Popołudniowe Espresso: Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA

Po ponad tygodniu liczenia głosów, Edison Research prognozował, że Republikanie zdobyli 218 miejsc potrzebnych do przejęcia kontroli nad Izbą. Zwycięstwo republikanów w 27. okręgu kongresowym w Kalifornii sprawiło, że partia przekroczyła granicę.

#RozmowyNajważniejsze. Francję czeka koabitacja - Bogusław SONIK
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

#RozmowyNajważniejsze. Francję czeka koabitacja - Bogusław SONIK

12 czerwca Francuzi oddali głosy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Bogusław SONIK w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM, komentował kampanię wyborczą. SONIK zaznaczył, że partia republikańska i socjalistyczna są na przegranej pozycji. Twierdzi, że wybory wygra partia Emmanuela Matrona lub Jean-Luca Mélenchona.

#NajważniejszeDnia. Wybory we Francji nie przyniosły radykalnych zmian
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

#NajważniejszeDnia. Wybory we Francji nie przyniosły radykalnych zmian

W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów, komentuje wyniki francuskich wyborów parlamentarnych. – Te wybory pokazały żółtą kartkę dla polityki Emmanuela Macrona. […] Francuzi powiedzieli “nie” dla jego rządów absolutnych – mówi Eryk MISTEWICZ.

Popołudniowe Espresso: Światowy Dzień Uchodźcy
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Światowy Dzień Uchodźcy

Jedna na 78 osób na świecie jest przesiedlona. W poniedziałek 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Prof. Radosław PALONKA: Indiańska Ameryka wybiera swoich wodzów
Prof. Radosław PALONKA

Prof. Radosław PALONKA

Indiańska Ameryka wybiera swoich wodzów

Nie wszyscy Indianie głosują tak samo, bo mimo że można mówić o pewnych preferencjach i tendencjach, to rozkład głosów w praktyce jest różny. Trudno przecież oczekiwać jednomyślności i takich samych postaw w każdym z 574 plemion uznawanych przez rząd federalny w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Wojciech CWALINA: Polityczna gra w zaufanie
Prof. Wojciech CWALINA

Prof. Wojciech CWALINA

Polityczna gra w zaufanie

Politycy tkwią w biznesie, w którym towarem jest nadzieja. Nadzieja ta wiąże się z przekonywaniem ludzi, że to właśnie ten konkretny polityk lub tylko ta partia gwarantuje skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem narodowym, stabilność społeczną i wzrost gospodarczy kraju.

Jan ŚLIWA: Bitwy nad urną
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Bitwy nad urną

Wybory uważa się za zakończone, gdy pokonany uzna swoją porażkę. Są tu dwie szkoły: Jamesa Madisona i Alexandra Hamiltona. Madison uważał, że każde wybory muszą być rozstrzygnięte uczciwie, nawet gdyby to musiało trwać. Hamilton twierdził, że przy przedłużającym się sporze przegrywający powinien dla dobra sprawy ustąpić, nawet gdy uważa, że niesłusznie, i stanąć do wyborów następnym razem.

Mateusz KRAWCZYK: Ta Polska skończy się za pięć lat
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Ta Polska skończy się za pięć lat

Po 30 latach budowania demokracji cofnęliśmy się do etapu rewolucyjnych przemian. I przyznaję, jest to atrakcyjne dla bardziej radykalnych z nas. Ale z anarchizmu się wyrasta. Od polityków naprawdę oczekujemy większej odpowiedzialności, choć trochę klasy i stylu. A tak – kampania wyborcza pozbawiła poniektórych z nas złudzeń o ideach w polityce. Szkoda, bo potrzebujemy idei.

Prof. Michał KLEIBER: To są bardzo ważne wybory
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

To są bardzo ważne wybory

Jest szansa, abyśmy po wyborach stali się różniącymi się w poglądach, ale aktywnie współpracującymi realistami. Rozumiejącymi, że szeroka społeczna zgoda w najważniejszych dla Polski sprawach jest niezbędna dla prawidłowej dbałości o dobro wspólne.

Prof. Michał KLEIBER: Najwyższy czas na wygaszenie nadmiernych politycznych emocji
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Najwyższy czas na wygaszenie nadmiernych politycznych emocji

Potrzebujemy faktów i spokojnych, merytorycznych dyskusji ludzi o nawet bardzo różnych poglądach, ale niezależnych w myśleniu i niepoddających się wąskim politycznym kliszom. Najwyższy czas, abyśmy wspólnie zaczęli się tego domagać.

Jan ŚLIWA: Apologia Donalda Trumpa
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Apologia Donalda Trumpa

Przy wyborach mamy tylko dwóch kandydatów. Rozsądne jest więc pytanie: przy wszystkich problemach i niedociągnięciach – czy ktoś inny by to rozwiązał lepiej? A zwłaszcza: czy teraz chcemy powierzyć losy kraju komu innemu? Czasy są burzliwe, trzeba szybkich decyzji. Lepiej niedoskonałych niż żadnych. Ale czy przy rozhuśtanych emocjach jest czas na rozsądne pytania?

Guy VERHOFSTADT: Matka wszystkich bitew. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Guy VERHOFSTADT

Guy VERHOFSTADT

Matka wszystkich bitew.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Niebezpieczna jest apatia EPP i PSE, które wydają się przystępować do tych kluczowych wyborów na ostatnim oddechu. Europejscy socjaliści stają do walki o głosy z tym samym oderwanym od rzeczywistości programem, który jest źródłem ich porażki. Będący w ideologicznej rozsypce konserwatyści ucieleśniają paraliż UE, dając każdego dnia dowód swojej niezdolności do przedstawienia alternatywy dla Europy w jej obecnym kształcie, kształcie odrzucanym przez obywateli.

Jarosław OBREMSKI: Walcząc o pierwszą ligę
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Walcząc o pierwszą ligę

Wybory do Parlamentu Europejskiego to dobry moment do dyskusji nie tylko nad tym, jaką strategię wybrać na następne pięć lat, lecz także nad tym, jak nie dać się wypchnąć z ustalania kształtu ligi i obowiązujących w niej zasad. Nasza propozycja to liga równych, uczciwych reguł. Mimo bólu i społecznego dyskomfort warto walczyć o pierwszą ligę.

Prof. Cyrille BRET: Dokąd zmierza Ukraina?
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Dokąd zmierza Ukraina?

Wiosenne wybory prezydenckie i jesienne parlamentarne przychodzą w momencie dużych zmian politycznych. Czy to nowe otwarcie zostanie potwierdzone przez wyborców? A może podziały i konflikty wewnętrzne będą trwały nadal? Wszelkie podobieństwo sytuacji na Ukrainie do tego, co dzieje się obecnie wewnątrz Unii Europejskiej, wydaje się nieprzypadkowe.