
Nigel GOULD-DAVIES
Cztery opcje Putina
Jedyną nadzieją Putina na powstrzymanie dryfu Ukrainy na Zachód jest użycie siły. Pytanie, czy Kreml może zaakceptować koszty takich działań.

Prof. Michał KLEIBER
Wolność czy bezpieczeństwo?
Zmagania z pandemią wywołują nieustające spory o granice wolności z jednej strony, a bezpieczeństwo wspólnoty z drugiej. Podobnie polityka klimatyczna i pytanie czy narzucanie przez państwo sposobu podróżowania bądź ogrzewania naszych mieszkań nie ogranicza naszej wolności wyboru w tym zakresie.

Edward LUCAS
Putin ustawia sobie Zachód, jak chce
Ignorancja, apatia, poczucie winy, cynizm, arogancja, chciwość i tchórzostwo. To jest właśnie najmocniejsza broń Kremla wobec Zachodu. Wcale nie wojsko, żołnierze, czołgi, samoloty bojowe czy rakiety. Emocje.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy. XI Kongres Polska Wielki Projekt
W tym roku ze względu na pandemię Kongres Polska Wielki Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza, majowa, niejako zwiastun części głównej, jesiennej, zostanie poświęcona kwestii bezpieczeństwa.

Prof. Kazimierz DZIUBKA
Czy COVID-19 zmieni świat polityki?
Kryzys pandemiczny ukazał ścisłą współzależność między polityką i naturą. Ale efekty starcia logik rozwoju obu światów życia mogą pójść w dwóch różnych kierunkach.

Jan ŚLIWA
Lecą łabędzie (czarne)
Trzeba przestawić całe życie. Ludzi omijamy z daleka, uważamy przy każdym dotknięciu. Przy założeniu, że za parę miesięcy z tego wyjdziemy, będzie to potężny test dla krajów – rządów i społeczeństw. Widzimy konkurs, kto sobie da radę najlepiej.

Julia MISTEWICZ
Jak Słowacja walczy z wirusem?
Słowacja należy do krajów, które jako pierwsze podjęły zdecydowane działania w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.

Prof. Tomasz GRZYB
Czemu chcemy być wyjątkowi, a wciąż jesteśmy tacy sami?
Są momenty w historii, kiedy czujemy się zagrożeni, co prowadzi do wzrostu konformizmu w społeczeństwie. Mamy także tendencję do zgadzania się z ludźmi dookoła nas, zwłaszcza w sytuacjach nowych i kryzysowych.

Paweł SOLOCH
Współpraca polsko-francuska na rzecz silniejszej Europy
Potrzeba nam nowej jakości w naszej współpracy obronnej, szybkiego rozwoju kluczowych zdolności, które zaniedbaliśmy po zakończeniu zimnej wojny, a także większego zrozumienia naszych społeczeństw dla podnoszenia wydatków obronnych oraz świadomości zagrożeń hybrydowych jak cyberataki czy dezinformacja. Nieodzowną częścią europejskiej kultury strategicznej są bliskie więzi transatlantyckie, które pozwoliły Europie Zachodniej na przeszło 70 lat pokoju i stabilności, a Europie Środkowej i Wschodniej umożliwiły integrację ze strukturami euroatlantyckimi i Unią Europejską.

Anna MAKUCH
Sekurologia. Albo krótki tekst o bezpieczeństwie
Bezpieczeństwo jest w pewnym sensie kategorią centralną, stanowiąc jedno z odwiecznych pytań zarówno filozoficznych, jak i politycznych.

Radosław MARZĘCKI
Młodzi Polacy myślą przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie
Opierając się na klasycznym socjologicznym założeniu o tym, że idee rządzą jednostkami (Weber), postawiłem swoich młodych (studentów) respondentów przed następującym dylematem: „Wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru pomiędzy trzema wartościami: bezpieczeństwo, demokracja, dobrobyt. Która z nich byłaby dla Pana/Pani najważniejsza, a która najmniej ważna?” – pisze, opisując efekty swoich najnowszych badań, dr Radosław MARZĘCKI.

