Parlament Europejski za zmianą traktatów UE
Jest czwartek, 23. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Parlament Europejski poparł zmianę traktatów Unii Europejskiej
W środę w Strasburgu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Nie oznacza to jednak, że traktaty zostaną zmienione. W sprawozdaniu AFCO zalecało zmianę traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o Funkcjonowaniu UE (TFUE). Sprawa dotyczyła blisko 270 poprawek do obowiązującego obecnie traktatu z Lizbony. W głosowaniu za zmianą traktatów w Parlamencie Europejskim wzięło udział 609 europosłów. 291 deputowanych zagłosowało za przyjęciem sprawozdania, z kolei przeciw było 274, a 44 wstrzymało się od głosu.
AFCO zarekomendowało, aby niektóre decyzje w Unii Europejskiej podejmować za zgodą większości (dotychczas potrzebna jest zgoda wszystkich państw członkowskich). Dodatkowo weto jednego państwa nie uniemożliwiałoby już podjęcia danej decyzji. Komisja Europejska chce również przeniesienia części kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej. Walutą dla krajów Unii miałoby być euro, a skład KE byłby ograniczony: nie wszystkie państwa członkowskie miałyby swojego komisarza.
Wybory parlamentarne w Holandii wygrała prawicowa partia PVV Geerta WILDERSA
Prawicowa Partia Wolności – PVV (na czele z Geertem WILDERSEM) – zwyciężyła w wyborach do izby niższej parlamentu Holandii (Tweede kamer), zdobywając 35 mandatów (poprzednio 17). Tweede kamer liczy 150 członków. „Zdobyliśmy 35 mandatów, żadna partia nie może już nas ignorować” – powiedział Geert WILDERS. – „Przywrócimy kraj Holendrom” – dodał.
Na drugim miejscu znalazła się zjednoczona lewica – Partia Pracy (PvdA) i Zieloni (GroenLinks) – pod przywództwem Fransa TIMMERMANSA. Zdobyli 26 mandatów. W poprzednich wyborach startujące osobno PvdA i GroenLinks zdobyły 9 i 8 mandatów. Na trzecim miejscu uplasowała się liberalna partia VVD premiera Marka RUTTEGO, która zdobyła 23 mandaty; kierowana przez minister sprawiedliwości Dilan YESILGOZ. Ugrupowanie poprzednio zdobyło 34 mandaty w izbie niższej.
Kard. Grzegorz RYŚ objął kościół tytularny w Rzymie
W środę metropolita łódzki kard. Grzegorz RYŚ obją, w kanoniczne posiadanie, kościół tytularny w Rzymie. Kościół pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego na przedmieściach Rzymu został przyznany kard. RYSIOWI wraz z nominacją kardynalską. Jeszcze w środę kard. RYŚ odprawił w nim uroczystą mszę. Kościół pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego zbudowano w dzielnicy mieszkaniowej na dawnych terenach rolnych. 15 lutego 1998 roku kościół odwiedził św. Jan Paweł II. Upamiętnia to tablica ufundowana w 10. rocznicę wizyty papieża.
Kardynał Grzegorz RYŚ podczas uroczystego objęcia kościoła tytularnego w Rzymie podkreślał: „chcemy powierzyć nasze decyzje naszym patronom, świętym Cyrylowi i Metodemu”. Dodając, że świeci dużo przeszli w swoim życiu, dużo wycierpieli. „Cierpieli za Ewangelię, za jedność Kościoła” – podkreślił kardynał RYŚ.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jak odzyskać zagrabione dziedzictwo?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA