Paulina MATYSIAK: Testament demokracji walczącej
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Testament demokracji walczącej

Wczoraj PiS zachowywał się, jakby jutra miało nie być. Dziś jakby jutra miało nie być zachowuje się PO. Zapowiadana depisyzacja państwa na razie ogranicza się do pisyzacji Platformy.

Michał STRĄK: „Wyznawcy” i „wyborcy”
Michał STRĄK

Michał STRĄK

„Wyznawcy” i „wyborcy”

W polskich realiach roku 2023 „wyznawcy” wybierali Prawo i Sprawiedliwość albo Platformę Obywatelską. „Wyborcy” głosowali na Trzecią Drogę, Nową Lewicę i Konfederację.

Wydanie 533 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 533 Wszystko co Najważniejsze

Europa patrzy na Francję i wstrzymuje oddech. Kto zwycięży w najbliższych wyborach? Czy po wielu latach dominacji macronizmu, dominacji liberalnego centrum, Francja podzieli się znowu na dwa tradycyjne, choć coraz bardziej zradykalizowane, obozy? Wyborom we Francji ale też sytuacji nad Sekwaną w ogóle, poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.

Katarzyna STAŃKO: Koniec brzydkiej kampanii wyborczej. Francję czeka impas
Katarzyna STAŃKO

Katarzyna STAŃKO

Koniec brzydkiej kampanii wyborczej. Francję czeka impas

Najnowsze sondaże pokazują, że obóz prezydencki działał skutecznie między pierwszą a drugą turą wyborów parlamentarnych. Negocjacje z lewicą i ekologami dotyczące stworzenia bariery przeciwko Zjednoczeniu Narodowemu (ZN), tzw. Frontu Republikańskiego, mogą przynieść pożądany rezultat, o ile Francuzi, zwłaszcza prowincja, posłuchają swoich polityków. Francję czekają jednak najprawdopodobniej słabe rządy do wyborów prezydenckich w 2027 r., o ile prezydent Emmanuel Macron nie zdecyduje się na dymisję.

Wydanie 531 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 531 Wszystko co Najważniejsze

Rozpoczynający najnowsze wydanie tekst prof. Ryszarda BUGAJA daje do myślenia: czy wśród polskich elit jest na tyle dużo odwagi, żeby odrzucić stary sposób myślenia i zaproponować coś innego, niż radykalizację i powrót do tego, co już było?

Wydanie 530 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 530 Wszystko co Najważniejsze

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”, które oddajemy w Państwa ręce jest jeszcze bardziej niż zazwyczaj francuskie. Wszystko przez rozpisane przez prezydenta Francji Emmanuela MACRONA przedterminowe wybory i sytuację nad Sekwaną.

Wydanie 529 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 529 Wszystko co Najważniejsze

Polityczny spór, który swój początek bierze jeszcze w demokratycznych przemianach 1989 roku, osiąga rekordy. Aby go zrozumieć warto przeczytać tekst Małgorzaty NIEZABITOWSKIEJ, który publikujemy w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.

Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze

Jak będzie wyglądała przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos.

Paulina PONIEWSKA: Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Dawid przegrał z Goliatem. Jeszcze o wyborach prezydenckich w Krakowie

Po 22 latach 21 kwietnia 2024 r. zakończyła się pod Wawelem era prezydenta Jacka Majchrowskiego. 5434 głosy zadecydowały o tym, kto będzie rządził w milionowym Krakowie. Dzięki nierównej walce i brudnej kampanii, jakiej jeszcze krakowianie i chyba cała Polska nie widzieli, Aleksander Miszalski z Platformy Obywatelskiej wygrał o włos z Łukaszem Gibałą, kandydatem bezpartyjnym.

Łukasz GIBAŁA: Dziesięć priorytetów dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Dziesięć priorytetów dla Krakowa

Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe.

Paulina PONIEWSKA: Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne
Paulina PONIEWSKA

Paulina PONIEWSKA

Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne

Kraków zaskoczył wszystkich. Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta, faworyt wszystkich przedwyborczych sondaży, zdobył o 10 proc. mniej głosów niż Aleksander Miszalski, członek Platformy Obywatelskiej i obecny poseł PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło także PO, zdobywając bezwzględną większość. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich – jeszcze wszystko może się zdarzyć.

Maciej FIJAK: Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Jaka będzie nowa Rada Miasta Krakowa?

W pierwszą niedzielę kwietnia wybierzemy nie tylko prezydenta, przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego, ale także 43 osoby, które zasiądą w Radzie Miasta Krakowa. Szykuje się spore przetasowanie.

