Wydanie 545 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 545 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

W najnowszym wydaniu znajdą Państwo sporo tekstów dotyczących ekonomii. Powód jest oczywisty: dyskusja wokół raportu Maria Draghiego, byłego włoskiego premiera, zatacza coraz szersze kręgi. 

Jan ROKITA pisze więc o tym, co najbardziej trapi Unię Europejską, a Guy SORMAN, francuski dziennikarz, publicysta polityczny i filozof analizuje, co mogłoby obudzić europejską Wspólnotę twierdząc, że analiza Maria Draghiego jest słuszna choć przedstawione przez niego strategia już nie. W tym numerze zachęcam również do lektury tekstu Ashoki MODIEGO, który pisze o Indiach trzeciej kadencji premiera Narendry Modiego..  

Życząc dobrej lektury i spokojnego weekendu,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Nathaniel GARSTECKA
Nowa męczennica 

Nathaniel GARSTECKA: Nowa męczennica

Miała 19 lat, była studentką Uniwersytetu Paris-Dauphine. Była promienna, radowała się życiem i była kochana przez rodzinę i przyjaciół. Miała na imię Philippine. Kilka dni temu została zmasakrowana przez nielegalnego marokańskiego imigranta. Jest kolejną męczennicą polityki kolejnych francuskich rządów w ciągu ostatnich 70 lat.


Olivier BACCUZAT
Śmierć Philippine. Francja winna i odpowiedzialna 

Olivier BACCUZAT: Śmierć Philippine. Francja winna i odpowiedzialna

Czy Francja nie jest odpowiedzialna za śmierć studentki, Philippine, o której zamordowanie podejrzewa się obywatela Maroka, wcześniej skazanego za gwałt i zobowiązanego do opuszczenia terytorium Francji?


Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 66. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 66. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: prof. Chantal DELSOL, Arno KLARSFELDA, Kazimierza M. UJAZDOWSKIEGO, Edwarda LUCASA, Karola NAWROCKIEGO i prof. Jacka HOŁÓWKI.


Jan ROKITA
Co dziś najbardziej trapi Unię? 

Jan ROKITA: Co dziś najbardziej trapi Unię?

Muszę przyznać, że aż do ostatniego wtorku myślałem, że Europejska Rada Stosunków Zagranicznych (ECFR) to poważny i wartościowy międzynarodowy think tank. I choć często miewałem odmienny od lewicowych ekspertów ECFR pogląd na politykę światową, to przecież nikt rozsądny nie sięga po materiały analityczne po to, aby odnaleźć w nich swoje własne poglądy.


Guy SORMAN
Co mogłoby obudzić Europę? 

Guy SORMAN: Co mogłoby obudzić Europę?

Raport Maria Draghiego zwracający uwagę na zastój gospodarki w Europie jest ważnym sygnałem alarmowym. Jednak proponowana przez niego strategia zaradcza zwiększania wydatków rządowych tylko pogorszy problem.


Emmanuel MACRON
Europa decyduje się dziś 

Emmanuel MACRON: Europa decyduje się dziś

Gdy kończyła się I wojna światowa, Paul Valéry powiedział, że wiemy już, iż nasze cywilizacje są śmiertelne. Nasza dzisiejsza Europa też nie jest śmiertelna. Ona może umrzeć. Może umrzeć i jej los zależy tylko od naszych wyborów. Tych wyborów należy dokonać teraz.


Rainer ZITELMANN
Kapitalizm to nie przeszłość, lecz przyszłość 

Rainer ZITELMANN: Kapitalizm to nie przeszłość, lecz przyszłość

Zanim pojawił się kapitalizm, większość ludzi na świecie żyła w skrajnym ubóstwie. W 1820 roku było to ok. 90 proc. światowej populacji. Obecnie liczba ta wynosi mniej niż 9 proc.


