Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2017
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Rodin w Grand Palais
Twórca „Myśliciela” przyszedł na świat w 1840 r w skromnej, paryskiej rodzinie. Gdy zdecydował się zostać artystą, rodzice postanowili wesprzeć go pod warunkiem, że będzie najlepszy. Dziś Auguste Rodin uważany jest za jednego z najważniejszych francuskich rzeźbiarzy drugiej połowy XIX wieku, a także za prekursora rzeźbiarstwa nowoczesnego. W tym roku z okazji przypadającej setnej rocznicy jego śmierci Grand Palais zorganizuje wielką wystawę oddającą mu hołd. Obiecuje także ukazanie mistrza w nowym świetle, zestawiając go z artystami (takimi jak Picasso, Bourdelle, Claudel), którzy tworzyli w tym samym czasie co on.
Rodin. L’exposition du centenaire. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Élysées – Clemenceau. Wystawa czynna od 22 marca do 31 lipca 2017
2. Mazowsze nad Sekwaną
W Polsce przedstawiać ich nie trzeba. We Francji występ Mazowsza reklamowany jest jako: „Le spectacle aux mille costumes!”, czyli „Spektakl z tysiącem kostiumów”. Mazowsze już występowało we Francji i w Paryżu i za każdym razem spektakl zbierał świetne recenzje. Zespół doceniony został także przez publiczność, która zawsze wypełniała sale, w których występował. W tym roku powinno być podobnie. Tygodniowe tournée po Francji Mazowsze zakończy dwoma przedstawieniami tego samego dnia w Paryżu.
Mazowsze. Le spectacle aux mille costumes. Grand Rex Paris. 1 Boulevard Poissonnière, 75002 Paris. Metro: Grands Boulevards, Bonne Nouvelle. 27 marca 2017
3. Niebieskie kwiaty
Polskich akcentów nad Sekwaną w marcu jest więcej. Do kin wszedł niedawno ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Jego francuski tytuł to „Les fleurs bleues”, czyli „Niebieskie kwiaty”. Wajda jest we Francji jednym z najbardziej rozpoznawalnych nie tylko polskich artystów, ale w ogóle Polaków. Dlatego film „Powidoki” cieszy się dużym zainteresowaniem prasy, która w większości okrzyknęła go „testamentem Wajdy”. Czy odniesie on także sukces wśród francuskich widzów? Okaże się już niedługo.
„Les fleurs bleues” („Powidoki”), reż. Andrzej Wajda. We francuskich kinach w marcu
4. Holokaust w komiksie
Od kiedy twórcy komiksu zaczęli przedstawiać w swoich pracach Holokaust? W jaki sposób go pokazywali? Przy użyciu jakich motywów i symboli? I w jakim stopniu udało im się odwzorować rzeczywistość? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Memoriale Shoah w Paryżu, który zebrał około 200 prac i stworzył tę odważną wystawę. Obejrzeć na niej można prace różnych artystów, m.in. belgijskich komików czy japońskich twórców mangi, których światy bardzo się od siebie różnią, a łączy je jedynie temat Zagłady Żydów.
Shoah et bande dessinée. Mémorial de la Shoah. 17, rue Geoffroy-l’Asnier 75004 Paris. Metro: Pont Marie, Saint-Paul. Wystawa czynna do 30 października 2017
5. Place des Vosges
Niedaleko Memoriału Shoah znajduje się Place des Vosges, najstarszy paryski plac. Kwadratowy plac (140 na 140 m), którego budowa rozpoczęła się w 1605 roku, za czasów Henryka IV, z początku nazywał się Place Royale. W 1670 roku z publicznego stał się zamkniętym ogródkiem, do którego wstępu nie mieli ludzie niewłaściwie ubrani. Mogli oni do niego wejść raz w roku, 25 sierpnia, z okazji Dnia Świętego Ludwika. Dziś na szczęście każdy może z niego korzystać. Przy placu Vosges mieszkało i mieszka wiele osobistości ze świata polityki, sztuki i mediów. Jednak najsłynniejszym mieszkańcem był Victor Hugo, którego dom do dzisiaj można tam zwiedzać.
Place des Vosges. Metro: Saint-Paul
6. Bagietka prezydencka
Nie wiesz, gdzie kupić najlepszą bagietkę w mieście? Pomoże Ci w tym coroczny konkurs, którego nagrodą jest czek na 4000 euro i funkcja oficjalnego dostawcy Pałacu Elizejskiego przez rok. Aby wziąć w nim udział, zgłoszona bagietka musi mierzyć od 55 do 65 cm i ważyć od 250 do 300 gr.