Michaela DODGE
Strategia obronna USA prezydenta Trumpa. Wraca kwestia tarczy antyrakietowej
Jeśli Stany Zjednoczone chcą utrzymać bezpieczeństwo własne oraz sojuszników, wciąż wiele pracy przed nimi. Poprzez podkreślenie kroków niezbędnych do budowy sprawnych systemów aż do wskazania przyszłych zagrożeń, rozwój dziedziny obrony przeciwbalistycznej ma szansę wejść na poziom, którego do tej pory nie znano.

Eka TKESHELASHVILI
Zwlekanie z przyjęciem Gruzji do NATO - wzmacniając Rosję - osłabia cały region
Postawa odstraszania NATO będzie osłabiona, jeśli region Morza Czarnego pozostanie słabym ogniwem z powodu różnych, czasami sprzecznych poglądów państw przybrzeżnych, jak również braku całościowej strategii Sojuszu wobec regionu Morza Czarnego i ograniczonej roli odgrywanej przez państwa partnerskie, jak Gruzja i Ukraina.

Jan ŚLIWA
Uśmiech Zofii. Prywatność za wszelką cenę?
Zapowiadałem ogród nieplewiony, ogród o rozwidlających się ścieżkach. Jest to wobec tego cykl wielowątkowy. Jednym z wątków jest współczesna technika oraz jej społeczne i etyczne konsekwencje.

Christopher S. CHIVVIS
Za wschodnią granicą NATO. Sojuszników nie można pozostawić samym sobie
Ani bezpieczeństwu NATO, ani europejskiemu nie służy słabość państw położonych na peryferiach Rosji, będących często obiektem mieszania się Kremla w ich sprawy.

Andrij SZEWCZENKO
Ukraina - europejski bufor bezpieczeństwa
Prędzej czy później, kiedy Rosja znów otworzy się na świat, możemy potrzebować doświadczenia Ukrainy w sferze transformacji pokomunistycznej, aby pomóc Rosjanom się zmodernizować. Ale dziś Ukraina potrzebuje wielkiego wsparcia. Ukraińcy wiedzą, że walka toczy się nie tylko o ich kraj, ale i o wolny świat.

Prof. François HEISBOURG
Rosja musi odpowiedzieć. I odpowie. Czy wiemy jak i kiedy?
Rosja uważa, że systemy przeciwrakietowe są skierowane w nich. Po dyslokacji oddziałów w Rumunii czy Polsce, Kreml będzie musiał odpowiedzieć. Nie mogą tego pozostawić bez reakcji – przekonuje doradca szefa francuskiego MSZ. I przedstawia swoją wizję geopolityki.

Michał KOBOSKO
Zachód pełen obaw, irytacji, wściekłości. Munich Security Conference 2017
Obawy, irytacja, wściekłość – tak najuczciwiej należałoby streścić atmosferę panującą na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Tak jak styczniowe Davos otwiera rok w biznesie, tak odbywający się w lutym MSC fotografuje stan i trendy dotyczące bezpieczeństwa świata. A ten stan jest dziś oceniany wyjątkowo ponuro.

Tomasz BIAŁEK
Europa. Witraż z granitu? Kontynent pod presją islamskiego terroryzmu
Musimy być stanowczy i cierpliwi, a tam, gdzie sytuacja tego wymaga – brutalni. Jeżeli europejscy goście od początku nie zrozumieją, że będą przyjmowani na naszych prawach i warunkach, możemy już dziś uznać się za przegranych.

Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ
Wzmocnienie. O wojskowej obecności Amerykanów w Polsce
Liczba wojsk, jakie są rozmieszczane na flance wschodniej sojuszu wprawdzie nie gwarantuje obrony terytorium w razie pełnowymiarowej agresji, umożliwia jednak – gdyby sam czynnik odstraszania nie zadziałał – takie spowolnienie agresora, by z Zachodu dotarła pomoc o wystarczającej skali.