

Tomasz ORŁOWSKI
Emmanuel Macron łączy wrażliwość lewicy z naturą liberalnego modernizatora
To, co rzuca się w oczy w przypadku Emmanuela Macrona, to odniesienie do przyszłości, które nie jest typowe dla francuskiej polityki.

Popołudniowe Espresso
"Rosja nie osiągnęła celów wojennych"
Wielka Brytania poinformowała zaś, że Moskwa nie osiągnęła jeszcze znaczącego przełomu w swojej ofensywie we wschodniej Ukrainie.

Krzysztof ZANUSSI
Być może duch Woltera zbyt mocno ciąży dziś na Francji
Czas chłodnego racjonalizmu w całej naszej cywilizacji przeminął. Być może duch Woltera zbyt mocno ciąży dziś na Francji.

Popołudniowe Espresso
Emmanuel MACRON zwycięża w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich. W drugiej zmierzy się z Marine Le Pen
Pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrywa urzędujący i ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron z wynikiem 27,8 proc. na drugim miejscu znalazła się Marine Le Pen.

Janez ŠUMRADA
Jak francuskie wybory prezydenckie mogą wpłynąć na Europę?
W momencie rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zarówno Niemcy, jak i Francja boleśnie uświadomiły sobie, że ani osobno, ani z etykietą UE nie ważą zbyt wiele na szalach wagi Władimira Putina. Ta gorzka prawda może zmienić wiele rzeczy i ostatecznie doprowadzić do całkowitego porzucenia tego, co pozostało z politycznego dziedzictwa kanclerz Angeli Merkel.

Éric ZEMMOUR
Macron mi powiedział...
Książka Érica ZEMMOURA „Francja nie powiedziała ostatniego słowa” wydana została przez Wydawnictwo „Wszystko co Najważniejsze”. Publikujemy jej fragment.

Éric ZEMMOUR
Francuska rekonkwista
Rekonkwista – to propozycja Érica Zemmoura dla Francji i Francuzów w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie we Francji w 2022 r., którą przedstawił w książce „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”.

Jan ŚLIWA
Kim jest Éric Zemmour?
Nie znalazł swojego de Gaulle’a, wobec tego postanowił sam wyjść na ring. Nie po to wybrał całym sercem Francję, aby bezczynnie obserwować jej degrengoladę.

Jan ŚLIWA
Kandydat Zemmour
O Zemmourze obecnie mówią wszyscy. Zapełnia wielkie sale na tysiąc osób, książki podpisuje godzinami. I słucha ludzi, a ci mu mówią, że go potrzebują i na niego liczą. Niektórzy widzą w nim prawie zbawcę. Oczywiście są tam tylko jego zwolennicy, ale jest ich niemało.

Bruno RETAILLEAU
Przywróćmy porządek Republice
Możemy przywrócić porządek w Europie, kładąc kres jałowemu konfliktowi z Europejczykami ze środka i wschodu kontynentu. Unia Europejska musi w końcu zaakceptować suwerenność i odrębność kulturową każdego kraju.

Prof. Cyrille BRET
Wybór Emmanuela Macron szansą na lepsze relacje Polski i Francji
Emmanuel Macron będzie bronił tej linii, która wpisuje się w ustalenia warszawskiego szczytu NATO, czyli stanowczości, również militarnej, względem Rosji.

Roland MASZKA
Milczenie morza. Francja i tak to przetrwa...
Na plan pierwszy wysuwa się oświecona idea, a nie jakaś mistyka czy fantasmagoria. Dlatego uczniowie kojarzą Rewolucję z postępem, a nie z gilotyną. Francja i tak to przetrwa… – pisze Roland MASZKA.

Michał KŁOSOWSKI
Czy Paryż wart jest mszy? Kandydaci bez autorytetu i odpowiedzialności
To, co dzieje się nad Sekwaną nazwać można bowiem pryszczatą rebelią. W kraju Monteskiusza, Napoleona i Monneta kandydatom do urzędu prezydenta brakuje nie wyrazistości ale właśnie autorytetu i odpowiedzialności.

Joanna LEMAŃSKA
Cool Pics (159). Francja wybiera
Zamyśleni przechodnie, głośno dyskutujący na tematy polityczne młodzi ludzie, para nieznajomych przypadkowo nawiązująca rozmowę, przy filiżance kawy w jednej z paryskich brasseries. I wszędzie przewijające się nazwiska, Le Pen, Macron, ale też wciąż Melenchon czy Fillon, mimo iż już są poza wyścigiem… Na paryskiej ulicy daje się wyczuć to niemalże namacalne napięcie czy też ekscytację, wywołane wyborami i nieuchronnie następującymi zmianami.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
Francja może wyjść z tych wyborów ocalona, nie wyjdzie wzmocniona
Porażka republikanów jest całkowicie zawiniona, a u jej podstaw leży wieloletnie przyzwolenie na nadużycia władzy. To korupcja klasycznych partii politycznych napędzała każdego miesiąca poparcie dla Frontu Narodowego.

Michał BONI
Francuski łącznik. Dlaczego to tak ważne wybory?
Wybory prezydenckie we Francji są znaczące dla całej Europy. Jeżeli z tych wyborów Francja wyjdzie silna i względnie zjednoczona, to jej pozycja wzrośnie. Bo Europa, bo Unia Europejska potrzebuje dzisiaj lokomotyw, przywództwa prowadzącego w przyszłość.

Jean-Paul OURY
Polska we francuskiej kampanii wyborczej. Skandaliczne wypowiedzi, ignorancja, ucieczka od prawdziwych problemów
Czyżby Francuzi byli ekonomicznymi ignorantami? A może stało się tak dlatego, że niewielka grupa ludzi – ale wystarczająco duża i zawsze chodząca głosować – żyje na koszt państwa i, chcąc utrzymać ten stan, nie życzy sobie jakichkolwiek zmian?

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
Francja 2017. W oczekiwaniu na reformy
Współczesna Francja ma silne instytucje, lecz czeka na odrodzenie klasy politycznej i konieczne reformy społeczno-gospodarcze. Bez wątpienia proces ten byłby pożyteczny nie tylko dla Francji, ale dla całej Europy.

Pierre CHAPPAZ
Dlaczego wolę Fillona od Macrona
Po raz pierwszy od 40 lat startuje w wyborach prezydenckich kandydat, który z powagą traktuje wolność ekonomiczną i jednocześnie hamuje wydatki publiczne, który jest dojrzały w spojrzeniu na Europę i sięga do Francji osadzonej w tradycji.

Eryk MISTEWICZ
Jak daleko Republika i demokracja mogą posunąć się w obronie Republiki i demokracji?
Nawet jeśli zrządzeniem losu Marine Le Pen zdobędzie najwięcej głosów w drugiej turze, to i tak nie zostanie prezydentem. Nie zostanie powołana na ten urząd. A jeśli na kilka dni przed wyborami okaże się, że ma realną szansę na prezydenturę, wybory zostaną zatrzymane, anulowane i rozpisane od początku. Jak i na jakiej podstawie włączone mogą zostać „siły obronne” demokracji i Republiki?