Kto pamięta jeszcze takie śniegi? Paryż na zdjęciach z lat 20 i 30. XX wieku

Kto pamięta jeszcze takie śniegi?
Paryż na zdjęciach z lat 20 i 30. XX wieku

Dorożki konne przy Grand-Palais. Agence Rol, 1908 Ogrody Luksemburskie pod śniegiem. Agence Rol, 1919 Awaria dorożki konnej w Paryżu. Agence Rol, 1908 Węglarz. Agence Mondial, 1933 Place de l’Opera. Agence Rok, 1916 Les Grands Boulevards Agence Rol, 1908 Śnieg w Paryżu Agence Rol, 1919 Tablice wyborcze przed wyborami parlamentarnymi 16 listopada 1919 Agence Rol, 1919 Rue de de la Fidélité. Agence Rol, 1922 Paryżanki rozrzucające sól. Agence Rol, 1917  Park Monceau Agence Rol, 1908 Ogrody Tuileryjskie pod śniegiem Agence Mondial, 1933 Aparat…

Le Train de la Présidentielle. Pociąg do Prezydentury 2017

Le Train de la Présidentielle.
Pociąg do Prezydentury 2017

Ekspozycja Le Train de la Présidentielle jest jednym z wielu wydarzeń tej kampanii. Kilkanaście wagonów kolejowych w podróży przez całą Francję. 31 stacji. Dyskusje, debaty, rozmowy o kampanii, kandydatach, zasadach niezmiennych od lat: zakazie reklamy przedwyborczej, Wielkich Mszach czyli debatach kandydatów przyciągających widzów przed ekrany, ale też do kafejek, brasserii i coraz częściej przed smartfony i tablety bowiem to właśnie tam, w sieciach społecznościowych rozgrywa się ta kampania. Tam decyduje się, fala którego z kandydatów będzie dominowała w przestrzeni publicznej,…

#FrancjaWybiera. Debata Autorów "Wszystko Co Najważniejsze" Wtorek 25 kwietnia 2017, o 17.00, w Warszawie

#FrancjaWybiera. Debata Autorów "Wszystko Co Najważniejsze"
Wtorek 25 kwietnia 2017, o 17.00, w Warszawie

Debata Autorów “Wszystko Co Najważniejsze” #FrancjaWybiera odbędzie się we wtorek, tuż po pierwszej turze wyborów we Francji. To wybory fascynujące, ze zwrotami akcji, eliminacją faworytów, zmianą układu sił w mediach decydujących o wyniku (klasyczne media versus internet), wielką rolą wymiaru sprawiedliwości i służb specjalnych (“cabinet noir”), wreszcie wyborów które są zagrożeniem (a może szansą, są przecież i takie głosy) dla Europy. Przyleci na nasze spotkanie Jean-Paul OURY pracujący przy tej kampanii, autor znakomitych tekstów o tym, dlaczego lepiej być Polakiem, niż…

Polskie malarstwo zafascynowało Francuzów

Polskie malarstwo zafascynowało Francuzów

„Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation” to piękna lekcja o Polsce, która przez najwspanialsze dzieła polskiego malarstwa pomaga zrozumieć tożsamość i historię Polaków, oraz ukazuje piękno krajobrazów i kultury Polski.

Wiesław KOT: Louis de Funès – Trefniś Pana Boga
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Louis de Funès – Trefniś Pana Boga

Louis de Funès uosabiał na ekranie wizerunek starzejącej się konserwatywnej Francji, która dźwiga na swych barkach szacowny bagaż galijskiej tradycji, ale musi go konfrontować z nowymi czasami i nowymi ideami.

Prof. Michel WIEVIORKA: Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Co z tą Francją, Panie Macron?

I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.

Emmanuel MACRON: Moja Francja
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Moja Francja

Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną – pisze Emmanuel MACRON w manifeście opublikowanym tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Swoiste credo tej prezydentury, przedłużonej decyzją wyborców o kolejne pięć lat.

Jacques ATTALI: Tożsamość piękna różnorodnością
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Tożsamość piękna różnorodnością

Jeśli nie przywrócimy delikatnej równowagi między tym, co uniwersalne, a tym, co partykularne, naród stanie się niebawem zbieraniną zuniformizowanych jednostek – spierających się, walczących ze sobą, a być może nawet zabijających się w imię wyimaginowanych różnic. Stanie się to powodem radości dla tych krajów, które będą umiały lepiej niż my łączyć to, co jest gwarantem ich wewnętrznej spoistości, z różnicami, które wzbogacają ich tożsamość.

Sebastian MORELLO: Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Sebastian MORELLO

Sebastian MORELLO

Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji

Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.

Marek BRZEZIŃSKI: Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Marek BRZEZIŃSKI

Marek BRZEZIŃSKI

Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną

Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.