Popołudniowe Espresso: Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 22. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zacieśnienie współpracy UE z USA wśród priorytetów prezydencji Polski w Radzie UE

Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą priorytetów podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Wśród nich znalazło się zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z USA, rozszerzenie Unii o nowe państwa członkowskie, udział w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE.

1 stycznia 2025 roku Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez 6 miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska – Królestwo Danii – Republika Cypryjska. Sprawowanie prezydencji składów Rady Unii Europejskiej jest naturalną konsekwencją przystąpienia Polski do UE w 2004 r. i szczególnego rodzaju zobowiązaniem wynikającym ze statusu państwa członkowskiego.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

Od ceremonii oficjalnego powitania na Zamku na Hradczanach w Pradze rozpoczęło się w środę spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Kancelaria prezydenta Czech, które przewodniczą obecnie V4 poinformowała, że podczas spotkania prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier omówią projekty finansowane ze wspólnego Funduszu Wyszehradzkiego oraz bieżące kwestie polityki zagranicznej.

Prezydenci mają także dyskutować o nowoczesnych i zdolnych do konkurencji projektach, pozwalających krajom V4 na osiągnięcie wzrostu gospodarczego i stabilności ekonomicznej. W tym zakresie mowa będzie o współpracy transgranicznej i projektach infrastrukturalnych, np. kolei dużych prędkości, bezpieczeństwie energetycznym i surowcowym. Szefowie czterech państw będą też dyskutować o wpływie agresji Rosji na Ukrainę na Europę Środkową, a także o dalszym wsparciu zaatakowanego kraju. Podczas rozmów poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie i rozszerzenia UE.

Porozumienie Izraela z Hamasem. Uwolnionych ma zostać 50 zakładników

W czwartek doszło do porozumienia Izraela z Hamasem, według którego uwolnionych ma zostać 50 zakładników przetrzymywanych przez tę organizację terrorystyczną w Strefie Gazy. Hamas ma przekazywać osoby codziennie, w grupach składających się z 12-13 osób. W zamian za powrót 50 zakładników, uprowadzonych 7 października, Izrael oferuje kilkudniowe zawieszenie broni, a także uwolnienie do 150 więźniów palestyńskich. Wstrzymanie ognia ma potrwać co najmniej 4 dni. Dodatkowo władze w Jerozolimie mają również zwiększyć pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Jednak Izrael podkreśla: „to nie jest koniec”. Siły Obronne Izraela (IDF) maja wznowić działania wojskowe w regionie niezwłocznie po realizacji porozumienia. 

Prof. Stéphane COURTOIS 
Rosyjska twarz komunizmu. Przemoc, terror i niewola

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 listopada 2023