Jan ŚLIWA: Kandydat Zemmour Jan ŚLIWA: Kandydat Zemmour
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Kandydat Zemmour

O Zemmourze obecnie mówią wszyscy. Zapełnia wielkie sale na tysiąc osób, książki podpisuje godzinami. I słucha ludzi, a ci mu mówią, że go potrzebują i na niego liczą. Niektórzy widzą w nim prawie zbawcę. Oczywiście są tam tylko jego zwolennicy, ale jest ich niemało.

Roland MASZKA: Milczenie morza. Francja i tak to przetrwa... Roland MASZKA: Milczenie morza. Francja i tak to przetrwa...
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Milczenie morza.
Francja i tak to przetrwa...

Na plan pierwszy wysuwa się oświecona idea, a nie jakaś mistyka czy fantasmagoria. Dlatego uczniowie kojarzą Rewolucję z postępem, a nie z gilotyną. Francja i tak to przetrwa… – pisze Roland MASZKA.

Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (159). Francja wybiera Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (159). Francja wybiera
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (159). Francja wybiera

Zamyśleni przechodnie, głośno dyskutujący na tematy polityczne młodzi ludzie, para nieznajomych przypadkowo nawiązująca rozmowę, przy filiżance kawy w jednej z paryskich brasseries. I wszędzie przewijające się nazwiska, Le Pen, Macron, ale też wciąż Melenchon czy Fillon, mimo iż już są poza wyścigiem… Na paryskiej ulicy daje się wyczuć to niemalże namacalne napięcie czy też ekscytację, wywołane wyborami i nieuchronnie następującymi zmianami.

Michał BONI: Francuski łącznik. Dlaczego to tak ważne wybory? Michał BONI: Francuski łącznik. Dlaczego to tak ważne wybory?
Michał BONI

Michał BONI

Francuski łącznik.
Dlaczego to tak ważne wybory?

Wybory prezydenckie we Francji są znaczące dla całej Europy. Jeżeli z tych wyborów Francja wyjdzie silna i względnie zjednoczona, to jej pozycja wzrośnie. Bo Europa, bo Unia Europejska potrzebuje dzisiaj lokomotyw, przywództwa prowadzącego w przyszłość.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: Francja 2017. W oczekiwaniu na reformy Kazimierz M.UJAZDOWSKI: Francja 2017. W oczekiwaniu na reformy
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Francja 2017. W oczekiwaniu na reformy

Współczesna Francja ma silne instytucje, lecz czeka na odrodzenie klasy politycznej i konieczne reformy społeczno-gospodarcze. Bez wątpienia proces ten byłby pożyteczny nie tylko dla Francji, ale dla całej Europy.

Pierre CHAPPAZ: Dlaczego wolę Fillona od Macrona Pierre CHAPPAZ: Dlaczego wolę Fillona od Macrona
Pierre CHAPPAZ

Pierre CHAPPAZ

Dlaczego wolę Fillona od Macrona

Po raz pierwszy od 40 lat startuje w wyborach prezydenckich kandydat, który z powagą traktuje wolność ekonomiczną i jednocześnie hamuje wydatki publiczne, który jest dojrzały w spojrzeniu na Europę i sięga do Francji osadzonej w tradycji.

Eryk MISTEWICZ: Jak daleko Republika i demokracja mogą posunąć się w obronie Republiki i demokracji? Eryk MISTEWICZ: Jak daleko Republika i demokracja mogą posunąć się w obronie Republiki i demokracji?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Jak daleko Republika i demokracja mogą posunąć się w obronie Republiki i demokracji?

Nawet jeśli zrządzeniem losu Marine Le Pen zdobędzie najwięcej głosów w drugiej turze, to i tak nie zostanie prezydentem. Nie zostanie powołana na ten urząd. A jeśli na kilka dni przed wyborami okaże się, że ma realną szansę na prezydenturę, wybory zostaną zatrzymane, anulowane i rozpisane od początku. Jak i na jakiej podstawie włączone mogą zostać “siły obronne” demokracji i Republiki?

Roland MASZKA: Uległość Roland MASZKA: Uległość
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Uległość

Houellebecq mówi, że wcale nie kwestie gospodarcze będą miały decydujący wpływ na przyszłość. Wygra ta grupa ludności, która ma najwyższą rozrodczość i potrafi przekazać swoje wartości. Dlatego prawdziwa batalia nie będzie toczyć się o gospodarkę, ale o szkołę. Przyszłością zawładnie ten, kto sprawuje kontrolę nad dziećmi. To będzie walka o rząd dusz.

Roland MASZKA: Nie daj mi się modlić na ruinach Paryża Roland MASZKA: Nie daj mi się modlić na ruinach Paryża
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Nie daj mi się modlić na ruinach Paryża

Jesteśmy obciążeni literackim Paryżem – rewolucji i Wielkiej Emigracji, paryskim brukiem romantyków, Paryżem Wokulskiego i Judyma, Mickiewicza, Słowackiego, Miłosza… A może obciążeni jesteśmy Paryżem widzianym w okularze mediów? Miastem niepokojów, demonstracji, kamieni i płonących samochodów?

Aleksander HALL: Po co nam Francja? Aleksander HALL: Po co nam Francja?
Aleksander HALL

Aleksander HALL

Po co nam Francja?

Nigdy w V Republice, na dwa miesiące przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, nie było tylu niewiadomych. Wynikają one nie tylko z wyrównanej stawki faworytów, ale także z rozchwiania postaw wyborców i pojawienia się afer, które uderzają w – jeszcze niedawno –zdecydowanego faworyta wyborów F. Fillona i – w mniejszym stopniu –w Marine Le Pen.

Michał BONI: Francja - rozstrzygnięcia pierwszej tury Michał BONI: Francja - rozstrzygnięcia pierwszej tury
Michał BONI

Michał BONI

Francja - rozstrzygnięcia pierwszej tury

Macron prezentuje odwagę formułowania prawdziwie europejskich sądów, które zarazem były i są w zgodzie z dobrze pojętym interesem Francji i Francuzów, nie ulegając wizji terroryzmu jako efektu multikulturalizmu.

Eryk MISTEWICZ: Niewybieralność. Rzecz o Marine Le Pen i François Fillonie Eryk MISTEWICZ: Niewybieralność. Rzecz o Marine Le Pen i François Fillonie
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Niewybieralność.
Rzecz o Marine Le Pen i François Fillonie

Wybory — gdyby do drugiej tury nie wszedł Emmanuel Macron — mogłyby zostać anulowane i rozpisane na nowo. Marine Le Pen i François Fillon są po prostu niewybieralni. Niewybieralność — to słowo klucz do zrozumienia dziś francuskich wyborów prezydenckich.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam