Prof. Michał KLEIBER: Niebezpieczeństwa broni biologicznej
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Niebezpieczeństwa broni biologicznej

W najnowszym raporcie ekspertów WHO opisano hipotetyczne skutki rozpylenia na wysokości dwóch kilometrów nad miastem liczącym 500 tys. mieszkańców 50 kg bakterii wąglika. Według autorów raportu broń biologiczna doprowadziłaby w takim wypadku do śmierci 90 tys. osób i 120 tys. ciężkich zachorowań.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowia
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czas zarazy - lekcja czwarta

Pandemia niepostrzeżenie wsączyła truciznę w nasze życie społeczne. Nasiliła też działanie innych, wcześniej wsączonych „trucizn”. Należy do nich w pierwszym rzędzie deprecjacja ludzkiej śmierci, odebranie jej powagi, ale przede wszystkim pozbawienie jej wspólnotowego i rodzinnego wymiaru.

Cezary KOŚCIELNIAK: U bram cywilizacji sanitarnej
Cezary KOŚCIELNIAK

Cezary KOŚCIELNIAK

U bram cywilizacji sanitarnej

Walka z pandemią musi opierać się na ograniczeniach życia społecznego, których w obecnych realiach nie powinno się kwestionować.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - próba rekapitulacji
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czas zarazy - próba rekapitulacji

Czas zarazy był i pozostaje nadal czasem samotności. Dlatego kwestia, czy i jak przeorientowane zostaną nasze życiowe wybory i priorytety, pozostaje wciąż otwarta; podobnie jak pytanie, jaki będzie świat po pandemii?

Youssef IGROUANE: Niezależne media w walce z koronawirusem
Youssef IGROUANE

Youssef IGROUANE

Niezależne media w walce z koronawirusem

Kryzys weryfikuje naszą rzeczywistość pod wieloma względami. Także pokazuje, gdzie media są potrzebne, a gdzie zastępują je obywatele lub – niestety – państwo

Prof. Dariusz DOLIŃSKI: Pierwsze polskie badania postaw wobec koronawirusa
Prof. Dariusz DOLIŃSKI

Prof. Dariusz DOLIŃSKI

Pierwsze polskie badania postaw wobec koronawirusa

Wyraźna większość ludzi żywi przekonanie, że dobre rzeczy zdarzą się z większym prawdopodobieństwem im niż przeciętnej osobie ich płci, w ich wieku, a złe rzeczy raczej zdarzą się innym. Kanadyjski psycholog Neil Weinstein nazwał tę zbiorową iluzję nierealistycznym optymizmem.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Ameryka Łacińska boi się europejskiego wirusa

W Brazylii coraz częściej pojawiają się doniesienia o tym, że biedni mieszkańcy ulegają oparzeniom chemicznym z powodu źle przygotowanych środków dezynfekujących ręce. W wielu miejscach przychodnie i szpitale często nie mają nawet bieżącej wody. Apele o częste i dokładne mycie rąk mydłem są tu nie do wypełnienia. I brzmią złowrogo – bo jeśli nie będziemy myć rąk tak często, jak apelują Europejczycy, ba, jeśli nie będziemy mogli myć rąk mydłem nawet raz dziennie, to czy jesteśmy skazani na zakażenie?

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA: Koronawirus w Afryce - już jest, nie wiemy tylko gdzie
Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA

Koronawirus w Afryce - już jest, nie wiemy tylko gdzie

O ile na epidemię koronawirusa nie były przygotowane bogate kraje europejskie, w których na jednego lekarza przypada kilkuset mieszkańców, o tyle trudno sobie wyobrazić takie przygotowanie w Afryce, gdzie w najbiedniejszych państwach jeden lekarz przypada na kilkaset tysięcy mieszkańców.

Jan ŚLIWA: My i mikroby. Historia prawdziwa
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

My i mikroby. Historia prawdziwa

Jedną z najbardziej katastrofalnych pandemii była średniowieczna Czarna Śmierć. Nadeszła ze Wschodu Jedwabnym Szlakiem. W 1347 r. armia mongolska oblegająca Kaffę na Krymie wrzucała przez mury zwłoki własnych ofiar dżumy. Uciekający z miasta genueńscy kupcy zanieśli zarazę do Europy. W ciągu kilku lat zabiła ona 30–60 proc. ludności Europy. Skończyło się wesołe średniowiecze z trubadurami i mieszanymi łaźniami, nastał czas pokutników, biczowników zawodzących memento mori. Nie powinno nas to dziwić.