Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze
Jest środa, 22. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Zacieśnienie współpracy UE z USA wśród priorytetów prezydencji Polski w Radzie UE
Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą priorytetów podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Wśród nich znalazło się zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z USA, rozszerzenie Unii o nowe państwa członkowskie, udział w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE.
1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez 6 miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska. Sprawowanie prezydencji składów Rady Unii Europejskiej jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE w 2004 r. i szczególnego rodzaju zobowiązaniem wynikającym ze statusu państwa członkowskiego.
Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze
Od ceremonii oficjalnego powitania na Zamku na Hradczanach w Pradze rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Kancelaria prezydenta Czech, które przewodniczą obecnie V4 poinformowała, że podczas spotkania prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią projekty finansowane ze wspólnego Funduszu Wyszehradzkiego oraz bieżące kwestie polityki zagranicznej.
Prezydenci mają także dyskutować o nowoczesnych i zdolnych do konkurencji projektach, pozwalających krajom V4 na osiągnięcie wzrostu gospodarczego i stabilności ekonomicznej. W tym zakresie mowa będzie o współpracy transgranicznej i projektach infrastrukturalnych, np. kolei dużych prędkości, bezpieczeństwie energetycznym i surowcowym. Szefowie czterech państw będą też dyskutować o wpływie agresji Rosji na Ukrainę na Europę Środkową, a także o dalszym wsparciu zaatakowanego kraju. Podczas rozmów poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie i rozszerzenia UE.
Porozumienie Izraela z Hamasem. Uwolnionych ma zostać 50 zakładników
W czwartek doszło do porozumienia Izraela z Hamasem, według którego uwolnionych ma zostać 50 zakładników przetrzymywanych przez tę organizację terrorystyczną w Strefie Gazy. Hamas ma przekazywać osoby codziennie, w grupach składających się z 12-13 osób. W zamian za powrót 50 zakładników, uprowadzonych 7 października, Izrael oferuje kilkudniowe zawieszenie broni, a także uwolnienie do 150 więźniów palestyńskich. Wstrzymanie ognia ma potrwać co najmniej 4 dni. Dodatkowo władze w Jerozolimie mają również zwiększyć pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Jednak Izrael podkreśla: „to nie jest koniec”. Siły Obronne Izraela (IDF) maja wznowić działania wojskowe w regionie niezwłocznie po realizacji porozumienia.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA