Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Kwiecień 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Kwiecień 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. La Seine Musicale 

Wyspa Seguin, znajdująca się na przedmieściach Paryża, do tej pory kojarzona była z fabryką Renault, która konstruowała tu samochody w latach 1929 – 1992. W latach 2004 – 2005 wszystkie budynki przemysłowe zrównane zostały z ziemią, a kilka lat później zaczęła się budowa ogromnego centrum muzyki. Oprócz głównej sali koncertowej, która będzie mogła pomieścić do 6000 osób, i audytorium na 1500 osób znajdą się tam studia nagraniowe, szkoła śpiewu, sale wystawowe oraz restauracje. Sam budynek został zaprojektowany zgodnie z duchem miejsca i jego przemysłowej przeszłości przez architektów Shigeru Bana i Jeana de Gastinesa. Nazwa „La Seine Musicale” jest grą słów, gdyż „Seine” (Sekwana) czyta się tak samo jak „scène” (scena). Inauguracji centrum dokona sam Bob Dylan, który wystąpi na wielkiej scenie już w kwietniu.

La Seine Musicale

La Seine Musicale. Île Seguin, Boulogne-Billancourt. Metro: Pont de Sèvres. Otwarcie: 21 kwietnia 2017  

2. Pan od muzyki

Les-ChoristesW 2014 roku powstał film „Pan od muzyki”, który był m.in. nominowany do Oscarów jako najlepszy film nieanglojęzyczny i który zdobył dwa Cezary: za najlepszą muzykę i najlepsze udźwiękowienie. Słynny dyrygent wspomina swoje dzieciństwo, a przede wszystkim nauczyciela, dzięki któremu odkrył swój muzyczny talent. Film „Les Choristes” odniósł jeden z największych sukcesów kasowych w kinematografii francuskiej. Obejrzało go w sumie ok. 15 milionów widzów, z czego 8,6 miliona we Francji. Obecnie adaptację tego kultowego filmu można oglądać na deskach Folies Bergère — jednej z najsłynniejszych sal koncertowych w Paryżu.

 

Les Choristes. Folies Bergère. 32 Rue Richer, 75009 Paris. Metro: Cadet. Spektakl muzyczny grany do 21 maja 2017

3. Ciao Italia!

ciao italiaOd drugiej połowy XIX wieku do lat 60. XX wieku Włosi stanowili największą grupę cudzoziemców, których Francja przyjęła. I do dnia dzisiejszego się to nie zmieniło: włoska imigracja we Francji jest nadal najliczniejsza. Ich integracja nie była łatwa i kształtowała się między poniżającymi uprzedzeniami a życzliwością, tworząc paradoksalny obraz Włocha we Francji. Dzięki wystawie „Ciao Italia” można prześledzić cały wiek imigracji oraz wpływu kultury włoskiej na różne dziedziny życia we Francji.

 

Ciao Italia: Un siècle d’immigration et de culture italienne en France (1860-1960). Musée de l’Histoire de l’immigration. 293 Avenue Daumesnil, 75012 Paris. Metro: Porte Dorée. Wystawa czynna do 10 września 2017

4. Dalida

Iolanda Cristina Gigliotti urodziła się w Egipcie. Była francuską piosenkarką pochodzenia włoskiego. W 1954 roku zdobyła tytuł Miss Egiptu. Później przeprowadziła się do Paryża, gdzie rozpoczęła karierę muzyczną. Tłumy ludzi na całym świecie śpiewały razem z nią około 2000 piosenek w ponad dziesięciu językach. Te same tłumy płakały, gdy w wieku 54 lat odebrała sobie życie. Z okazji przypadającej właśnie 30. rocznicy śmierci Dalidy Muzeum Mody postanowiło zaprezentować niezwykle bogatą garderobę artystki. Na scenie i w życiu codziennym ubierana była przez największych projektantów mody. Była niezwykle odważna, jeśli chodzi o stroje, nie pozostawiała niczego przypadkowi. Nie tylko głos, ale także jej sposób ubierania się jest częścią jej legendy, która trwa do dziś.dalida

Dalida. Palais Galliera, Musée de la Mode de la Ville de Paris. 10, Avenue Pierre 1er de Serbie, 75116 Paris. Metro: Iéna. Wystawa czynna od 27 kwietnia do 13 sierpnia 2017

 5. Merveilleux 

Merveilleux jest wariacją na temat innego ciastka, o bardzo niepoprawnej politycznie nazwie — tête de nègre (głowa Murzyna). Nie tylko nazwa, którą dzisiaj próbuje się zastępować innymi, ale i samo ciastko jest dosyć ciężkostrawne. Frédéric Vaucamps, cukiernik z północy Francji, w latach 80. zeszłego wieku postanowił stworzyć lżejszą jego wariację. Przede wszystkim zastąpił krem bitą śmietaną, a ciasto — lekką bezą. Całość nie jest oblana czekoladą, ale obsypana wiórkami czekoladowymi. No i jego nazwa — merveilleux. Brzmi wspaniale, prawda? 