Ashoka MODY
 Indie odchodzą od demokracji 

Ashoka MODY: Indie odchodzą od demokracji

Pod rządami Modiego Indie wykonały gwałtowny zwrot w kierunku autokracji.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wokizm. Ideologia i propaganda 

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Wokizm. Ideologia i propaganda

Stany Zjednoczone wygrywają ciągle (w każdym razie – na razie) w konkurencji z Rosją, Chinami, Unią Europejską i Japonią, ponieważ są najbardziej innowacyjne, produktywne i zdyscyplinowane. Nie poświęcą swej przewagi dla ideologii nieskutecznej, czyli dla działań motywowanych moralnie, lecz katastrofalnych pod względem militarnym i gospodarczym.


Jan ŚLIWA
Królewna Śnieżka prowadzi lud na barykady 

Jan ŚLIWA: Królewna Śnieżka prowadzi lud na barykady

Królewna Śnieżka, baśń braci Grimm – co może w niej być szczególnego? Piękna królewna, zła macocha, zakochany książę i siedmiu wesołych krasnoludków. Pokolenia dzieci znają ją z kreskówki Walta Disneya z roku 1937. To już 86 lat temu, czas na nową wersję, by odświeżyć i zarobić znowu sporo pieniędzy. Ale jak odświeżyć?


Konrad WERNER
Od oświecenia do przebudzenia. Przekorna obrona wokizmu 

Konrad WERNER: Od oświecenia do przebudzenia. Przekorna obrona wokizmu

Rewizjonizm historyczny właściwy dla wokizmu, jak to się czasem krytycznie określa, jest szansą dla naszej postoświeceniowej kultury na odzyskanie sensu wiedzy jako przeżywanej zbiorowej pamięci, w której naturalnie miesza się przeszłość z teraźniejszością, dostarczając punktów odniesienia, łącząc znaki, symbole, wskazówki ponad przepaścią czasu.


Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2024 

Julia MISTEWICZ-DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


STRATEGIE


Justyna PATER-SYNÓWKA
Jak zmniejszyć ryzyko innowacyjnych inwestycji i zdobyć finansowanie dla swojej firmy? 

Justyna PATER-SYNÓWKA: Jak zmniejszyć ryzyko innowacyjnych inwestycji i zdobyć finansowanie dla swojej firmy?

Networking odgrywa kluczową rolę w budowaniu relacji z potencjalnymi partnerami i inwestorami. WPT organizuje liczne wydarzenia branżowe, które stanowią doskonałą okazję do nawiązania kontaktów i znalezienia odpowiednich partnerów biznesowych.


Mateusz MORAWIECKI: Nowa strategia na trudne czasy

Mateusz MORAWIECKI
Nowa strategia na trudne czasy 

Jens STOLTENBERG: Pięć lekcji z ostatniej dekady

Jens STOLTENBERG
Pięć lekcji z ostatniej dekady 

Edouard BALLADUR: Spór o duszę Europy

Edouard BALLADUR
Spór o duszę Europy 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Technologie cyfrowe a społeczne nierówności 

Prof. Michał KLEIBER: Technologie cyfrowe a społeczne nierówności

Rosnące nierówności, zwiększane przez postęp technologiczny, przeradzają się w zagrożenie dla przyszłości całej naszej cywilizacji.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Boty śmierci

Prof. Piotr CZAUDERNA
Boty śmierci 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia

Prof. Piotr CZAUDERNA
Pacjenci w śpiączce – czy rzeczywiście śpią? Najnowsze odkrycia 



POLSKA WŁAŚNIE


Paulina MATYSIAK
Zamiast Ministerstwa Rozwoju i Technologii mamy w Polsce Ministerstwo Deweloperów i Landlordów 

Paulina MATYSIAK: Zamiast Ministerstwa Rozwoju i Technologii mamy w Polsce Ministerstwo Deweloperów i Landlordów

Jeśli ktoś dopatruje się niejawnych sił, które potajemnie rządzą krajem z cienia, to powinien odwrócić swój wzrok od mafii, służb i lóż, a skierować go w stronę deweloperów. Nie ma znaczenia, kto rządzi, lobby deweloperów zawsze chodzi za swoimi interesami. Pilnuje, by nie było stratne na wprowadzanych rozwiązaniach, zachęca do dopłat, bo przecież dorzucone środki wpadną na ich konta.


