Wydanie 530 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 530 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo, 

Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”, które oddajemy w Państwa ręce jest jeszcze bardziej niż zazwyczaj francuskie. Wszystko przez rozpisane przez prezydenta Francji Emmanuela MACRONA przedterminowe wybory i sytuację nad Sekwaną.

W niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego nadspodziewanie i zaskakująco dla wielu swoją siłę pokazał Ruch Narodowy, podczas gdy pozostałe ugrupowania, w tym prezydenta Emmanuela MACRONA, odnotowały wynik znacznie poniżej oczekiwań swoich i wyborców. Uznając, że wyniki wyborów europejskich wskazują na utratę poparcia jego partii, francuski prezydent zdecydował się rozpisać wcześniejsze wybory. Tu również zaskoczenie: izolowany zazwyczaj przez inne partie Ruch Narodowy nie tylko uzyskał wysoki wynik w europejskich wyborach ale również przebił dotychczasowy izolacyjny kordon, znajdując sojuszników wśród części Republikanów, dowodzonych przez Éric Ciottiego.

„Co z tą Francją, Panie Macron?” chciałoby się więc zapytać słowami autora „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Michela WIEVIORKI. Czy okaże się, że rozpisując przedterminowe wybory prezydent Emmanuel MACRON popełnił wielki błąd, jak pisze na naszych łamach Nicolas BEYTOUT? A może, jak twierdzi sam prezydent Francji Emmanuel MACRON we „Wszystko Co Najważniejsze” wydarzenia roku 2024 wymagają na tyle silnych i zdecydowanych ruchów, że nie miał innego wyjścia? Jérôme FOURQUET, politolog i Dyrektor Institut Français d’Opinion Publique twierdzi, że tamtejsze elity już dawno położyły krzyżyk na dużej części kraju. Ludzie wyczuwają tę pogardę, dlatego rośnie gniew nie tylko na prowincji ale także w dużych ośrodkach? Prof. Stefan KAWALEC uważa, że aby obudzić Francję i przetrwać Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a. Czy najbliższe tygodnie – pierwsza tura francuskich wyborów odbędzie się 30. czerwca – okażą się czerwoną kartką dla dotychczas rządzących Francją czy może nowym początkiem dla Republiki?

O tym wszystkim możecie Państwo przeczytać w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”.  

Zapraszam do lektury,  

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Nicolas BEYTOUT
Macron igra z ogniem. Czy rozwiązując parlament, podkłada ogień pod swoją własną twierdzę? 

Nicolas BEYTOUT: Macron igra z ogniem. Czy rozwiązując parlament, podkłada ogień pod swoją własną twierdzę?

Jordan Bardella pchnął swoją partię w stronę przejęcia władzy we Francji. Pytanie, jakie ciśnie się na usta, nie dotyczy tego, co Zjednoczenie Narodowe może zrobić z tym zwycięstwem, ale raczej co Emmanuel Macron powinien zrobić z tą porażką.


Jérôme FOURQUET
Elity położyły już krzyżyk na dużej części kraju. Ludzie wyczuwają tę pogardę. Rośnie gniew 

Jérôme FOURQUET: Elity położyły już krzyżyk na dużej części kraju. Ludzie wyczuwają tę pogardę. Rośnie gniew

Nie dziwi sukces książek Érica Zemmoura czy Michela Houellebecq. Obawiając się mniej lub bardziej gwałtownej bałkanizacji kraju, francuskie społeczeństwo próbuje poszukiwać jakichś elementów trwałej jedności.


Éric ZEMMOUR
Francuska rekonkwista 

Éric ZEMMOUR: Francuska rekonkwista

Rekonkwista – to propozycja Érica Zemmoura dla Francji i Francuzów w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie we Francji w 2022 r., którą przedstawił w książce „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”. 


Pierre BROCHAND
Boli mnie moja Francja 

Pierre BROCHAND: Boli mnie moja Francja

Według b. szefa jednej z najważniejszych francuskich służb specjalnych żyjemy w okresie rewolty wypowiedzianej państwu francuskiemu przez znaczącą część młodych ludzi przebywających na terytorium Francji, a pochodzących spoza Europy. Ta eksplozja przemocy jest owocem całych dekad zaślepienia i propagandy wokół imigracji, której konsekwencji nigdy nie oszacowano. 