Aby spróbować pieczywa, które przez ostatni rok jadał prezydent Francji, należy udać się do 6. dzielnicy, do piekarni „La Parisienne” mieszczącej się przy 48 rue Madame. A już w marcu ogłoszona zostanie nowa, najlepsza bagietka w Paryżu.
Prix de la Meilleure baguette de Paris. Zwycięzca na rok 2017 zostanie ogłoszony w marcu
7. Kod da Vinci
W najczęściej odwiedzanym muzeum świata zawsze są tłumy. A jak się wyróżnić z tego tłumu i zwiedzić Luwr w inny sposób? Może dać się zamknąć w muzeum po godzinach z zadaniem odnalezienia ukrytego skarbu? W dwa wieczory w marcu w Luwrze będzie się odbywać wielkie szukanie skarbu. Uczestnicy będą mieli dwie godziny, aby ten skarb znaleźć. A wskazówki będą oczywiście ukryte w dziełach sztuki.
Chasse au Trésor au Louvre Musée du Louvre. Pyramide — Cour Napoléon, 75001 Paris. Metro: Palais Royal — Musée du Louvre. 10 i 17 marca 2017
8. Sztuka, którą można zjeść
To nieprawda, że sztukę trudno połączyć z jedzeniem. Najlepszym tego przykładem jest wystawa, dzięki której można prześledzić skróconą historię sztuki i zobaczyć, w jaki sposób poszczególne okresy miały na siebie wpływ i inspirowały kolejne pokolenia. Nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wszystkie eksponaty zrobione są w stu procentach z czekolady. Wystawa potrwa tylko trzy dni, po czym 16 czekoladowych składających się na nią dzieł sztuki będzie można zakupić. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.
Influences. Villa Emerige. 7, rue Robert Turquan, 75016 Paris. Metro: Ranelagh. Wystawa czynna od 3 do 5 marca 2017
9. Olga Picasso
Najnowsza wystawa w Muzeum Picassa skupi się na latach, które malarz dzielił ze swoją pierwszą żoną, baletnicą Olgą Khokhlovą. Po ślubie w 1918 r. stała się ona jego ulubioną modelką. Na obrazach mistrza zaczęła się pojawiać podczas klasycznego okresu jego twórczości. Obrazy były malowane cienką, elegancką linią i często były zabarwione melancholią, gdyż nawiązywały do trudnej sytuacji, w jakiej znajdowała się rodzina Olgi w Rosji po rewolucjach z 1917 roku. Kilka lat później, po urodzeniu syna, Olga stała się inspiracją dla figury matki i była przedstawiana z delikatnością i czułością. Sielanka rodzinna została przerwana, gdy Picasso poznał Marie-Thérèse Walter, która stała się jego kochanką. To wydarzenie też miało odzwierciedlenie w twórczości i sposobie prezentowania Olgi na obrazach. Wystawa ta dzięki licznym obrazom i rysunkom ukaże w odpowiednim kontekście powiązania między pracą artysty a historią pary.
Olga Picasso. Musée Picasso. Hôtel Salé, 5 rue de Thorigny 75003 Paris. Metro: Chemin Vert, Saint-Paul. Wystawa czynna od 21 marca do 3 września 2017
10. Gdzie jest kura?
W momencie, gdy piszę te słowa, francuski artysta Abraham Poincheval zamknięty jest w skale w Palais de Tokyo, gdzie miał spędzić na siedząco siedem dni i nocy. Jak wyjdzie ze swojej skały, będzie miał czas na rozprostowanie nóg przed kolejnym projektem, który będzie od niego wymagał ponownego unieruchomienia na jakiś czas. Tym razem postanowił wysiedzieć kurze jajka. Nowy projekt również planuje zrealizować w Palais de Tokyo, gdzie będzie można się wybrać, aby mu pokibicować. Czy zdąży do Wielkanocy? To pytanie wydaje się bardziej stosowne niż: Co było pierwsze: kura czy jajko?
Œuf („Egg”), Abraham Poincheval. Palais de Tokyo. 13, Avenue du Président Wilson, 75116 Paris. Metro: Iéna, Alma/Marceau. Od 29 marca 2017, prawdopodobny czas trwania: 21 do 26 dni
Chiara Ferraris