LES-MERVEILLEUX

„Aux Merveilleux de Fred”. 24 Rue du Pont Louis-Philippe, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul

6. La Quatrième Image

LQI_affiche_270317__HDLa Quatrième Image to stworzony w 2013 roku międzynarodowy festiwal fotografii, otwarty dla publiczności, mający na celu prezentację młodych talentów z całego świata. Spośród kilkuset kandydatów wybranych zostało trzydziestu, i to właśnie ich prace będzie można podziwiać przez 16 dni w dzielnicy Marais. Polskę, która jest w tym roku gościem honorowym imprezy, reprezentować będzie sześciu młodych fotografów. Dodatkowo będzie można także obejrzeć prace dwóch nieżyjących już polskich artystów: Zofii Rydet i Władysława Sławnego. Jednym z partnerów festiwalu jest Instytut Polski w Paryżu.

 

„La Quatrième Image”. Espace des Blancs Manteaux. 48 rue Vieille du Temple, 75004 Paris. Metro: Saint-Paul. Od 4 do 17 kwietnia 2017 roku

7. Ponad gwiazdami, czyli pejzaż mistyczny

Od czasów Renesansu, a nasiliło się to jeszcze bardziej w epoce Romantyzmu, pejzaże stały się gatunkiem malarskim, pozwalającym wyrażać swoje doświadczenie duchowe, trudne do opisania słowami. Tacy malarze, jak Gauguin, Monet, Klimt, Munch czy van Gogh, próbowali ukazać w swoich dziełach świeckie i religijne wierzenia dotyczące poszukiwania nieskończoności, miejsca jednostki we wszechświecie, a także jej doświadczeń transcedentalnych z siłami natury. „Au-delà des étoiles”, czyli „Ponad gwiazdami”, jest wystawą pokazującą dzieła związane z egzystencjalnymi pytaniami artystów oraz mistycyzm symbolistów krajobrazu.

au dela des etoiles_van_gogh

„Au-delà des étoiles. Le paysage mystique de Monet à Kandinsky”. Musée d’Orsay. 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris. Metro: Solférino. Kolejka RER C: Musée d’Orsay. Wystawa czynna do 25 czerwca 2017

8. Foire du Trône

Wszystko zaczęło się w 957 roku, gdy zakon św. Antoniego uzyskał prawo do sprzedaży pierników podczas Wielkiego Tygodnia w okolicy placu Trône (dziś mieści się tam pl. Nation). Z roku na rok targ się powiększał i rozwijał, aż w 1965 roku przeniesiony został na obrzeża lasku Vincennes. Została jednak nazwa: Foire du Trône. To największe, okolicznościowe wesołe miasteczko w Europie. W tym roku Foire du Trône obchodzi 1060. rocznicę istnienia.

foire du trone

FoireduTrône. Pelouse de Reuilly, 75012 Paris. Metro: Porte de Charenton, Porte Dorée. Do 23 maja 2017

9. United States of love

United States of loveTrzeci długometrażowy film Tomasza Wasilewskiego, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2016 roku, właśnie wchodzi na ekrany francuskich kin. Co prawda film można było już obejrzeć wcześniej na Festiwalu Kinopolska w listopadzie zeszłego roku w Paryżu, ale teraz „Zjednoczone stany miłości” mają szansę trafić do szerszej grupy odbiorców. Jak film Wasilewskiego zostanie przyjęty we Francji i czy będzie zrozumiany? Odpowiedź już w tym miesiącu.

„United States of love”, reż. Tomasz Wasilewski. We francuskich kinach od 5 kwietnia 2017

10. Nad wodą

Pogoda zdecydowanie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, więc czemu by nie wybrać się na wystawę nad Sekwaną? Z każdym rokiem dzięki staraniom władz miasta powiększa się powierzchnia przeznaczona na rozrywkę i sport nad rzeką. Na samym początku historii miasta nadrzecze było miejscem, gdzie handlowano. Dopiero około roku 1750 zaczęto tu zmierzać w kierunku rozrywki — kąpać się w Sekwanie i organizować przy jej brzegu różnego rodzaju imprezy. Wystawa ukaże historię i ewolucję nabrzeża Sekwany aż do dnia dzisiejszego.

Au fil de l eau - Seine

 „Au fil de l’eau”. Parc des Rives de Seine. Quais rive droite, 75004 Paris. Metro: Hôtel de Ville. Wystawa czynna od 2 kwietnia do 1 maja 2017

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 marca 2017