Wydanie 533 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 533 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

To ten czas. Jak co roku pozdrawiamy Państwa z Tocqueville, domu Alexisa de Tocqueville’a, francuskiego filozofa i pisarza politycznego, autora między innymi „O Demokracji w Ameryce”. To tu co roku spotykają się najwybitniejsi amerykańscy i europejscy intelektualiści, liderzy opinii, decydenci oraz politycy. Jak co roku jesteśmy tu także my, „Wszystko co Najważniejsze” jest partnerem tego wydarzenia.

Poza niezwykłym miejscem liczy się także czas i kontekst. Europa patrzy na Francję i wstrzymuje oddech. Kto zwycięży w najbliższych wyborach? Czy po wielu latach dominacji macronizmu, dominacji liberalnego centrum, Francja podzieli się znowu na dwa tradycyjne, choć coraz bardziej zradykalizowane, obozy? Wyborom we Francji ale też sytuacji nad Sekwaną w ogóle, poświęcamy najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”. 

Profesor Chantal DELSOL pisze o granicach absurdu we francuskiej i europejskiej polityce, Pierre VERMEREN wieszczy zmianę pokoleniową, która miałaby być receptą na bolączki Francji, a Katarzyna STANKO opisuje, jak po wyborczej niedzieli może wyglądać Francja. 

Zapraszam Państwa do lektury,
  
Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Chantal DELSOL
Tylko lewica może jednocześnie popierać terrorystów i prawić morały 

Prof. Chantal DELSOL: Tylko lewica może jednocześnie popierać terrorystów i prawić morały

Doszliśmy do granic absurdu. Zjednoczenie ugrupowań lewicowych może pozwolić sobie na popieranie terrorystów i sprawców ludobójstwa i jednocześnie prawić polityczne morały o „postawieniu tamy”.


Nicolas BEYTOUT
A co, jeśli fortuna przestała się uśmiechać do Emmanuela Macrona? 

Nicolas BEYTOUT: A co, jeśli fortuna przestała się uśmiechać do Emmanuela Macrona?

Czy Emmanuel Macron cierpi na syndrom hazardzisty, ową przypadłość graczy, którzy nie potrafią się powstrzymać przekonani, że następnym razem się odkują? 


Arno KLARSFELD
Francuska skrajna prawica nie jest już skrajną prawicą, ale prawicą populistyczną 

Arno KLARSFELD: Francuska skrajna prawica nie jest już skrajną prawicą, ale prawicą populistyczną

Francuska skrajna prawica nie jest już skrajną prawicą, ale populistyczną czy nawet popularną. Partia rodziny Le Pen się zmieniła. Marine Le Pen zaczęła bronić Żydów, a Macron zmarnował swoją szansę – mówi Arno KLARSFELD, adwokat i conseiller d’État, zaufany człowiek prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego w rozmowie z Katarzyną STAŃKO.


Katarzyna STAŃKO
Koniec brzydkiej kampanii wyborczej. Francję czeka impas 

Katarzyna STAŃKO: Koniec brzydkiej kampanii wyborczej. Francję czeka impasNajnowsze sondaże pokazują, że obóz prezydencki działał skutecznie między pierwszą a drugą turą wyborów parlamentarnych. Negocjacje z lewicą i ekologami dotyczące stworzenia bariery przeciwko Zjednoczeniu Narodowemu (ZN), tzw. Frontu Republikańskiego, mogą przynieść pożądany rezultat, o ile Francuzi, zwłaszcza prowincja, posłuchają swoich polityków. Francję czekają jednak najprawdopodobniej słabe rządy do wyborów prezydenckich w 2027 r., o ile prezydent Emmanuel Macron nie zdecyduje się na dymisję.

Jacques ATTALI
Kohabitacja – instrukcja obsługi 

Jacques ATTALI: Kohabitacja – instrukcja obsługi

Kohabitacja, której widmo zawisło nad Francją, jest sportem walki, i mogę opisać na podstawie trzech obszarów, w jaki sposób przebiegała pierwsza z nich, ta z 1986 roku.