Bruno RETAILLEAU
Przywróćmy porządek Republice 

Bruno RETAILLEAU: Przywróćmy porządek Republice

Możemy przywrócić porządek w Europie, kładąc kres jałowemu konfliktowi z Europejczykami ze środka i wschodu kontynentu. Unia Europejska musi w końcu zaakceptować suwerenność i odrębność kulturową każdego kraju.


Stefan KAWALEC
Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a 

Stefan KAWALEC: Macron potrzebuje odwagi de Gaulle’a

Kontynuacja dzisiejszej linii gospodarczej, przy braku własnej waluty, grozi dalszym spadkiem poparcia prezydenta Emmanuela Macrona. A jeszcze niedawno, do czasu wprowadzenia wspólnej waluty, Francja była wiodącą siłą polityczną w Europie.


Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron? 

Prof. Michel WIEVIORKA: Co z tą Francją, Panie Macron?

I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.


Emmanuel MACRON
Moja Francja 

Emmanuel MACRON: Moja Francja

Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną – pisze Emmanuel MACRON w manifeście opublikowanym tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Swoiste credo tej prezydentury, przedłużonej decyzją wyborców o kolejne pięć lat.


Jan ROKITA
 Trocadero, nie tak daleko od Concorde 

Jan ROKITA:  Trocadero, nie tak daleko od Concorde

Media całego świata bodaj tysiąckrotnie powtórzyły, że Francja jest pierwszym i jedynym krajem na naszym globie, który wolność dokonywania aborcji zaliczył w poczet konstytucyjnych praw fundamentalnych.


Aleksander HALL
Jakiej Europy chce Emmanuel Macron? 

Aleksander HALL: Jakiej Europy chce Emmanuel Macron?

Unia według Macrona powinna składać się z kręgów, w którym centralną rolę odgrywać będzie Europa lotaryńska, składająca się z sześciu państw założycielskich Wspólnot Europejskich.


Jan ŚLIWA
Unicestwienie Michela Houellebecqa 

Jan ŚLIWA: Unicestwienie Michela Houellebecqa

Nowa książka Michela Houellebecqua stała się, co raczej oczywiste, najważniejszym wydarzeniem literackim we Francji. Książki nie wypada nie znać, nie wypada się do niej nie odnosić. Mimo ponad 730 stron, niełatwych przecież w lekturze.


Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją 

Michel HOUELLEBECQ: Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją

Europa nie ma ani wspólnego języka, ani wspólnych wartości, ani wspólnych interesów; mówiąc w skrócie, Europa nie istnieje, nigdy nie będzie stanowić jednego narodu, a tym bardziej wsparcia dla ewentualnej demokracji. 


Nr 64. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 64. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 64. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: Jana ROKITY, Bogusława SONIKA, prof. Michała KLEIBERA, Urszuli PASŁAWSKIEJ, prof. Seth LAZARA i Karola NAWROCKIEGO.


Prof. Jacek KORONACKI
Zachód spychany w przepaść bezsensu – 20 miesięcy później 

Prof. Jacek KORONACKI: Zachód spychany w przepaść bezsensu - 20 miesięcy później

Portal „Wszystko co Najważniejsze” zechciał przypomnieć 7 czerwca 2024 mój artykuł pt. Zachód spychany w przepaść bezsensu. Artykuł ukazał się oryginalnie 20 miesięcy temu. Jego swego rodzaju uaktualnieniem był artykuł o pół roku późniejszy, pt. Wybór Ameryki, szansa Polski. Glosa do tekstu prof. Ewy Thompson. Dziś, 7 czerwca 2024, wiemy trochę więcej.


STRATEGIE


Prof. Chantal DELSOL
Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego 

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Bardzo wielu Europejczyków wpada dziś w przerażenie, rodzaj nieposkromionej obawy przed utratą samych siebie, zbiorowej histerii, lęku przed upadkiem własnej kultury. Z tego zresztą bierze się wzrost poparcia dla partii zwanych populistycznymi. – pisze prof. Chantal DELSOL


Andrzej KRAJEWSKI: Granice do obrony

Andrzej KRAJEWSKI
Granice do obrony 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: CPK gwarantem polskiej przyszłości

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
CPK gwarantem polskiej przyszłości 

Prof. Michał KLEIBER: Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?

Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech? 


PIĘKNO NAUKI


Jędrzej STĘPIEŃ
Nauczanie języka angielskiego w dobie samotności 

Jędrzej STĘPIEŃ: Nauczanie języka angielskiego w dobie samotności

Musimy wymyślić, czym jest nauczanie języka na nowo. I musimy zrobić to w kontekście nadchodzącego tsunami samotności i pogłębiającego się kryzysu tożsamości.


Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? 

Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Prof. Michał KLEIBER
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości 



POLSKA WŁAŚNIE


Paulina MATYSIAK
Silna Polska w bezpiecznej Europie 

Paulina MATYSIAK: Silna Polska w bezpiecznej Europie

Silna Polska w bezpiecznej Europie to taka, która się rozwija i taka, która inwestuje. Silna Polska to państwo, które robi rzeczy. Inwestuje w infrastrukturę, w naukę i technologie, ale przede wszystkim inwestuje w człowieka. Inwestuje w godne płace, w mieszkania, w niezawodny transport publiczny. I troszczy się o klimat. To jest szansa na dobre życie i szansa na przyszłość, o jakiej marzymy. 


Andrzej TALARCZYK
Lasy na linii frontu 

Andrzej TALARCZYK: Lasy na linii frontu

To, jak powinny być zarządzane lasy, przestało być jedynie kwestią społeczną czy przyrodniczą, a stało się jednym z ognisk pogłębiającego się podziału politycznego. Poglądy na tę kwestię zaczęły mniej zależeć od argumentów merytorycznych, a bardziej od przynależności partyjnej bądź sympatii politycznych.


KSIĘGARNIA


Mateusz ŁAKOMY
Porozmawiajmy o demografii. Niepłodność, płodność obniżona i bezpłodność 

Mateusz ŁAKOMY: Porozmawiajmy o demografii. Niepłodność, płodność obniżona i bezpłodność

Płodność u człowieka nie jest stała w czasie, pojawia się w okresie dojrzewania i stopniowo zanika w dojrzałym wieku. Szczególnie zauważalne jest to u kobiet, co spowodowało pojawienie się pojęcia „wieku rozrodczego”.


Bogusław WÓJCIK: Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR

Bogusław WÓJCIK
Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR 

Tomasz CERAN: Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce

Tomasz CERAN
Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce 

o. Waldemar LINKE CP: Stanisław Grzepski. Zapomniany mistrz epoki renesansu

o. Waldemar LINKE CP
Stanisław Grzepski. Zapomniany mistrz epoki renesansu 

James ASHTON: Jak układy scalone przejęły świat

James ASHTON
Jak układy scalone przejęły świat 


MULTILANGUAGE


Stefan KAWALEC: Macron a besoin du courage de de Gaulle 

Stefan KAWALEC: Macron a besoin du courage de de Gaulle

Małgorzata NIEZABITOWSKA: 4 de junio de 1989 – la contundente victoria de Solidaridad 

Małgorzata NIEZABITOWSKA: 4 de junio de 1989 - la contundente victoria de Solidaridad

WIDEO


„Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?” |
Zaproszenie do 63. numeru „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Zalegalizowanie eutanazji we Francji może doprowadzić do 30 tys. dodatkowych zgonów rocznie – ostrzegają francuscy lekarze

Zalegalizowanie eutanazji we Francji może doprowadzić do 30 tys. dodatkowych zgonów rocznie – ostrzegają francuscy lekarze

Zalegalizowanie eutanazji we Francji może doprowadzić do 30 tys. dodatkowych zgonów rocznie – ostrzegają francuscy lekarze.


Muzeum D-Day upamiętnia Polaków walczących w Normandii

Muzeum D-Day upamiętnia Polaków walczących w Normandii

Papież Franciszek gościem Szczytu G7

Papież Franciszek gościem Szczytu G7

Japonia zawarła z Ukrainą umowę o długoterminowym wsparciu

Japonia zawarła z Ukrainą umowę o długoterminowym wsparciu

Amerykańskie baterie Patriot nie wyjadą z Polski na Ukrainę - Władysław Kosiniak-Kamysz

Amerykańskie baterie Patriot nie wyjadą z Polski na Ukrainę – Władysław Kosiniak-Kamysz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 czerwca 2024
Fot. Christian HARTMANN / Reuters / Forum