Prof. Jurand WOJEWODA
Powódź czy wezbranie? O wodzie okiem geologa 

Prof. Jurand WOJEWODA: Powódź czy wezbranie? O wodzie okiem geologa

Woda nierozumiana, źle wykorzystywana lub nieujarzmiona sprawia, że jej energia zwraca się przeciwko ludziom i ich wytworom.


Andrzej TALARCZYK
Lasy i woda. Próba odpowiedzi 

Andrzej TALARCZYK: Lasy i woda. Próba odpowiedzi

Co prawda lasy mogą obniżać szczyty fali powodziowej w przypadku umiarkowanych opadów, jednak wraz ze wzrostem ich nasilenia wpływ lasów maleje. Na ile lasy mogą zatrzymywać wodę opadową, zależy od ich rodzaju, struktury oraz sposobu zarządzania nimi. Pod tym względem najefektywniejsze są drzewostany wielopiętrowe z bogatą roślinnością w dolnych partiach. Ale nawet i one są w stanie zatrzymać do 6 mm opadu w koronach i dalsze 1–4 mm przy gruncie. 



KSIĘGARNIA


Kard. George PELL
Czasy są kością wyłamaną w stawie 

Kard. George PELL: Czasy są kością wyłamaną w stawie

Urodziłem się w 1941 roku, a wykształcenie zdobywałem w dawnych czasach lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, kiedy utrzymywała się La Niña i Ballarat mojej młodości było regularnie mokre i zimne. A my nie mieliśmy centralnego ogrzewania.


Mateusz SOKULSKI: Społeczny odbiór i rezonans „Solidarności” w Jugosławii

Mateusz SOKULSKI
Społeczny odbiór i rezonans „Solidarności” w Jugosławii 

Adam KACZYŃSKI: Sowietyzacja Wołynia. Terror i zbrodnie ZSRR

Adam KACZYŃSKI
Sowietyzacja Wołynia. Terror i zbrodnie ZSRR 

Anna ZECHENTER: 17 września 1939. Rzeczpospolita rozdarta

Anna ZECHENTER
17 września 1939. Rzeczpospolita rozdarta 

Norbert BĄCZYK: Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944. Legalnie można było tylko umrzeć

Norbert BĄCZYK
Terror niemiecki w powiecie Garwolin 1939-1944. Legalnie można było tylko umrzeć 


MULTILANGUAGE


Nathaniel GARSTECKA: Une nouvelle martyre 

Nathaniel GARSTECKA: Une nouvelle martyre

Bogdan ZDROJEWSKI: Wrocław is prepared for the flood, but prepared does not mean safe 

Bogdan ZDROJEWSKI: Wrocław is prepared for the flood, but prepared does not mean safe

WIDEO


#RozmowyNajwazniejsze
Wojciech KOZŁOWSKI
 

PÉPITES


„Elity polityczne i media ogłupiają nasze umysły”— Daniel Rondeau

„Elity polityczne i media ogłupiają nasze umysły”— Daniel Rondeau

Daniel Rondeau jest francuskim pisarzem, członkiem Akademii Francuskiej. W tekście opinii we francuskim magazynie “Le JDNews” ocenia, że wolność słowa powinna opierać się o prawdę i pamięć.


Nudna debata o reparacjach od Niemiec okazała się być możliwa

Nudna debata o reparacjach od Niemiec okazała się być możliwa

Trump z Zełenskim mają wspólny plan, jak Ukraina może wygrać wojnę

Trump z Zełenskim mają wspólny plan, jak Ukraina może wygrać wojnę

Kim jest Shigeru Ishiba - nowy premier Japonii?

Kim jest Shigeru Ishiba – nowy premier Japonii?

Chartres świętuje tysiąclecie budowy katedry

Chartres świętuje tysiąclecie budowy katedry

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 września 2024