
Prof. Roberto RABEL
Niezadrażnianie relacji z Moskwą podstawą polityki Indo-Pacyfiku
Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. „Studniówka” Ukrainy
W komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że nadchodzący setny dzień wojny na Ukrainie jest z jednej strony tragicznym, a z drugiej heroicznym świętem.

Prof. Françoise THOM
Dążeniem rosyjskich ideologów jest likwidacja narodu ukraińskiego
Rosji Władimira Putina nie chodzi o zwykłą wojnę, ale o „operację specjalną” mającą na celu likwidację narodu ukraińskiego.

Michał KŁOSOWSKI
#NajważniejszeDnia. 85. dzień ukraińskiego oporu
Michał KŁOSOWSKI, podkreśla, że 85. dzień ukraińskiego oporu przed rosyjską napaścią pokazuje dobitnie podziały w świecie.

Jan DZIEDZICZAK
#RozmowyNajważniejsze. Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukraińców
Michałem KŁOSOWSKI rozmawia z Janem DZIEDZICZAKIEM o roli Polonii w czasie wojny na Ukrainie. Minister wymienia trzy płaszczyzny, na których Polacy za granicami mogą wspierać Polskę i Ukraińców: lobbowanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, zbieranie środków materialnych i dbanie o prawdę opowiadaną o Polsce.

Prof. Chantal DELSOL
Putin uczniem Orwella. Autokracja zmierzająca w stronę totalitaryzmu
Jakby po zmierzchu wielkich abstrakcyjnych dwudziestowiecznych namiętności świat wracał ideologicznie do tego, co charakteryzowało go przez wieki: myślenia wsobnego, czyli wszelkiej maści nacjonalizmów.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Świat w pięciu elementach
Świat musi szukać niestandardowych rozwiązań. Tylko tak powstrzymamy efekt domina. Ukraina daje nam dziś nadzieję – zmienia geopolitykę.

Nicolas TENZER
#RozmowyNajważniejsze. Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją
Nicolas TENZER w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM wskazuje, co Europa może zrobić, aby pomóc Ukrainie: zerwać wszystkie więzi gospodarcze z Rosją, rozszerzyć sankcje, w tym na sektor paliwowy i SWIFT, oraz dostarczać więcej broni na Ukrainę.

Prof. Stanisław KOZIEJ
Donbaskie przesilenie
Widać, że Rosjanie się spieszą, czas już nie działa na ich korzyść. Dlatego też bitwa donbaska rozpoczęła się chyba przedwcześnie.

Andrea TORNIELLI
Jedynym celem papieża jest zakończenie wojny
Fakt, że papież nigdy nie wskazał agresora w żadnej wojnie w ciągu ostatnich dwóch stuleci, jest całkiem naturalny. Nawet Święty Jan Paweł II nigdy tego nie robił. Przykładem może być wojna na Bałkanach – Jan Paweł II nigdy nie wymienił Miloszevicia, mimo że popełnił on wiele zbrodni wojennych.

Instytut Nowych Mediów
To my fundujemy Putinowi tę wojnę. Debata w Pradze
Pod koniec marca odbyła się debata Tygodnika Echo i Biblioteki im. Václava Havla, organizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze i magazynem opinii Wszystko Co Najważniejsze. Prelegenci zastanawiali się nad tym, jak zmieni się bezpieczeństwo i energetyka po rosyjskim ataku na Ukrainę. Debatowali: Przemysław Żurawski vel Grajewski, Michał Kłosowski, Mirek Topolánek, były premier Czech, oraz Karel Schwarzenberg, były minister spraw zagranicznych Czech.

Popołudniowe Espresso
Wojna na Ukrainie. 40. dzień walk
Czterdzieści dni od rosyjskiego ataku Ukraina wciąż broni się przed agresją. Walki trwają w okolicach Mariupola i w Donbasie.

Prof. Žiga TURK
Zachód otrzymał zastrzyk politycznego realizmu
Na przestrzeni dziejów obronę Europy przed Rosją i Turcją pozostawiono państwom położonym między Bałtykiem i Adriatykiem. Mocarstwa zachodnie prawie w ogóle w tym nie pomagały. Jakby to nie był ich problem. W XX w. okazało się, że jednak jest. 24 lutego znów o tym przypomniał.

Agaton KOZIŃSKI
Stany Zjednoczone nie zostawią Ukrainy
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, podkreśla, że Stany Zjednoczone nie zostawią Ukrainy.

Mateusz M. KRAWCZYK
Czy wojna na Ukrainie doprowadzi do kryzysu żywnościowego?
Rosyjska inwazja na Ukrainę napędza kryzys żywnościowy. Miliony ludzi jest zagrożonych poważnym głodem – podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Mateusz M. KRAWCZYK
11 lat wojny w Syrii. Życie w czasach „zawieszonych konfliktów”
Mija 11 lat od wybuchu wojny w Syrii. Do dzisiaj pozostaje ona największym kryzysem humanitarnym na świecie.

Prof. Renato CRISTIN
Długi cień komunizmu. Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna
Współczesna Rosja została zbudowana na strukturze sowieckich służb specjalnych. Wojna na Ukrainie jest pierwszą (i miejmy nadzieję ostatnią) zakrojoną na szeroką skalę agresją militarną postradzieckiej Rosji.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Polska służba zagraniczna wobec współczesnych wyzwań
Znajomość języków obcych to nie wszystko. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, że współczesny dyplomata musi być gotowy nawet na wojnę.

Michał KŁOSOWSKI
Rosyjska inwazja połączyła dwa zwaśnione narody
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze zwraca uwagę na skalę pomocy udzielanej Ukraińcom przez Polaków w czasie już tygodniowej wojny.

Popołudniowe Espresso
Ukraina nie dołączy do UE „przyspieszoną ścieżką” wejścia
Podczas dwudniowego szczytu UE w Wersalu (10-11 marca) przywódcy dyskutowali wojnie na Ukrainie. Dyplomaci wykluczyli wdrożenie szybkiego procesu przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty.