Kazimierz M. UJAZDOWSKI: Francja może wyjść z tych wyborów ocalona, nie wyjdzie wzmocniona

TSF Jazz Radio


Francja może wyjść z tych wyborów ocalona, nie wyjdzie wzmocniona

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Dr hab. nauk prawnych, nauczyciel akademicki i polityk konserwatywny. Poseł na Sejm I, III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2004-2005 wicemarszałek Sejmu. W latach 2000-2001 i 2005-2007 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Do 2017 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Poseł do Parlamentu Europejskiego.

zobacz inne teksty autora

To korupcja klasycznych partii politycznych leży u podstaw przegranej Françoisa Fillona i rosnącego poparcia dla Marine Le Pen, zaś Macron w roli prezydenta nie daje nadziei na wzmocnienie Francji – pisze Kazimierz M. UJAZDOWSKI

.Szkoda, że nadzwyczajne i prawdziwie konkurencyjne wybory nie skończą się wzmocnieniem Francji. Jedynym kandydatem, który miał zdolność do odnowienia sił tego kraju i modernizacji gospodarki, był François Fillon. Jako jedyny miał też możliwość zbudowania silnego poparcia dla swoich rządów w Zgromadzeniu Narodowym. Porażka republikanów jest całkowicie zawiniona, a u jej podstaw leży wieloletnie przyzwolenie na nadużycia władzy. To korupcja klasycznych partii politycznych napędzała każdego miesiąca poparcie dla Frontu Narodowego.

Ojczyzna de Gaulle’a uniknęła najgorszego, czym byłoby wejście do drugiej tury Marine Le Pen i Mélenchona. W takim przypadku Francja wprowadziłaby siebie i Europę w perturbacje nie do opanowania. Macron poparty przez blok republikański może ocalić Francję od wstrząsów i anachronicznych recept gospodarczych. Nie daje jednak nadziei na wzmocnienie kraju ze względu na stronniczość przesłania, rozbicie socjalistów i brak spójnego zaplecza politycznego.

.Za dwa tygodnie blok republikański może uchronić kraj przed zwycięstwem FN, jednak jeśli w kolejnych latach partie klasyczne nie ulegną radykalnej odnowie, Marine Le Pen będzie za 5 lat pierwszą kobietą prezydentem Francji.

Kazimierz M. Ujazdowski

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam