

"Francuzi uczą się języka polskiego. Quelques leçons de Polonais pour les Français"
Serwis Betania.tv postanowił dopomóc francuskojęzycznym gościom Światowych Dni Młodzieży: Drugi odcinek chyba nawet bardziej… Świetny pomysł! Gratulujemy i kibicujemy!

Odbudowa katedry Notre Dame zagrożona
Odbudowa katedry Notre Dame zagrożona – według planów miała być gotowa w 2024 roku, dziś wiadomo że data ta może nie zostać dotrzymana.

Kto pamięta jeszcze takie śniegi? Paryż na zdjęciach z lat 20 i 30. XX wieku
Dorożki konne przy Grand-Palais. Agence Rol, 1908 Ogrody Luksemburskie pod śniegiem. Agence Rol, 1919 Awaria dorożki konnej w Paryżu. Agence Rol, 1908 Węglarz. Agence Mondial, 1933 Place de l’Opera. Agence Rok, 1916 Les Grands Boulevards Agence Rol, 1908 Śnieg w Paryżu Agence Rol, 1919 Tablice wyborcze przed wyborami parlamentarnymi 16 listopada 1919 Agence Rol, 1919 Rue de de la Fidélité. Agence Rol, 1922 Paryżanki rozrzucające sól. Agence Rol, 1917 Park Monceau Agence Rol, 1908 Ogrody Tuileryjskie pod śniegiem Agence Mondial, 1933 Aparat…

Le Train de la Présidentielle. Pociąg do Prezydentury 2017
Ekspozycja Le Train de la Présidentielle jest jednym z wielu wydarzeń tej kampanii. Kilkanaście wagonów kolejowych w podróży przez całą Francję. 31 stacji. Dyskusje, debaty, rozmowy o kampanii, kandydatach, zasadach niezmiennych od lat: zakazie reklamy przedwyborczej, Wielkich Mszach czyli debatach kandydatów przyciągających widzów przed ekrany, ale też do kafejek, brasserii i coraz częściej przed smartfony i tablety bowiem to właśnie tam, w sieciach społecznościowych rozgrywa się ta kampania. Tam decyduje się, fala którego z kandydatów będzie dominowała w przestrzeni publicznej,…

#FrancjaWybiera. Debata Autorów "Wszystko Co Najważniejsze" Wtorek 25 kwietnia 2017, o 17.00, w Warszawie
Debata Autorów “Wszystko Co Najważniejsze” #FrancjaWybiera odbędzie się we wtorek, tuż po pierwszej turze wyborów we Francji. To wybory fascynujące, ze zwrotami akcji, eliminacją faworytów, zmianą układu sił w mediach decydujących o wyniku (klasyczne media versus internet), wielką rolą wymiaru sprawiedliwości i służb specjalnych (“cabinet noir”), wreszcie wyborów które są zagrożeniem (a może szansą, są przecież i takie głosy) dla Europy. Przyleci na nasze spotkanie Jean-Paul OURY pracujący przy tej kampanii, autor znakomitych tekstów o tym, dlaczego lepiej być Polakiem, niż…

10 najpiękniejszych muzeów we Francji, które warto odwiedzić po ustąpieniu epidemii
Subiektywny wybór dziesięciu najpiękniejszych muzeów we Francji. Niekoniecznie tych będących na liście najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów

Francja pozostaje krajem, w którym czyta się książki. 21% Francuzów sięga po poezję!
Francuzi czytają znacznie więcej od Polaków. Dlaczego czytają? Czy jest to związane z rozwojem technologii i ekspansją elektronicznych książek?

Polskie malarstwo zafascynowało Francuzów
„Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation” to piękna lekcja o Polsce, która przez najwspanialsze dzieła polskiego malarstwa pomaga zrozumieć tożsamość i historię Polaków, oraz ukazuje piękno krajobrazów i kultury Polski.

Czterech na pięciu mieszkających w miastach Francuzów marzy o życiu na wsi
Każdego roku około 100 000 Francuzów decyduje się opuścić miasto i zamieszkać na wsi.

Francuskie wybory prezydenckie. Najnowszy sondaż. Dwunastu kandydatów
Prezentujemy kandydatów uzupełniając najnowszym sondażem IFOP pokazującym aktualne miejsca kandydatów w wyścigu prezydenckim. Francuskie wybory prezydenckie wskażą prezydenta na następne pięć lat.

Wiesław KOT
Louis de Funès – Trefniś Pana Boga
Louis de Funès uosabiał na ekranie wizerunek starzejącej się konserwatywnej Francji, która dźwiga na swych barkach szacowny bagaż galijskiej tradycji, ale musi go konfrontować z nowymi czasami i nowymi ideami.

Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022
Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu.

Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2022
Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron?
I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.

Julia MISTEWICZ
Périgord, esencja prawdziwej Francji
Périgord to historyczny region Francji w południowo-zachodniej części kraju, w Nowej Akwitanii, na wschód od Bordeaux.

Emmanuel MACRON
Moja Francja
Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną – pisze Emmanuel MACRON w manifeście opublikowanym tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Swoiste credo tej prezydentury, przedłużonej decyzją wyborców o kolejne pięć lat.

Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2022
Rekomendacje tego, co wypadałoby przeżyć w kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze na Paryż w sierpniu.

Jacques ATTALI
Tożsamość piękna różnorodnością
Jeśli nie przywrócimy delikatnej równowagi między tym, co uniwersalne, a tym, co partykularne, naród stanie się niebawem zbieraniną zuniformizowanych jednostek – spierających się, walczących ze sobą, a być może nawet zabijających się w imię wyimaginowanych różnic. Stanie się to powodem radości dla tych krajów, które będą umiały lepiej niż my łączyć to, co jest gwarantem ich wewnętrznej spoistości, z różnicami, które wzbogacają ich tożsamość.

Sebastian MORELLO
Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.

Marek BRZEZIŃSKI
Polska muzyka odkrywana nad Sekwaną
Muzyka polska cieszy się uznaniem nad Sekwaną, chociaż nie brakuje związanych z nią wątpliwości. Nie dotyczą one samej twórczości Fryderyka Chopina.