Jean-Dominique MERCHET: Francja musi jak najszybciej zwiększyć wsparcie militarne Ukrainy

Francja musi jak najszybciej zwiększyć wsparcie militarne Ukrainy

Photo of Jean-Dominique MERCHET

Jean-Dominique MERCHET

Dziennikarz L'Opinion zajmujący się kwestiami dyplomatycznymi, strategicznymi i wojskowymi. Wcześniej pracował w Institut des Hautes Etudes de Defence Nationale i dzienniku Liberation.

zobacz inne teksty Autora

Jeśli Francja chce zachować nie tylko honor, ale i swoje wpływy w Europie po zakończeniu tej wojny, musi jak najszybciej zwiększyć wsparcie militarne Ukrainy – pisze Jean-Dominique MERCHET

W obliczu rosyjskiego reżimu, którego zaślepienie pogłębia się z każdym dniem, nie czas na oszczędzanie Kremla.

We wtorkowy wieczór w ONZ Emmanuel Macron znalazł właściwe słowa, aby opisać wojnę na Ukrainie. Piętnując rosyjski akt „agresji, napaści i aneksji”, francuski prezydent mówił o „cynizmie” Kremla i „powrocie do ery imperializmów”. I słusznie dał do zrozumienia, że nie ulegnie szantażowi atomowemu Władimira Putina.

Słowo się rzekło, nareszcie. Co dalej? Francja musi przestać ustępować pola innym krajom we wsparciu militarnym dla Ukrainy.

Wypychając armię rosyjską ze swojego terytorium, Ukraina dowiodła, że potrafi robić dobry użytek z broni i sprzętu dostarczanego przez Zachód. Nadchodzi nowe rozdanie polityczne i nie możemy oddawać Amerykanom, Brytyjczykom i państwom europejskim najbardziej zaangażowanym w pomoc – Polsce, krajom bałtyckim i skandynawskim – płynących z niego korzyści.

Francja musi więc dostarczać uzbrojenie Ukrainie. Dostawa 18 haubicoarmat Caesar jest pierwszym krokiem, ale trzeba kolejnych. Przygotowywane są rozwiązania w zakresie dostawy sprzętu artyleryjskiego, amunicji i paliwa oraz wysłania personelu szkolącego. To wciąż za mało, cokolwiek sądzą o tym francuscy wojskowi kurczowo trzymający się swojego sprzętu (którego też za wiele nie mają). Niemniej użyteczność kilkudziesięciu czołgów Leclerc przechowywanych w klimatyzowanych hangarach byłaby dużo większa 2000 km na wschód…

.W obliczu rosyjskiego reżimu, który coraz bardziej podtruwa się własną propagandą i którego zaślepienie pogłębia się z każdym dniem, nie czas na oszczędzanie Kremla. Miejmy nadzieję, że dialog i negocjacje z Moskwą będą jeszcze kiedyś możliwe. Ale dziś pora na inne działania. Jeśli Francja chce zachować nie tylko honor, ale i swoje wpływy w Europie po zakończeniu tej wojny, musi jak najszybciej zwiększyć wsparcie militarne Ukrainy.

Jean-Dominique Merchet
Tekst opublikowany na łamach francuskiego dziennika „L’Opinion” [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 września 2022
Fot. Reuters / Forum