Wydanie 519 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 519 Wszystko co Najważniejsze

24. marca obchodzimy Dzień Polaków Ratujących Żydów. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani. Dlatego zachęcam Państwa do lektury tekstów, które publikujemy w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”, poświęconych właśnie rodzinie Ulmów.

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze

Rok 2024 został już nazwany „najbardziej wyborczym rokiem w historii”. Blisko połowa populacji globu pójdzie w tym roku do urn wyborczych. A głosowanie takie jest w końcu jednym z najważniejszych aspektów demokracji.

Bogusław SONIK: Kiedy opadł bitewny kurz
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Kiedy opadł bitewny kurz

Powyborcza euforia sprzyja radykalnym zwolennikom rewanżu i odwetu. Jednak kontynuacja wymiany ciosów w stylu „złodzieje”, „zdrajcy” prowadzi donikąd. Jest z gruntu antyrozwojowa.

Agaton KOZIŃSKI: 15 października wygrali symetryści
Agaton KOZIŃSKI

Agaton KOZIŃSKI

15 października wygrali symetryści

Wybory pokazały, że sposób myślenia dziennikarskich symetrystów – tak niechętnie widzianych w dwóch głównych bańkach polityczno-medialnych – podziela całkiem duża grupa Polaków. Nie akceptują proponowanego przez PO i PiS poziomu wzajemnej agresji i negacji.

Wydanie 510 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 510 Wszystko co Najważniejsze

Minione dwa tygodnie Nowego Roku obfitowały w wydarzenia, zarówno w Polsce jak i na świecie. Skalę i intensywność dziejących się spraw przewidział prezydent Emmanuel MACRON, którego słowa rozpoczynają najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”.

Michał STRĄK: Cel główny – uniknięcie wojny domowej
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Cel główny – uniknięcie wojny domowej

Nie można pozwolić, aby cała rzeczywistość polityczna nad Wisłą została podporządkowana konfliktowi dwóch bratnich partii wywodzących się z „Solidarności”.

Tomasz PYTKO: Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?

Po 21 latach rządów Jacka Majchrowskiego i nikłego udziału ruchów miejskich w wyborach samorządowych dochodzi do sytuacji, w której Kraków staje się poligonem włączania aktywistów do lokalnej polityki. Zobaczymy w kwietniu, z jakim skutkiem.

Prof. Aleksander HALL: Czas na policzenie się konserwatystów
Aleksander HALL

Aleksander HALL

Czas na policzenie się konserwatystów

Żaden ideowy konserwatysta nie mógł się znaleźć w Koalicji Obywatelskiej w chwili, gdy lider tej partii, Donald Tusk, za warunek kluczowy postawił kwestię akceptacji radykalnej koncepcji liberalizacji ustawy aborcyjnej. Wolność własnego sumienia, szacunek dla ludzkiego życia to są wartości dla konserwatystów niezwykle ważne, dlatego nie mogli się znaleźć na listach wyborczych tego ugrupowania.

Popołudniowe Espresso: Parlament Europejski za zmianą traktatów UE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Parlament Europejski za zmianą traktatów UE

W środę w Strasburgu Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO), rekomendujące zmianę traktatów unijnych. Nie oznacza to jednak, że traktaty zostaną zmienione. W sprawozdaniu AFCO zalecało zmianę traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o Funkcjonowaniu UE (TFUE). Sprawa dotyczyła blisko 270 poprawek do obowiązującego obecnie traktatu z Lizbony. W głosowaniu za zmianą traktatów w Parlamencie Europejskim wzięło udział 609 europosłów. 291 deputowanych zagłosowało za przyjęciem sprawozdania, z kolei przeciw było 274, a 44 wstrzymało się od głosu.

Maciej FIJAK: Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami

Dokładnie dzień po 21. rocznicy wyboru na urząd prezydenta miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. „21 lat to kawał czasu” – rozpoczął wystąpienie 20 listopada 2023 roku. Co to oznacza? Kraków czeka polityczne przemeblowanie.

Prof. Ryszard BUGAJ: Czekając na IV RP
Prof. Ryszard BUGAJ

Prof. Ryszard BUGAJ

Czekając na IV RP

Program transformacji gospodarki podporządkowany został doktrynie neoliberalnej, traktowanej jako bezalternatywna. Również wybór modelu politycznej demokracji nie był poprzedzony szerszą refleksją.

Popołudniowe Espresso: Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Władimir Putin będzie ubiegać się o reelekcję

Jak informuje agencja Reutera, Władimir PUTIN zdecydował, że będzie ubiegać się o reelekcję w rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku; oznacza to, że będzie rządzić Rosją co najmniej do 2030 roku. Jednak rzecznik Kremla Dmitrij PIESKOW odmówił udzielenia komentarza na temat wyborów.