Prof. Cyrille BRET: Polska rośnie w siłę, także militarnie. Francja musi nauczyć się z tym żyć

Polska rośnie w siłę, także militarnie.
Francja musi nauczyć się z tym żyć

Photo of Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Wykładowca geopolityki europejskiej w Sciences-Po Paris. Absolwent ENS Ulm, IEP Paris, IHEDN Paris oraz Ecole Nationale d’Administration (ENA). Dyrektor w Eurasia Prospective.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Polska staje się potęgą militarną w Europie Wschodniej i trzyma straż w razie zagrożenia geopolitycznego z Rosji

.Polski rząd wycofał się z wartej 3,5 mld euro umowy ze spółką Airbus Helicopters na dostarczenie 50 śmigłowców Caracal. Francja ostro zareagowała. Czy jednak może sobie pozwolić na kłótnię z Polską na płaszczyźnie wojskowej? Bynajmniej, biorąc pod uwagę, że Brexit oddalił od Europy jej drugą potęgę militarną, Niemcy mają trudności z przezwyciężeniem programowego pacyfizmu, a francuski potencjał wojskowy cierpi z powodu stanu finansów publicznych. Francja musi nauczyć się współistnieć z odradzającą się potęgą militarną Polski.

Zrównoważony i trwały wzrost gospodarczy umożliwił Polsce zaangażowanie środków publicznych w unikalny na skalę europejską program zbrojeniowy. Pierwsza dekada XXI wieku była dla tego kraju czasem modernizacji i wzrostu gospodarczego: z tempem wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. w 2015 i 2016 roku Polska jawi się jako wyjątek na tle Europy. W rezultacie finanse publiczne są w dobrej kondycji (deficyt budżetowy na poziomie 3 proc. PKB, a dług publiczny 50 proc. PKB), co pozwoliło od 2016 roku zwiększyć nakłady na obronę do 2 proc. PKB, zgodnie z normą zalecaną przez NATO.

Francja ostro zareagowała. Czy jednak może sobie pozwolić na kłótnię z Polską na płaszczyźnie wojskowej? Bynajmniej.

Począwszy od 2013 roku Polska realizuje zakrojony na szeroką skalę program inwestycji wojskowych opiewających na kwotę 35 mld euro i rozłożonych na okres 10 lat. Umowa na dostawę rakiet Patriot za 5 mld euro została już podpisana z amerykańską spółką Raytheon.

Polska odbudowuje swoją hardpower także na płaszczyźnie doktrynalnej, regularnie aktualizując Białą Księgę Bezpieczeństwa Narodowego RP. Edycja 2014 potwierdza wyraźnie zarysowane dążenie do tego, aby aktywnie współdziałać na rzecz bezpieczeństwa Europy i pokoju na świecie.

Ponadto Polska odgrywa obecnie centralną rolę w sieci sojuszniczych powiązań wojskowych w Europie Wschodniej. Od dawna już współpracuje z Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego (Niemcy-Francja-Polska), a zeszłej wiosny zyskała nowe znaczenie strategiczne. Jako kluczowy teren ćwiczeń wojskowych NATO Polska jest bowiem istotnym czynnikiem zapewnienia obrony państw bałtyckich przed zagrożeniem ze strony Rosji. Współpraca Polski z Litwą i Łotwą w dziedzinie wojskowej stale się pogłębia. Natomiast nowym wyrazem tradycyjnie ciepłych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi stało się ogłoszone w tym roku rozmieszczenie w Polsce dziesięciu wyrzutni pocisków antyrakietowych SM3-IIA (tzw. tarcza antyrakietowa – przyp. tłum.)

Co więcej, Polska zamierza zmienić format swoich sił zbrojnych. Polski minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, złożył w parlamencie projekt ustawy przewidującej utworzenie Obrony Terytorialnej, czyli czynnej rezerwy wojskowej przeszkolonej w walce, ale kontynuującej pracę zawodową, rezerwy wojskowej wysoce skutecznej pod względem operacyjnym w razie okupacji terytorium państwa.

Z tempem wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc. w 2015 i 2016 roku Polska jawi się jako wyjątek na tle Europy.

.Silna siłą zwiększonego budżetu na obronę, odnowionej doktryny i solidnej sieci sojuszniczej Polska staje się potęgą militarną w Europie Wschodniej i tym samym trzyma straż w razie zagrożenia geopolitycznego z Rosji. Istnieje jednak ryzyko, że ta odradzająca się potęga militarna natknie się na co najmniej trzy kłopoty: Polska rządów Prawa i Sprawiedliwości stawia na sojusz z NATO kosztem Europejskiej Polityki Obrony, sprzeciwia się francusko-niemieckiemu tandemowi w kwestii kryzysu migracyjnego, wreszcie nie zgadza się ze swoim politycznym sojusznikiem, Węgrami, na temat Rosji.

Polska odradza się jako potęga militarna, ale stosunki międzysojusznicze w Europie musi sobie jeszcze ułożyć.

Cyrille Bret
Przekład analizy „Polska – odrodzenie europejskiej potęgi militarnej” dla Huffington Post France: Grażyna Śleszyńska

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 października 2016
Fot.KPRM