

Popołudniowe Espresso
Prezydent USA odwiedzi ponownie Polskę?
W czwartek telewizja CNN oraz NBC News przekazały, że prezydent USA Joe BIDEN rozważa wizytę w Europie – w tym m.in. w Polsce

Popołudniowe Espresso
Będzie nowa dywizja Wojska Polskiego
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawił koncepcję utworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów.

Popołudniowe Espresso
Republikanie zdobywają większość w Izbie Reprezentantów USA
Po ponad tygodniu liczenia głosów, Edison Research prognozował, że Republikanie zdobyli 218 miejsc potrzebnych do przejęcia kontroli nad Izbą. Zwycięstwo republikanów w 27. okręgu kongresowym w Kalifornii sprawiło, że partia przekroczyła granicę.

Bogusław SONIK
#RozmowyNajważniejsze. Francję czeka koabitacja - Bogusław SONIK
12 czerwca Francuzi oddali głosy w pierwszej turze wyborów parlamentarnych. Bogusław SONIK w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM, komentował kampanię wyborczą. SONIK zaznaczył, że partia republikańska i socjalistyczna są na przegranej pozycji. Twierdzi, że wybory wygra partia Emmanuela Matrona lub Jean-Luca Mélenchona.

Eryk MISTEWICZ
#NajważniejszeDnia. Wybory we Francji nie przyniosły radykalnych zmian
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Eryk MISTEWICZ, prezes Instytutu Nowych Mediów, komentuje wyniki francuskich wyborów parlamentarnych. – Te wybory pokazały żółtą kartkę dla polityki Emmanuela Macrona. […] Francuzi powiedzieli “nie” dla jego rządów absolutnych – mówi Eryk MISTEWICZ.

Popołudniowe Espresso
Światowy Dzień Uchodźcy
Jedna na 78 osób na świecie jest przesiedlona. W poniedziałek 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.

Prof. Radosław PALONKA
Indiańska Ameryka wybiera swoich wodzów
Nie wszyscy Indianie głosują tak samo, bo mimo że można mówić o pewnych preferencjach i tendencjach, to rozkład głosów w praktyce jest różny. Trudno przecież oczekiwać jednomyślności i takich samych postaw w każdym z 574 plemion uznawanych przez rząd federalny w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Wojciech CWALINA
Polityczna gra w zaufanie
Politycy tkwią w biznesie, w którym towarem jest nadzieja. Nadzieja ta wiąże się z przekonywaniem ludzi, że to właśnie ten konkretny polityk lub tylko ta partia gwarantuje skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem narodowym, stabilność społeczną i wzrost gospodarczy kraju.

Jan ŚLIWA
Bitwy nad urną
Wybory uważa się za zakończone, gdy pokonany uzna swoją porażkę. Są tu dwie szkoły: Jamesa Madisona i Alexandra Hamiltona. Madison uważał, że każde wybory muszą być rozstrzygnięte uczciwie, nawet gdyby to musiało trwać. Hamilton twierdził, że przy przedłużającym się sporze przegrywający powinien dla dobra sprawy ustąpić, nawet gdy uważa, że niesłusznie, i stanąć do wyborów następnym razem.

Lindsay MAIZLAND
Doświadczanie "święta demokracji". Świat głosuje w czasie pandemii
Można przygotować wybory nawet wtedy, gdy wszystkim zagraża koronawirus. Ale ich organizacja jest dużo droższa.

Mateusz M. KRAWCZYK
Ta Polska skończy się za pięć lat
Po 30 latach budowania demokracji cofnęliśmy się do etapu rewolucyjnych przemian. I przyznaję, jest to atrakcyjne dla bardziej radykalnych z nas. Ale z anarchizmu się wyrasta. Od polityków naprawdę oczekujemy większej odpowiedzialności, choć trochę klasy i stylu. A tak – kampania wyborcza pozbawiła poniektórych z nas złudzeń o ideach w polityce. Szkoda, bo potrzebujemy idei.

