Wiesław KOT
Louis de Funès – Trefniś Pana Boga
Louis de Funès uosabiał na ekranie wizerunek starzejącej się konserwatywnej Francji, która dźwiga na swych barkach szacowny bagaż galijskiej tradycji, ale musi go konfrontować z nowymi czasami i nowymi ideami.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2022
Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Périgord, esencja prawdziwej Francji
Périgord to historyczny region Francji w południowo-zachodniej części kraju, w Nowej Akwitanii, na wschód od Bordeaux.
Odbudowa katedry Notre Dame zagrożona
Odbudowa katedry Notre Dame zagrożona – według planów miała być gotowa w 2024 roku, dziś wiadomo że data ta może nie zostać dotrzymana.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2022
Rekomendacje tego, co wypadałoby przeżyć w kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze na Paryż w sierpniu.
Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron?
I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.
Emmanuel MACRON
Moja Francja
Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną – pisze Emmanuel MACRON w manifeście opublikowanym tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Swoiste credo tej prezydentury, przedłużonej decyzją wyborców o kolejne pięć lat.
Jacques ATTALI
Tożsamość piękna różnorodnością
Jeśli nie przywrócimy delikatnej równowagi między tym, co uniwersalne, a tym, co partykularne, naród stanie się niebawem zbieraniną zuniformizowanych jednostek – spierających się, walczących ze sobą, a być może nawet zabijających się w imię wyimaginowanych różnic. Stanie się to powodem radości dla tych krajów, które będą umiały lepiej niż my łączyć to, co jest gwarantem ich wewnętrznej spoistości, z różnicami, które wzbogacają ich tożsamość.
Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.
Prof. Michel WIEVIORKA
Francja na nowo odkrywa wojnę i przemoc domową
Gdy po dojściu do władzy trzeba zająć się realnymi problemami populiści zamieniają się w autokratów – twierdzi prof. Michel WIEVIORKA
Sebastian MORELLO
Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2022
To, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu, Paryżu.
Eryk MISTEWICZ
Ostatni nabój Emmanuela Macrona
Emmanuel Macron po debacie telewizyjnej, w ciszy wyborczej, opowiada się za porzuceniem obowiązującego w sprawie eutanazji, wypracowanego przez wiele środowisk kompromisu. W to miejsce prezydent proponuje „model belgijski” – „prawo do swobodnej i wolnej eutanazji”.
Krzysztof ZANUSSI
Być może duch Woltera zbyt mocno ciąży dziś na Francji
Czas chłodnego racjonalizmu w całej naszej cywilizacji przeminął. Być może duch Woltera zbyt mocno ciąży dziś na Francji.
Bogusław SONIK
Świat zyska bardziej na wygranej Emmanuela Macrona
Francja musi pozbyć się fascynacji Rosją. Przez lata była głównym czynnikiem odpowiadającym za kolejne próby porozumienia się z Władimirem Putinem, najpierw po agresji na Gruzję, a później po aneksji Krymu. To musi się skończyć. Od tego zależeć będzie reset w relacjach polsko-francuskich.
Diane OUVRY
Dlaczego Éric Zemmour przegrał?
Diane OUVRY, rzeczniczka Rekonkwisty, ugrupowania stworzonego przez Érica Zemmoura, podsumowała kampanię pisarza, publicysty, autora bestselleru „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”, który zakończył kampanię prezydencką wynikiem 7,07 % (2 485 226 głosów).
Francuskie wybory prezydenckie. Najnowszy sondaż. Dwunastu kandydatów
Prezentujemy kandydatów uzupełniając najnowszym sondażem IFOP pokazującym aktualne miejsca kandydatów w wyścigu prezydenckim. Francuskie wybory prezydenckie wskażą prezydenta na następne pięć lat.
Marcin GIEŁZAK
Francja prezydenta Macrona wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę
Polityka rosyjska francuskiego prezydenta, a także ogólnie jego posunięcia na arenie międzynarodowej mogą sprawiać wrażenie niespójnych czy wręcz chaotycznych.
Prof. Aleksander SURDEJ
Wybory we Francji. Bieda realna, bieda wyobrażona!
Francuzi gotowi są do rezygnacji z większej liczby godzin pracy i wyższych płac, jeśli przekonani są, że mogą liczyć na bezpłatne leczenie i wyjazdy na wakacje, nawet jeśli za pobyt na plażach Bretanii płacą rosnącym zadłużeniem.