Prof. Roberto RABEL: Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku
Prof. Roberto RABEL

Prof. Roberto RABEL

Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku

Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

#NajważniejszeDnia. „Studniówka” Ukrainy
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia. „Studniówka” Ukrainy

W komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że nadchodzący setny dzień wojny na Ukrainie jest z jednej strony tragicznym, a z drugiej heroicznym świętem.

Prof. Piotr GLIŃSKI: Świat w pięciu elementach
Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Świat w pięciu elementach

Świat musi szukać niestandardowych rozwiązań. Tylko tak powstrzymamy efekt domina. Ukraina daje nam dziś nadzieję – zmienia geopolitykę.

Prof. Stanisław KOZIEJ: Donbaskie przesilenie
Prof. Stanisław KOZIEJ

Prof. Stanisław KOZIEJ

Donbaskie przesilenie

Widać, że Rosjanie się spieszą, czas już nie działa na ich korzyść. Dlatego też bitwa donbaska rozpoczęła się chyba przedwcześnie.

Andrea TORNIELLI: Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Andrea TORNIELLI

Andrea TORNIELLI

Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny

Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

To my fundujemy Putinowi tę wojnę. Debata w Pradze
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

To my fundujemy Putinowi tę wojnę.
Debata w Pradze

Pod koniec marca odbyła się debata Tygodnika Echo i Biblioteki im. Václava Havla, organizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze i magazynem opinii Wszystko Co Najważniejsze. Prelegenci zastanawiali się nad tym, jak zmieni się bezpieczeństwo i energetyka po rosyjskim ataku na Ukrainę. Debatowali: Przemysław Żurawski vel Grajewski, Michał Kłosowski, Mirek Topolánek, były premier Czech, oraz Karel Schwarzenberg, były minister spraw zagranicznych Czech.

Popołudniowe Espresso: Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk

Czterdzieści dni od rosyjskiego ataku Ukraina wciąż broni się przed agresją. Walki trwają w okolicach Mariupola i w Donbasie.

Prof. Žiga TURK: Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Prof. Žiga TURK

Prof. Žiga TURK

Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu

Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.

Prof. Renato CRISTIN: Długi cień komunizmu. Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna
Prof. Renato CRISTIN

Prof. Renato CRISTIN

Długi cień komunizmu.
Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna

Współczesna Rosja została zbudowana na strukturze sowieckich służb specjalnych. Wojna na Ukrainie jest pierwszą (i miejmy nadzieję ostatnią) zakrojoną na szeroką skalę agresją militarną postradzieckiej Rosji.

Michał KŁOSOWSKI: Rosyjska inwazja połączyła dwa zwaśnione narody
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Rosyjska inwazja połączyła dwa zwaśnione narody

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze zwraca uwagę na skalę pomocy udzielanej Ukraińcom przez Polaków w czasie już tygodniowej wojny.