Jan ŚLIWA: Candidat Zemmour Jan ŚLIWA: Candidat Zemmour
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Candidat Zemmour

Qui est Éric Zemmour ? Un juif algérien qui a l’intention de devenir le président de la France l’année prochaine.

Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nas
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Napoleon Bonaparte jest częścią nas

Kochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.

Pierre LEMAITRE: Emmanuel Macron nie istnieje Pierre LEMAITRE: Emmanuel Macron nie istnieje
Pierre LEMAITRE

Pierre LEMAITRE

Emmanuel Macron nie istnieje

Macron jest reprezentantem neoliberalnego systemu rządzącego Francją. Dziś prezydentem jest on, ale równie dobrze mógłby być inny neoliberał. W tym sensie Macron nie istnieje, bo nie prowadzi własnej polityki.

Łukasz JURCZYSZYN: Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem Łukasz JURCZYSZYN: Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem
Łukasz JURCZYSZYN

Łukasz JURCZYSZYN

Emmanuel Macron na wojnie z islamistycznym separatyzmem

Prezydent Emmanuel Macron stwierdza dziś wprost, że potrzebne jest „przebudzenie republikańskie”, aby przeciwdziałać „projektowi polityczno-religijnemu, który świadomie wymierzony jest przeciwko wspólnocie narodowej”.

Marcin GIEŁZAK: Francuskie ambicje i polskie wybory Marcin GIEŁZAK: Francuskie ambicje i polskie wybory
Marcin GIEŁZAK

Marcin GIEŁZAK

Francuskie ambicje i polskie wybory

Emmanuel Macron pragnie nie tyle Europy, która mówi jednym głosem, ile kontynentu, który mówi głosem Francji. Gdyby pójść drogą, którą Macron wytycza Wspólnocie, unilateralizm amerykański zamienilibyśmy na francuski.

Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji Jean Paul OURY: Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Europa w pułapce paradoksu sztucznej inteligencji

Francja planuje do 2022 roku zainwestować w sektor sztucznej inteligencji 1,5 miliarda euro. Dla porównania Chiny w latach 2016 – 2019 zainwestują w ten sektor 13 miliardów euro, a gigant handlowy Alibaba ogłosił, że przeznacza na ten cel 15 miliardów dolarów. Inicjatywa Francji zasługuje jednak na uwagę, ponieważ w dużym stopniu podważa przekonanie, że Stary Świat jest skazany na to, by stać się kolonią państw dominujących w sferze technologii.

Prof. Cyrille BRET: Czy Polacy powinni obawiać się zbliżenia Macron - Putin? Prof. Cyrille BRET: Czy Polacy powinni obawiać się zbliżenia Macron - Putin?
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Czy Polacy powinni obawiać się zbliżenia Macron - Putin?

Francuska dyplomacja zawsze próbowała prowadzić dialog z Rosją (i vice versa), ponieważ wiele palących kwestii polityki światowej wymaga współpracy Moskwy i Paryża. Nie rozwiążemy problemu Syrii jedynie poprzez format z Astany (Rosja, Iran, Turcja), tym bardziej że Stany Zjednoczone nie są obecnie zbytnio ukierunkowane na współpracę. Paryż jest niezbędny. Podobnie w przypadku porozumienia atomowego z Iranem z 2015 roku: tylko Rosja i Francja mogą stanowić przeciwwagę dla napięcia wywoływanego przez Amerykanów. Nie powinno nas więc dziwić, że oba kraje szukają zacieśnienia stosunków we wszystkich tych sprawach, w których ich interesy są zbieżne.

Prof. Cyrille BRET: Macron, terapia szokowa i wybory europejskie Prof. Cyrille BRET: Macron, terapia szokowa i wybory europejskie
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Macron, terapia szokowa i wybory europejskie

W czasie zbliżającej się kampanii będziemy musieli powstrzymać się od dawania lekcji, nie tracąc jednak z oczu najważniejszego: przyszłości wspólnego projektu. Wiadomo, że ani PiS ani Fidesz w PE nie wejdą do koalicji, którą prezydent Macron próbuje budować wokół ALDE. Ale duch walki politycznej nie powinien już dziś przekreślać szans na zawieranie koalicji z parlamentarzystami wybranymi przez Polaków i Węgrów.

Eryk MISTEWICZ: Przepis na polskiego Macrona Eryk MISTEWICZ: Przepis na polskiego Macrona
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Przepis na polskiego Macrona

Nie powinien być politykiem. Nie powinien mieć nic wspólnego z towarzystwem z Wiejskiej. Nigdy nie powinien zasiadać z innymi politykami w tych niezliczonych wieczornych, ale też niedzielnych i sobotnich programach zblazowanych gadających głów. Powinien być obok nich, w jakimś sensie ponad nimi – podaje przepis na “polskiego Macrona”, analizując komu do niego najbliżej, Eryk MISTEWICZ.

Ryszard CZARNECKI: Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm Ryszard CZARNECKI: Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Polska-Francja. Czas współpracy.
I czas na polityczny pragmatyzm

Polska i Francja to dwa z pięciu największych krajów Unii Europejskiej (oczywiście po Brexicie). Francja ma ludność 1,5 razy większą niż Polska, ale przecież stałą od dekad, choć zwłaszcza ostatnio tendencją w UE jest to, że „duzi” dogadują się z „dużymi”. Warto zatem to robić.

Florent PARMENTIER: Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa Florent PARMENTIER: Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa
Florent PARMENTIER

Florent PARMENTIER

Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa

W kwestii polityki wschodniej Emmanuel Macron stanowił wyjątek w ostatnich wyborach: gdy znaczna część politycznego spektrum we Francji zaczęła skłaniać się ku zbliżeniu z Władimirem Putinem, Macron wystąpił jako zagorzały obrońca idei europejskiej.

Eryk MISTEWICZ: Francja. Zinstytucjonalizowany zamach stanu Eryk MISTEWICZ: Francja. Zinstytucjonalizowany zamach stanu
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Francja. Zinstytucjonalizowany zamach stanu

François Fillon może nie wejść do drugiej tury wyborów. Może także zostać postawiony w stan oskarżenia (co oznacza wypełnienie art. 7 konstytucji Republiki stanowiąc powód do przesunięcia wyborów). To walka za wszelką cenę nie tyle o Francję, co o możliwość kształtowania przyszłości Europy.

Debata "Wszystko Co Najważniejsze". #FrancjaWybiera Debata "Wszystko Co Najważniejsze". #FrancjaWybiera

Debata "Wszystko Co Najważniejsze".
#FrancjaWybiera

Wszystko Co Najważniejsze to nie tylko teksty liderów opinii, linie tematyczne analiz, artykułów, reportaży, ale także raporty tematyczne, warsztaty strategiczne, debaty i dyskusje. Debatę Autorów Wszystko Co Najważniejsze poświęciliśmy wyborom we Francji.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam