#RozmowyNajważniejsze. Francja w kryzysie?

#RozmowyNajważniejsze.
Francja w kryzysie?

Photo of Krzysztof ZANUSSI

Krzysztof ZANUSSI

Reżyser, producent, scenarzysta, wykładowca, filozof. Autor m.in. "Struktury kryształu", "Barw ochronnych", "Roku spokojnego słońca", "Paradygmatu", "Brata naszego Boga", "Eteru". Dyrektor Studia Filmowego "Tor".

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Krzysztof ZANUSSI w rozmowie z Mateuszem KRAWCZYKIEM wskazuje w jaki sposób Francja zmieniła się w ostatnich latach. Reżyser zaznacza, że dzisiejsza Francja jest bardziej małostkowa, jednak ma ambicje i zasoby, żeby ogarnąć myślą to, co dziś dzieje się na świecie.

Krzysztof ZANUSSI zwraca uwagę, że we Francji pojawiło się zainteresowanie tym, co jest français-français (francusko-francuskie). – Tym samym wyjście do świata, które kiedyś było dużo większe, teraz zmalało. To odbiera Francji jej uroku – powiedział reżyser.

– Francja – która ma w swojej tradycji niebywałe złoża idealizmu, które wybuchają w różnych momentach – ma teraz świetną szansę, żeby uruchomić ten idealizm i przezwyciężyć swoją małomieszczańską małostkowość – zaznaczył ZANUSSI.

Rozmawia: Mateusz KRAWCZYK

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2022