będzie ważnym okresem w UE dla otoczenia regulacyjnego i biznesowego w obszarze szeroko rozumianej tematyki transformacji cyfrowej.

Hans KUNDNANI
Pepijn BERGSEN
Prof. Stefan AUER
Polska zakwestionowała prawne narzędzie do osiągnięcia „coraz ściślejszej unii”
To nie obecny polski rząd, ale obywatele Francji i Holandii zablokowali próbę wyraźnej konstytucjonalizacji UE w referendum zaledwie rok po jej rozszerzeniu w 2004 r. Traktat konstytucyjny „miałby być traktatem, który nie tylko nie naruszałby prawa UE, ale także nie byłby traktatem konstytucyjnym”. Podczas gdy traktat konstytucyjny „skodyfikowałby doktrynę supremacji prawnej UE”, postanowienie to zostało usunięte z jego następcy, traktatu lizbońskiego, co ponownie wskazuje, że konsensus w sprawie supremacji prawnej UE nie jest tak silny, jak się często twierdzi.

Alexandr VONDRA
Europę Środkową łączą wspólna kultura i świadomość, że nie da się stworzyć raju na Ziemi
Trudno sobie wyobrazić, żeby nagle pojawiła się jedna, uniwersalna, pasująca każdemu państwu członkowskiemu Unia. Z prostej przyczyny: nie ma czegoś takiego jak europejski Demos.

Prof. Rocco BUTTIGLIONE
Nie ma Europy bez miłości i solidarności
Jeśli kraje Europy chcą być dziś bardziej suwerenne w świecie, muszą trzymać się razem, jak rodzina. Europejczycy tylko razem mogą kontrolować dostęp do najważniejszych dóbr i wartości.

Prof. Michał KLEIBER
Nasza Europa
Unia Europejska stanowi ciągle wielką realną siłę i nie jest, jak chcieliby jej krytycy, nieudanym związkiem niedopasowanych do siebie państw członkowskich.

Linas LINKEVIČIUS
Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii
Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice Unii Europejskiej to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską. Litwa i Polska zdają ten egzamin przy wsparciu innych krajów Unii.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Sojusze i suwerenność
Unia Europejska zmienia się w ten sposób, że w coraz większym stopniu wyraża interesy państw, które są dłużej w Unii, zwłaszcza państw największych (Niemiec, Francji etc.). Państwa te miały bowiem największy wpływ na stanowienie zasad. Np. zasady głosowania w UE zmieniały się w taki sposób, że uprzywilejowały państwa największe. Z kolei przyjęcie euro służyło w większym stopniu Niemcom niż np. Grecji. Nie jest zatem tak, że wszyscy w takim samym stopniu korzystają z członkostwa w Unii Europejskiej.

William NATTRASS
Jeżeli Unia Europejska zacznie postrzegać rządy państw Europy Środkowej jak wrogów, popełni fatalny błąd
Wygląda na to, że Unia może mieć nadzieję najwyżej na zmianę rządu w zbuntowanych środkowoeuropejskich państwach członkowskich. Rodzi to jednak trudne pytania o charakter UE jako podmiotu politycznego. W sytuacji, w której Unia Europejska potrafi współpracować wyłącznie z uległymi rządami i politykami wpisującymi się w określoną ideologię, niektórzy „obywatele UE” zaczynają być naprawdę równiejsi od innych.

Jean-Éric SCHOETTL
Skąd tyle oburzenia na Polskę po wyroku jej Trybunału Konstytucyjnego?
Cały ten przemądrzały chór krzyczący o polexicie nie chce zrozumieć, że wyrok polskiego trybunału dotyczy jedynie kwestii ingerowania przez instytucje unijne, a zwłaszcza TSUE, w obszary będące suwerennymi prerogatywami krajów członkowskich, jak np. organizacja wymiaru sprawiedliwości, która jest kością niezgody między Warszawą a Brukselą i Luksemburgiem. Trybunał orzekł jedynie, że polska konstytucja nie przewiduje rezygnacji z suwerenności w obszarach jasno określonych traktatami.

Dariusz LIPIŃSKI
Nie zabijajmy Europy!
Historia integracji europejskiej pokazuje, że najgłębsze jej kryzysy są reakcją na zbyt daleko idące zapędy federalistyczne.

Kai-Olaf LANG
Niemcy chcą pozostać krajem, który jednoczy Europę
Jeśli Niemcy chcą mieć wpływ na losy Unii Europejskiej, to potrzebują do tego partnerów. Ze wszystkich części Unii.

Kai-Olaf LANG
Unia Europejska - wspólnota ryzyka
„Projekt europejski znajduje się w głębokich kłopotach, ale zasługuje na to, by go bronić” – przekonywał Timothy Garton Ash w 2019 r., na chwilę przed wybuchem pandemii. Tylko czy Europa sama tego chce?