Popołudniowe Espresso: Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 rok

Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 rok

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 11. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Senat rozpoczął prace nad budżetem na 2023 rok

– Budżet na ten rok jest odpowiedzią na niepewność geopolityczną – powiedział w środę w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Jak dodał, Ministerstwo Finansów szacuje że realny PKB w 2022 roku wzrósł o 4,6 proc., podczas gdy na rok 2023 roku założono wzrost o 1,7 proc. – Wybuch wojny w Ukrainie znacząco zmienił perspektywy gospodarki w roku 2022 i 2023. W świetle powyższego przedstawiam budżet, który – myślę – jest odpowiedzią na zaistniałą niepewność geopolityczną oraz negatywne skutki makroekonomiczne – stwierdził na rozpoczęcie prac nad ustawą budżetową w senacie, w środę 11. stycznia. Do ustawy zgłoszono kilkanaście poprawek m.in. o zwiększeniu budżetu NFZ czy przywróceniu 10 mln zł dla Kancelarii Senatu na wsparcie dla Polonii.

Do budżetu zostało zgłoszonych łącznie 16 poprawek, które uzyskały rekomendację senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. W grudniu 2022 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2023 rok, zgodnie z którą wydatki budżetu wyniosą łącznie 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. W budżecie na toku 2023 zaplanowano wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Tegoroczny budżet na obronę narodową ma wynieść blisko 100 mld zł oraz 30-40 mld zł z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Emmanuel Macron chce podwyższenia wieku emerytalnego do 64 lat

Od ponad 30 lat kolejne rządy Francji próbują przeforsować reformę emerytalną, co prowadzi do demonstracji w kraju. Emmanuel Macron, który przygotował plan „reforma emerytalna we Francji” do wdrożenia w 2020 roku, przełożył tę operację z powodu pandemii Covid-19. – Zdaję sobie dobrze sprawę z tego, że zmiana naszego systemu emerytalnego rodzi obawy i pytania u Francuzów – powiedziała premier Elisabeth Borne podczas konferencji prasowej. Podkreśliła też, że zadaniem rządu będzie pozyskanie publicznej aprobaty dla reformy. – Przedstawiamy dzisiaj projekt, który zrównoważy nasz system emerytalny, projekt, który jest sprawiedliwy. […] Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam zachować nasz model socjalny – dodała Borne. Zapowiedziała też, że skłonna jest zaakceptować pewne modyfikacje rządowego projektu podczas debaty parlamentarnej. – Chcemy dialogu […], a zatem ta prezentacja nie jest ostateczna – podkreśliła. 

Premier Elisabeth Borne przypomniała, że we Francji odsetek osób pracujących w wieku 60-64 lata należy do najniższych w Europie, co pozbawia rynek pracy ludzi doświadczonych, kompetentnych i w pełni sił. Jak jednak pisze Reuters, próba wprowadzenia podwyższenia wieku emerytalnego niemal na pewno wywoła protesty związków zawodowych i lewicowej opozycji, o ile w ogóle rząd zdoła pozyskać dla tego projektu większość parlamentarną.

Uganda ogłasza koniec epidemii eboli

W środę 11. stycznia Uganda ogłosiła koniec epidemii wirusa Eboli, która pojawiła się w tym kraju prawie cztery miesiące temu. W wyniku epidemii zmarło 55 osób. Pierwszy przypadek fali epidemii odnotowano w kraju 20 września w centralnym dystrykcie Mubende. 11 stycznia, po tym jak od 42 dni nie odnotowano nowego przypadku skażenia – ogłoszono koniec epidemii. W czasie epidemii zakażone były 142 osoby, z czego 55 zmarło.

Koniec epidemii potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), której szef Tedros Adhanom Ghebreyesus pochwalił „solidną i wszechstronną reakcję” kraju na budzącą powszechny strach gorączkę krwotoczną. – Dwa miesiące temu wyglądało na to, że Ebola rzuci cień na kraj aż do 2023 roku, kiedy wybuch epidemii dotarł do głównych miast, takich jak Kampala i Jinja, ale to zwycięstwo rozpoczyna rok z nutą wielkiej nadziei dla Afryki – powiedział dyrektor regionalny WHO na Afrykę, Matshidiso Moeti.

Wybuch epidemii w Ugandzie został spowodowany przez wirusa Sudan Ebola, jednego z sześciu gatunków wirusa Ebola, na który obecnie nie ma potwierdzonej szczepionki. Trzy potencjalne szczepionki – jedna opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i Instytut Jennera w Wielkiej Brytanii, inna przez Sabin Vaccine Institute w Stanach Zjednoczonych i trzecia przez Międzynarodową Inicjatywę Szczepionek przeciwko AIDS (IAVI) – są testowane w Ugandzie.

Jérôme FOURQUET
Elity położyły już krzyżyk na dużej części kraju.
Ludzie wyczuwają tę pogardę

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Co w 2023 r. może wydarzyć się na Ukrainie i w Rosji? |prof. Włodzimierz MARCINIAK

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2023