Popołudniowe Espresso: Emmanuel MACRON zwycięża w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich. W drugiej zmierzy się z Marine Le Pen

Emmanuel MACRON zwycięża w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich. W drugiej zmierzy się z Marine Le Pen

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 11 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Emmanuel MACRON zwycięża w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich

Pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrywa urzędujący i ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron z wynikiem 27,8 proc. na drugim miejscu znalazła się Marine Le Pen, która otrzymała 23,1 proc. głosów. Prezydent Francji Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich 24 kwietnia, po tym jak w niedzielę wygrał pierwszą turę. Sondaże przewidywały, że Macron zdobędzie 27,6% głosów, przed Le Pen (23,0%) i zajmującym trzecie miejsce Jean-Luc Mélenchonem (22,2%).

Do niedzielnej pierwszej tury wyborów wezwano około 48,7 mln wyborców. Do godziny 17:00 65% zarejestrowanych wyborców oddało swój głos, co stanowi spadek o 4,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednimi wyborami w 2017 roku. W pierwszej turze znalazło się dwunastu kandydatów, od skrajnej lewicy po skrajną prawicę. Dwóch finalistów będzie walczyć o najwyższe stanowisko we Francji za dwa tygodnie, 24 kwietnia. Marine Le Pen i Emmanuel Macron spotkają się w drugiej turze wyborów, która odbędzie się 24 kwietnia 2022 r. 

Polska przekazuje 100 czołgów T-72 na Ukrainę

Według nieoficjalnych informacji Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 sowieckiej produkcji czołgów T-72. Nieoficjalnie mówi się, że oprócz czołgów przekazaliśmy też wyrzutnie BM-21 Grad. Oficjalnie wiadomo, że na Ukrainie od dłuższego czasu sprawdzają się produkowane przez polską firmę zbrojeniową Mesko przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun. Do wschodniego sąsiada wysłana została także inna polska broń defensywna – kamizelki kuloodporne, hełmy oraz broń, która służy do ochrony miast, m.in. bezzałogowe systemy rozpoznania, moździerze, amunicję. Ponadto od 2015 roku użytkowane przez Ukrainę są drony FlyEye, produkowane przez polską spółkę WB Electronics. Wcześniej Czechy dostarczyły Ukraińcom czołgi typu T-72, bojowe wozy piechoty BMP-1 i armatohaubice 2S1 Goździk, a ze Słowacji na ukrainę dotarły wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych S-300. Bratysława przekazała także armatohaubice Zuzana o kalibrze 155mm. Zdaniem oficjalnych wojskowych źródeł ukraińskich na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się kolejna faza rosyjskiej agresji – atak na Donbas i tamtejsze zgrupowanie wojsk ukraińskich, które uniemożliwiały dotychczas Rosjanom zajęcie terenów na wschód od linii Dniepru.

FRANCISZEK: wojna na Ukrainie to powtórne krzyżowanie Chrystusa

Po dwóch latach od rozpoczęcia pandemii Papież Franciszek ponownie odprawił Mszę na Placu św. Piotra. W Niedzielę Palmową, przed udekorowaną gałązkami oliwnymi Bazyliką Watykańską, zebrało się okk. 60 tysięcy wiernych z całego świata, podała Gwardia Watykańska. Ojciec Święty nie uczestniczył w rozpoczynającej obchody Wielkiego Tygodnia procesji z palmami ze względu na stan zapalny więzadła w kolanie. 

W homilii FRANCISZEK przypomniał o najtrudniejszym przykazaniu chrześcijańskim: miłości nieprzyjaciół. Podkreślił, że reakcją na zło powinna być miłość, która przerywa błędne koło zła i ubolewań. – Jeśli chcemy sprawdzić, czy idziemy za Chrystusem, przyjrzyjmy się temu, jak postępujemy wobec tych, którzy nas skrzywdzili – mówił Ojciec Święty. Wielki Tydzień w tym roku będzie celebrowany w Watykanie pod znakiem złagodzonych obostrzeń sanitarnych. Oprócz Mszy na Plac św. Piotra wrócą obchody Zmartwychwstania Pańskiego z licznym udziałem wiernych, a Droga Krzyżowa w Wielki Piątek odbędzie się jak wcześniej w rzymskim Koloseum. W ostatnich dwóch latach te uroczystości przeniesione były do wnętrza bazyliki, a Droga Krzyżowa na plac przed nią. W tym roku w Drodze Krzyzowej uczestniczyć będzie między innymi ukraińsko-rosyjska rodzina oraz migranci.

Bp Wiesław LECHOWICZ:
Czy istnieje wojna sprawiedliwa

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer “Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2022