Kazimierz M. UJAZDOWSKI
Francja będzie osłabiona, ale będzie trwać 

Kazimierz M. UJAZDOWSKI: Francja będzie osłabiona, ale będzie trwać

Antysemityzm wrócił do Francji głównie za sprawą przesłania skrajnej lewicy i zgrupowanych wokół niej osób. W tym przypadku można mówić o praktyce antysemickiej, tzn. używaniu antysemickich emocji w celu komunikacji z Francuzami o muzułmańskich korzeniach, ściśle: reprezentujących radykalny odłam.


Pierre VERMEREN
Władzę przejmuje nowe pokolenie. We Francji przeżywamy rewolucję kulturalną 

Pierre VERMEREN: Władzę przejmuje nowe pokolenie. We Francji przeżywamy rewolucję kulturalną

Władzę przejmuje nowe pokolenie. Czeka nas przełom, o jakim nam się nawet nie śniło. We Francji przechodzimy rodzaj rewolucji kulturalnej, a prezydent Emmanuel Macron jest ostatnią głową państwa wybraną przez generację baby boomers – mówi francuski historyk, wykładowca i pisarz Pierre Vermeren w rozmowie z Katarzyną Stańko.


Nathaniel GARSTECKA
Antysemityzm powraca do debaty politycznej 

Nathaniel GARSTECKA: Antysemityzm powraca do debaty politycznej

Myśleliśmy, że te czasy są już za nami, na zawsze. Niestety, tak nie jest. Po okropieństwach II wojny światowej, kto by pomyślał, że prawdziwi wrogowie społeczności żydowskiej będą tak blisko władzy, a przynajmniej w stanie mieć znaczący wpływ na skład następnego Zgromadzenia Narodowego? Mowa oczywiście o skrajnej lewicy, a w szczególności o La France Insoumise.


Marek JUREK
Rodzina, która zmieniła Francję 

Marek JUREK: Rodzina, która zmieniła Francję

Maurras twierdził, że jest jedna stała cecha ustrojów społecznych: rządy rodzin. Nie chodzi zresztą jedynie o bezpośrednią sukcesję. Często po prostu o kształtowanie elit społecznych, które wyłaniają przywódców już niezależnie od ich bezpośredniego pochodzenia. 


Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.

Nr 65. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPiK-ach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei.W 64. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze teksty m.in.: Michała STRĄKA, Andrzeja KRAJEWSKIEGO, Chantal DELSOL, Jana ROKITY, prof. Andrzeja NOWAKA, Jacka HOŁÓWKI i Édouardo BALLADURA.

Prof. Jacek KORONACKI
Michelle i Barack Obamowie 

Prof. Jacek KORONACKI: Michelle i Barack Obamowie

Kolejne kompromitacje prezydenta Joe Bidena sprawiają, że coraz głośniej mówi się o zmuszeniu go do rezygnacji z ubiegania się o fotel prezydencki w kolejnej kadencji. Wśród tych, którzy mieliby stanąć w szranki do walki z Donaldem Trumpem, wymienia się ludzi polityki – parę pań i paru panów gubernatorów, ministrów – i również żonę byłego prezydenta, Michelle Obamę.


Andrew A. MICHTA
Wybory prezydenckie w USA w 2024 roku – różne wyniki, te same wyzwania 

Andrew A. MICHTA: Wybory prezydenckie w USA w 2024 roku – różne wyniki, te same wyzwania

W Stanach Zjednoczonych trwa właśnie prezydencka kampania wyborcza, która pod wieloma względami odbiega od dotychczasowych doświadczeń. Jeśli nominacje zostaną faktycznie przyznane prezydentowi Joe Bidenowi i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, amerykańska polityka będzie wkrótce przeżywać coś w rodzaju politycznego Dnia Świstaka – powtórkę wyborów z 2020 roku, ale w szybko zmieniających się i mniej stabilnych warunkach wewnętrznych i międzynarodowych.


Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2024 

Julia MISTEWICZ-DELANNE: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


STRATEGIE


Marek MAGIEROWSKI
Polska jest bastionem europejskiego bezpieczeństwa 

Marek MAGIEROWSKI: Polska jest bastionem europejskiego bezpieczeństwa

Polska wydaje obecnie 4 proc. PKB na wojsko, co stanowi dwukrotność zobowiązania wynikającego z członkostwa w NATO. Zaskakujące? Nieszczególnie, zważywszy na nieuleczalnie wojowniczą naturę jednego z naszych sąsiadów.