Prof. Michał KLEIBER
Powyborcza kontynuacja niezgody totalnej czy gotowość do kompromisów na rzecz dobra wspólnego?
Czas wreszcie zrozumieć, że demokracja to nie tylko spór i rywalizacja, ale także – czy wręcz przede wszystkim – międzyludzkie spoiwo w dążeniach do maksymalizacji dobra wspólnego. Zacząć warto od akceptacji wyniku wyborów, co byłoby przekonującym przejawem deklarowanej przez wyborczego konkurenta gotowości do konstruktywnej współpracy.

Prof. Michał KLEIBER
To są bardzo ważne wybory
Jest szansa, abyśmy po wyborach stali się różniącymi się w poglądach, ale aktywnie współpracującymi realistami. Rozumiejącymi, że szeroka społeczna zgoda w najważniejszych dla Polski sprawach jest niezbędna dla prawidłowej dbałości o dobro wspólne.

Prof. Michał KLEIBER
Najwyższy czas na wygaszenie nadmiernych politycznych emocji
Potrzebujemy faktów i spokojnych, merytorycznych dyskusji ludzi o nawet bardzo różnych poglądach, ale niezależnych w myśleniu i niepoddających się wąskim politycznym kliszom. Najwyższy czas, abyśmy wspólnie zaczęli się tego domagać.

Jan ŚLIWA
Apologia Donalda Trumpa
Przy wyborach mamy tylko dwóch kandydatów. Rozsądne jest więc pytanie: przy wszystkich problemach i niedociągnięciach – czy ktoś inny by to rozwiązał lepiej? A zwłaszcza: czy teraz chcemy powierzyć losy kraju komu innemu? Czasy są burzliwe, trzeba szybkich decyzji. Lepiej niedoskonałych niż żadnych. Ale czy przy rozhuśtanych emocjach jest czas na rozsądne pytania?

Jan ŚLIWA
Unijna Wojna Peloponeska. Kronikarski zapis po pierwszej bitwie brukselskiej
Jeżeli cała dyskusja jest skupiona na drobnych targach i stosunkach wewnętrznych, to Unia przypomina statek, gdzie marynarze buntują się przeciw bosmanowi, ten intryguje przeciw kapitanowi, a zapomniano o nawigacji i sterze.

Guy VERHOFSTADT
Matka wszystkich bitew. Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Niebezpieczna jest apatia EPP i PSE, które wydają się przystępować do tych kluczowych wyborów na ostatnim oddechu. Europejscy socjaliści stają do walki o głosy z tym samym oderwanym od rzeczywistości programem, który jest źródłem ich porażki. Będący w ideologicznej rozsypce konserwatyści ucieleśniają paraliż UE, dając każdego dnia dowód swojej niezdolności do przedstawienia alternatywy dla Europy w jej obecnym kształcie, kształcie odrzucanym przez obywateli.

Jarosław OBREMSKI
Walcząc o pierwszą ligę
Wybory do Parlamentu Europejskiego to dobry moment do dyskusji nie tylko nad tym, jaką strategię wybrać na następne pięć lat, lecz także nad tym, jak nie dać się wypchnąć z ustalania kształtu ligi i obowiązujących w niej zasad. Nasza propozycja to liga równych, uczciwych reguł. Mimo bólu i społecznego dyskomfort warto walczyć o pierwszą ligę.

Dominik HEJJ
Węgry potrzebują silnej Europy, a Europie potrzebne są silne Węgry
Na Węgrzech znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego nigdy nie było wysokie, w tym roku jednak zapowiada się na diametralną zmianę. Są one traktowane jak plebiscyt poparcia dla Fideszu, ale i poligon doświadczalny współpracy wyborczej opozycji.

Prof. Cyrille BRET
Dokąd zmierza Ukraina?
Wiosenne wybory prezydenckie i jesienne parlamentarne przychodzą w momencie dużych zmian politycznych. Czy to nowe otwarcie zostanie potwierdzone przez wyborców? A może podziały i konflikty wewnętrzne będą trwały nadal? Wszelkie podobieństwo sytuacji na Ukrainie do tego, co dzieje się obecnie wewnątrz Unii Europejskiej, wydaje się nieprzypadkowe.