Janis WARUFAKIS: Czy Europa to kontynent wasalny?
Janis WARUFAKIS

Janis WARUFAKIS

Czy Europa to kontynent wasalny?

Czy mądrze jest zakładać, że nasze demokracje zostaną wzmocnione, gdy złożymy naszą obronność i politykę zagraniczną w rękach NATO – innymi słowy, w rękach rządu USA? A może rację mieli studenci Politechniki Ateńskiej wraz z generałem de Gaulle’em, obawiając się, że bezmyślna lojalność wobec Sojuszu przyspieszy stopniowy proces przeistaczania się Europy w kontynent wasalny?

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 518 Wszystko co Najważniejsze

Rok 2024 został już nazwany „najbardziej wyborczym rokiem w historii”. Blisko połowa populacji globu pójdzie w tym roku do urn wyborczych. A głosowanie takie jest w końcu jednym z najważniejszych aspektów demokracji.

Bogusław SONIK: Kiedy opadł bitewny kurz
Bogusław SONIK

Bogusław SONIK

Kiedy opadł bitewny kurz

Powyborcza euforia sprzyja radykalnym zwolennikom rewanżu i odwetu. Jednak kontynuacja wymiany ciosów w stylu „złodzieje”, „zdrajcy” prowadzi donikąd. Jest z gruntu antyrozwojowa.

Jadwiga EMILEWICZ: Polka 2024. Czas na nową strategię
Jadwiga EMILEWICZ

Jadwiga EMILEWICZ

Polka 2024.
Czas na nową strategię

U progu drugiego ćwierćwiecza XXI wieku kobiety przesądzają o wynikach wyborów w Polsce, a nasz gwałtowny awans edukacyjny jest przyczynkiem do wielu sukcesów, ale i rozdarcia społecznego.

Wincenty WITOS: Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo
Wincenty WITOS

Wincenty WITOS

Podstawę rządzenia stanowi i stanowić powinno prawo

Każdy urzędnik musi czynem udowadniać, że dobra państwowego nikomu marnować ani rozdrapywać nie wolno. Zniknąć musi natychmiast szafowanie przez funkcjonariuszy dobrem państwa. Duch demokratyczny, jakiego wymaga nowoczesna Polska, musi się przejawiać w sposobie urzędowania, pilności, gorliwości i sumienności urzędników.

Wydanie 514 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 514 Wszystko co Najważniejsze

Dobry, konstruktywny spór to coś, co wzmacnia demokrację. A jednak, patrząc na skalę sporu, który dotyka polską klasę polityczną od wielu już lat trudno chyba mieć wątpliwości, że spór już dawno przerodził się w konflikt. Czy istnieje cokolwiek, co może go zażegnać?

Dariusz LIPIŃSKI: Czy Unia Europejska przetrwa rok 2024?
Dariusz LIPIŃSKI

Dariusz LIPIŃSKI

Czy Unia Europejska przetrwa rok 2024?

Proponowane przez Parlament Europejski zmiany traktatowe zredukowałyby kraje członkowskie do roli landów europejskiego superpaństwa. Słowa „land” używam nieprzypadkowo, ponieważ dominującą rolę w rządzeniu tym tworem odgrywałyby Niemcy, być może przy mniejszościowym udziale Francji.

Michał STRĄK: Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Polskę cechuje bałagan w rządzeniu państwem

Brakuje nam systemu rządzenia państwem jako całością. Nie potrafimy uzgadniać, co jest interesem narodowym w kraju, który zmienia się od środka oraz pod wpływem uwarunkowań zewnętrznych.

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 509 Wszystko co Najważniejsze

Mija pierwszy tydzień Nowego Roku a świat jakby wciąż zmagał się ze starymi problemami. Oczywiście, kwestie takie jak polaryzacja społeczna czy rosyjski imperializm nie znikną przecież w ciągu jednej nocy. Ale czy w ogóle jest pomysł na to, jak je rozwiązać?

Michał STRĄK: Cel główny – uniknięcie wojny domowej
Michał STRĄK

Michał STRĄK

Cel główny – uniknięcie wojny domowej

Nie można pozwolić, aby cała rzeczywistość polityczna nad Wisłą została podporządkowana konfliktowi dwóch bratnich partii wywodzących się z „Solidarności”.

Wydanie 505 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 505 Wszystko co Najważniejsze

Co dalej z konserwatyzmem? Odpowiadając na to pytanie, najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczynamy tekstem prof. Aleksandra HALLA. „Wolność własnego sumienia, szacunek dla ludzkiego życia to są wartości dla konserwatystów niezwykle ważne” pisze założyciel Ruchu Młodej Polski i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Tekst ten czytać można jako swoiste credo, które warto znać.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Ustrój rozumnej debaty
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Ustrój rozumnej debaty

Polityka może ponownie stać się areną współpracy i porozumienia, a nie tylko walki i stawiania partnerom niespełnialnych żądań

Popołudniowe Espresso: Iran oskarża Izrael o ludobójstwo
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Iran oskarża Izrael o ludobójstwo

Władze Iranu oskarżyły Izrael o dokonanie ludobójstwa w Strefie Gazy. Teheran w ten sposób skomentował nasilenie przez Izrael ataków odwetowych na palestyńskie terytorium w odpowiedzi na atak Hamasu, który trwa od 7 października.

Popołudniowe Espresso: Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent rozpoczął konsultacje z komitetami wyborczymi

We wtorek w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się konsultacje Prezydenta Andrzeja DUDY z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

Popołudniowe Espresso: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

We wtorek o godzinie 9:00 Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu ze wszystkich okręgów wyborczych. Zgodnie z opublikowanymi wynikami ze 100 procent obwodów głosowania, do Sejmu dostało się pięć ugrupowań.

Popołudniowe Espresso: Rekordowa frekwencja wyborów parlamentarnych 2023
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rekordowa frekwencja wyborów parlamentarnych 2023

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), po przeliczeniu głosów z 70,66 proc. komisji, na ten moment wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 37,35 proc. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (28,76 proc.), a następne Trzeciej Drodze (14,45 proc.).