Bjørn LOMBORG: Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju

Bjørn LOMBORG
Walka z klimatem kradnie fundusze na rzecz rozwoju 

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Prof. Chantal DELSOL
Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego 

Andrzej KRAJEWSKI: Granice do obrony

Andrzej KRAJEWSKI
Granice do obrony 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Jacek KORONACKI
Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze 

Prof. Jacek KORONACKI: Raport z oblężonego miasta, czyli o edukacji cyfrowej i miejscu szkoły w kulturze

Niniejszy tekst poświęcam szerszemu kontekstowi edukacji cyfrowej w szkole – miejscu szkoły we współczesnej kulturze (albo raczej antykulturze Zachodu). Na początek słowo konkretne, co moim zdaniem należy dziś zmienić w spojrzeniu na informatykę w szkole podstawowej.


Prof. Michał KLEIBER: Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?

Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech? 

Jędrzej STĘPIEŃ: Nauczanie języka angielskiego w dobie samotności

Jędrzej STĘPIEŃ
Nauczanie języka angielskiego w dobie samotności POLSKA WŁAŚNIE


Czesław BIELECKI
Minimum realnej polityki 

Czesław BIELECKI: Minimum realnej polityki

Minimum polityczne, które przedstawiamy, zawiera listę 21 projektów, których sensu – co nie znaczy ostatecznego kształtu – nie sposób zakwestionować. Można ją wydłużać i uszczegóławiać.


KSIĘGARNIA


Prof. Andrzej NOWAK
Unia lubelska. Kręte drogi do zgody  

Prof. Andrzej NOWAK: Unia lubelska. Kręte drogi do zgody 

Unia lubelska roku 1569 była w rzeczywistości kompromisem. Jej charakter przekonał szlachtę ruską z województw przyłączonych do Korony. 


Gdy rodzice się starzeją

Gdy rodzice się starzeją

Marek KLECEL: Sybir. Największe więzienie świata

Marek KLECEL
Sybir. Największe więzienie świata 

Dariusz LIPIŃSKI: Quo vadis Unio Europejska?

Dariusz LIPIŃSKI
Quo vadis Unio Europejska? 

Mateusz ŁAKOMY: Porozmawiajmy o demografii. Niepłodność, płodność obniżona i bezpłodność

Mateusz ŁAKOMY
Porozmawiajmy o demografii. Niepłodność, płodność obniżona i bezpłodność 


MULTILANGUAGE


Zbigniew GAJEWSKI: LOT aspires to continue to be the pride of Poles 

Zbigniew GAJEWSKI: LOT aspires to continue to be the pride of Poles

Nathaniel GARSTECKA: Comment votent les différentes religions en France ? 

Nathaniel GARSTECKA: Comment votent les différentes religions en France ?

WIDEO


„Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?” |
Zaproszenie do 63. numeru „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy jest największym zagrożeniem dla francuskich Żydów

Skrajnie lewicowy Nowy Front Ludowy jest największym zagrożeniem dla francuskich Żydów

100 intelektualistów, pisarzy i naukowców podpisuje tekst w gazecie „Le Figaro”, apelując, by nie głosować na blok lewicowy w drugiej turze francuskich wyborów parlamentarnych 7 lipca 2024. Autorzy podkreślają przede wszystkim pobłażliwość wobec antysemityzmu, islamizmu i masowej imigracji po stronie lewicy i skrajnej lewicy.


Katastrofa w Gabare – wniosek w IPN o wznowienie śledztwa

Katastrofa w Gabare – wniosek w IPN o wznowienie śledztwa

Polacy przejmują zadania Rosjan w misji na Marsa

Polacy przejmują zadania Rosjan w misji na Marsa

Living Lab Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Politechniki Gdańskiej

Living Lab Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Politechniki Gdańskiej

Walka z dezinformacją może zwiększać nieufność do wiarygodnych źródeł

Walka z dezinformacją może zwiększać nieufność do wiarygodnych źródeł

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lipca 2024