Eryk MISTEWICZ: Krótka opowieść o tym, jak „Opowiadamy Polskę światu”
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Krótka opowieść o tym, jak „Opowiadamy Polskę światu”

Wojna 1939–1945 dziś rysowana jest (coraz grubszą kreską) z pełną świadomością zatracania prawdy historycznej. Z obsadzaniem w roli antysemitów, kolaborantów, faszystów i nazistów, słowem: sprawców tej wojny, takich nacji, jakie będą zbieżne z aktualnymi potrzebami.

Władimir MIŁOW: Czy Rosja może się rozpaść?
Władimir MIŁOW

Władimir MIŁOW

Czy Rosja może się rozpaść?

W świetle militarnych porażek Władimira Putina na Ukrainie i dyskusji na temat możliwej przyszłości Rosji po Putinie wiele mówi się o „dezintegracji” lub „rozpadzie” Rosji. Czy to realne?

Popołudniowe Espresso: Putin już groził Polsce — Joe BIDEN
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Putin już groził Polsce — Joe BIDEN

Jeśli nie powstrzymamy PUTINA, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już groził Polsce i „przypomniał”, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji – powiedział prezydent USA Joe BIDEN w orędziu do narodu na temat konieczności niesienia pomocy zarówno dla Ukrainy, jak i dla Izraela.

François HOLLANDE: Nie możemy być oblężoną twierdzą
François HOLLANDE

François HOLLANDE

Nie możemy być oblężoną twierdzą

Naszym obowiązkiem jest ożywienie debaty politycznej, skupianie jak największej liczby obywateli wokół wspólnych projektów, oczywiście z zachowaniem odrębności, gdyż demokracja potrzebuje sporów, odmiennych wizji, perspektyw podzielanych nie przez wszystkich, ale które sprawiają, że przy zmianie władzy nie dochodzi do zmiany kursu, jaki wyznacza interes ogółu.

William COURTNEY, Peter A. WILSON: Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc
Peter A. WILSONWilliam COURTNEY

Peter A. WILSON
William COURTNEY

Polska i Ukraina bronią bezpiecznej Europy, musimy im pomóc

W czasach zimnej wojny wspierane przez NATO Niemcy Zachodnie pełniły straż na przedpolu żelaznej kurtyny. W przyszłości Polska i Ukraina będą wraz z NATO bronić centrum Europy na pierwszej linii frontu. Pomóc im mogą wskazówki płynące z doświadczeń Niemiec Zachodnich

Prof. Konstantyn SIGOW, Laure MANDEVILLE: Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła
Laure MANDEVILLEProf. Konstantyn SIGOW

Laure MANDEVILLE
Prof. Konstantyn SIGOW

Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła

Publikujemy wstęp książki Laure MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA „Narodziny nowej Europy”, wydanej przez Wydawnictwo „Wszystko co Najważniejsze”.

Popołudniowe Espresso: ŚDM 2027 odbędą się w Seulu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

ŚDM 2027 odbędą się w Seulu

Następne zgromadzenie młodych z całego świata odbędzie się w 2027 roku w Seulu, stolicy Korei Południowej. Będzie to drugi raz, gdy odbędą się one w Azji (w 1995 r. miały miejsce w stolicy Filipin – Manili). Tradycją jest, że za każdym razem odbywają się na innym kontynencie, aby były jak najbardziej dostępne dla młodych chrześcijan z różnych części świata. Przed ŚDM w Seulu, w 2025 r. zorganizowany zostanie Jubileusz Młodych w Rzymie – poinformował papież.

Raphaël GLUCKSMANN: Europa w stanie wojny
Raphaël GLUCKSMANN

Raphaël GLUCKSMANN

Europa w stanie wojny

Proszę zapytać w Charkowie albo w Odessie, w Tbilisi albo w Mińsku, czy Europa to tylko zestaw drobiazgowych norm.

Wydanie 482 Wszystko co Najważniejsze
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydanie 482 Wszystko co Najważniejsze

Wiele musi się zmienić, aby nie zmieniło się nic. Przez ostanie godziny z zapartym tchem, niemalże jak w grze komputerowej albo filmie akcji, świat obserwował „pucz Prigożyna”. Jeden z najsilniejszych ludzi w Rosji Putina zwrócił się przeciwko swoim moskiewskim mocodawcom, kierując oddziały swojej prywatnej armii — „grupy Wagnera” — w kierunku Kremla.

