Popołudniowe Espresso: „Rosja jedną z ostatnich potęg kolonialnych” - Emmanuel Macron

„Rosja jedną z ostatnich potęg kolonialnych” - Emmanuel Macron

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 28. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Minister Niedzielski: Dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa

Minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI wystąpił w czwartek na konferencji prasowej w Puławach. Podczas konferencji minister odniósł się do obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. – Mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi wzrostami, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa – powiedział minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI. – “Dynamika hamowania nowych zakażeń jest nieco bardziej optymistyczna niż zakładaliśmy. To może oznaczać, że apogeum tej fali może nastąpić nawet w pierwszej połowie sierpnia”. „Dzisiaj ta liczba, czyli 3,5 tys. przypadków to około 17-procentowy wzrost. Przez ostatni miesiąc te wzrosty były zdecydowanie bardziej dynamiczne. W stosunku tydzień do tygodnia były to wzrosty 60, a nawet ponad 80 proc.”. Minister powiedział, że „najbardziej aktualne prognozy mówią, że około połowy sierpnia, a nawet w drugiej połowie sierpnia będziemy mieli średnio około 10 tys. przypadków dziennie. To jest scenariusz, który traktujemy jako najbardziej prawdopodobny”.

W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano 3514 zakażeń koronawirusem. Tydzień temu dane mówiły o 2999 infekcjach. Minister nie odniósł się w sposób jednoznaczny do wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Ewentualne decyzje będą zależeć od wyników hospitalizacji. – To są jednak zapowiedzi z dużym zastrzeżeniem w perspektywie sierpnia takich obostrzeń nie planujemy – uspokoił NIEDZIELSKI.

Dzień Długu Ekologicznego. 2 maja w Polsce, 28 lipca na świecie

Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może wyprodukować w ciągu jednego roku. W 2022 roku dzień ten przypada w czwartek, 28 lipca. Data ta systematycznie zbliża się wcześniej – ze sporadycznymi wyjątkami – od 1970 roku. Chociaż przez większość ostatnich pięciu dekad data ta występowała wcześniej w roku, zdarzały się wyjątki. W 2020 roku, z powodu pandemii COVID-19, Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 22 sierpnia.

Global Footprint Network oblicza Dzień Długu Ekologicznego od 1971 roku na podstawie danych z raportów ONZ, krzyżując ślad ekologiczny na osobę (ilość miejsca potrzebnego na żywność, transport, mieszkania itp.) z biokondycją świata (zdolnością ekosystemów do odnawiania się) na osobę. Wskaźnik ten różni się znacznie w zależności od kraju. Według listy opracowanej przez think tank Global Footprint Network, w tym roku najgorzej radzi sobie Katar, który osiągnął swój roczny limit zasobów już 10 lutego, a zaraz za nim Luksemburg – 14 lutego.  Francja osiągnęła ten dzień 5 maja, a Polska 2 maja.

Macron podczas wizyty w Afryce: „Rosja jedną z ostatnich imperialnych potęg kolonialnych”

Prezydent Francji Emmanuel MACRON podczas wizyty w Beninie określił Rosję jako „jedną z ostatnich imperialnych potęg kolonialnych”. „Rosja rozpoczęła ofensywę przeciwko Ukrainie. To wojna terytorialna, taka, o której myśleliśmy, że zniknęła z europejskiej ziemi”. „To wojna z początku XX, a nawet XIX wieku” – powiedział MACRON na drugim etapie podróży do Afryki. „Mówię to na kontynencie, który ucierpiał z powodu kolonialnego imperializmu” – dodał MACRON.

Przemawiając na konferencji prasowej z prezydentem Beninu Patrice TALONEM, MACRON oskarżył Kreml o rozpoczęcie „nowego typu hybrydowej wojny światowej”. „Zdecydował, że informacja, energia i żywność były instrumentami wojskowymi umieszczonymi w służbie” wojny na Ukrainie, powiedział. MACRON dodał, że chce „opisać to, co się dzisiaj dzieje w najbardziej czystych słowach”. Oskarżył Rosję o zakłócenia poprzez „dezinformację”, określając ją jako „jeden z krajów, który z największą siłą wykorzystuje instrumenty propagandy”. Odniósł się w szczególności do kanałów telewizyjnych Russia Today i Sputnik.

Piotr ARAK: Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie

🎧 #WspólnyŚwiat
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
| prof. Keith BANTING

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lipca 2022