Prof. Władisław INOZIEMCEW: Co czeka Rosję?
Prof. Władisław INOZIEMCEW

Prof. Władisław INOZIEMCEW

Co czeka Rosję?

Naród jest obojętny i zastraszony groźbą represji, a najbardziej aktywna część społeczeństwa albo wyjechała z kraju, albo zamierza to zrobić. Pojawiające się tarcia pomiędzy niektórymi twardymi ludźmi pokroju Prigożyna, niegdyś kucharza Putina, a dziś watażki, czy czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa nie są w stanie naruszyć jedności rządzących elit.

Edward LUCAS: Ukraina to nie Izrael. Szczyt NATO w Wilnie
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Ukraina to nie Izrael.
Szczyt NATO w Wilnie

Zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Wilnie sprawia, że zyskuje na popularności pewien pomysł. Sugeruje się, że zamiast członkostwa w Sojuszu należy zaoferować Ukrainie silne gwarancje bezpieczeństwa i pomoc wojskową – pisze Edward LUCAS.

Olesya KHROMEYCHUK: Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy
Olesya KHROMEYCHUK

Olesya KHROMEYCHUK

Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy

Ukraińcy walczą o przetrwanie. Do osiągnięcia tego celu potrzebują wszelkich dostępnych narzędzi. Nieodmawianie im wiarygodności to minimum, na które zasługują.

Popołudniowe Espresso: Egzaminy maturalne rozpoczęte
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Egzaminy maturalne rozpoczęte

Według informacji podanych przez internautów, na maturze w formule 2015 pojawiły się tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.

Abp. Borys GUDZIAK: Ukraiński opór rzuca wyzwanie narcyzmowi i relatywizmowi naszych czasów
Abp. Borys GUDZIAK

Abp. Borys GUDZIAK

Ukraiński opór rzuca wyzwanie narcyzmowi i relatywizmowi naszych czasów

„To nie jest tylko sam Putin: na trzystu biskupów rosyjskiego Kościoła prawosławnego ani jeden nie opowiedział się przeciwko wojnie. Ani jeden! Siedmiuset rektorów wyższych uczelni podpisało list poparcia dla wojny. To jasne, że wielu do tego przymuszono. Ale czy słychać jakieś głosy sprzeciwu?”

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Imperialne marzenia Kremla
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Imperialne marzenia Kremla

Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe.

Mateusz MORAWIECKI: Pięć lekcji po roku wojny
Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Pięć lekcji po roku wojny

Czasem boję się, że na Zachodzie jest naprawdę dużo ludzi, dla których lunch w ulubionej kawiarni albo serial na Netflixie są ważniejsze niż życie i śmierć tysięcy Ukraińców. Wszyscy jesteśmy świadkami tej wojny. Nikt z nas nie będzie mógł powiedzieć: „Nie wiedziałem o ludobójstwie w Buczy”. Wszyscy patrzymy na okropieństwa dokonywane przez rosyjską armię. Dlatego nie wolno nam być obojętnym. Imperialne plany Rosji sięgają dalej niż Ukraina. Ta wojna dotyczy nas wszystkich.

Jan ROKITA: Opuszczenie i wymazywanie
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Opuszczenie i wymazywanie

Opuszczenie przez sojuszników i idące w ślad za nim wymazywanie narodu i jego kultury przez okupanta – to jest największa zbiorowa trauma Polaków, sięgająca nawet głębiej niż dzieje II wojny światowej. A także sam rdzeń polskiej wrażliwości na świat.

Prof. Piotr GLIŃSKI: Polska. Od zawsze po stronie wolności
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Polska. Od zawsze po stronie wolności

Świat nie znał polskiej historii, nie wiedział, że wolność i doświadczenie wspólnoty są wartościami dla Polaków najważniejszymi. Że wobec bezprzykładnej zbrodniczej agresji na kraj, z którym mamy historyczne rachunki krzywd, najważniejsza jest solidarność w obronie wartości.