OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Signac, les harmonies colorées
.W Musée Jacquemart-André można do 19 lipca oglądać najpiękniejsze obrazy Signaca zgromadzone w kolekcjach prywatnych. Wystawa „Signac, les harmonies colorées” pokazuje twórczość malarza od jego inspiracji impresjonizmem i dziełami Claude’a Moneta, przez spotkanie z Georges’em Seuratem, po fascynację żywymi barwami. Jest to jednocześnie ukazanie historii neoimpresjonizmu. Na wystawie można zatem zobaczyć również obrazy twórców bliskich Signacowi.

2. L’heure bleue de Peder Severin Krøyer
.W Musée Marmottan Monet trwa wystawa poświęcona jednemu z mistrzów malarstwa duńskiego. Tworzący pod koniec XIX wieku Peder Severin Krøyer na swoich obrazach uwiecznił nadmorskie pejzaże widziane chwilę po zachodzie słońca. Dzieła przedstawione na wystawie „L’heure bleue de Peder Severin Krøyer” pochodzą z muzeów w Skagen, Göteborgu czy Aarhus, ale również w Paryżu i Budapeszcie. Patronat nad wystawą obejmuje królowa Danii Małgorzata II.

3. Modernités suisses
.W Musée d’Orsay trwa wystawa poświęcona malarstwu szwajcarskiemu lat 1890–1914. Ówczesna generacja artystów, związana z europejską awangardą, na swoich obrazach przedstawiała motywy i tematy związane z historią i kulturą Szwajcarii. Wystawa prezentuje najważniejszych szwajcarskich malarzy przełomu XIX i XX wieku, a także rozwój tamtejszej awangardy, czerpiącej z głównych nurtów europejskich i zakorzenionych w kulturze Szwajcarii. Eksponowane obrazy pochodzą głównie z prywatnych i publicznych kolekcji szwajcarskich.

4. Exposition Napoléon
.Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona w La Villette zorganizowana została wielka wystawa poświęcona cesarzowi. Ponad 150 eksponatów: od dzieł sztuki pochodzących z czasów Napoleona, poprzez przedmioty do niego należące, po współczesną twórczość odwołującą się do legendy napoleońskiej. Ekspozycja przedstawia zarówno historię Francji i bitew toczonych pod jego przywództwem, jak i życie prywatne i uczuciowe cesarza.

5. L’invention du surréalisme
.Setna rocznica publikacji książki Pola magnetyczne André Bretona i Philippe’a Soupaulta stała się okazją do organizacji przez francuską Bibliotekę Narodową wystawy poświęconej surrealizmowi literackiemu. Eksponaty pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej i biblioteki Jacques-Doucet, m.in. książki Louisa Aragona czy Paula Éluarda, a także szkice, fotografie i kolaże, pokazują pierwsze lata surrealizmu w literaturze francuskiej.

6. Atelier des Lumières
.Atelier des Lumières zaprasza na multimedialne spektakle poświęcone Salvadorowi Dalemu i Antoniemu Gaudiemu. „Dalí, l’énigme sans fin” to zanurzenie w surrealistycznym świecie artysty dzięki wyjątkowemu przedstawieniu jego obrazów – na otaczających widza wysokich ekranach, z towarzyszącą muzyką. W spektaklu „Gaudí, architecte de l’imaginaire” wykorzystano detale budynków zaprojektowanych przez architekta, aby odtworzyć oryginalność i koloryt jego prac.

7. Ex Africa
.Wystawa „Ex Africa. Présences africaines dans l’art d’aujourd’hui” przedstawia dzieła artystów współczesnych z całego świata, wchodzące w dialog ze zbiorami Musée du Quai Branly specjalizującym się w sztukach pozaeuropejskich. Ekspozycja poświęcona jest związkom między sztuką nowoczesną a dawną sztuką afrykańską. Poprzez różne formy sztuki powstałej od końca XX wieku wystawa zwraca również uwagę na motywy afrykańskie, do których odwołują się artyści z różnych kultur.

8. Picasso – Rodin
.W Muzeum Rodina i w Muzeum Picassa trwa jednocześnie wystawa konfrontująca twórczość obu artystów. Dialog dzieł twórców, którzy zapoczątkowali epokowe zmiany w sztuce, nie tyle pokazuje inspiracje Picassa rzeźbami Rodina, ile spójność między twórczością Rodina a poszczególnymi etapami twórczości Picassa. Część wystawy, którą można oglądać w muzeum Rodina, przedstawia dzieła obu artystów w perspektywie zmian w sztuce na początku XX wieku. Część w Muzeum Picassa poświęcona jest procesom twórczym Rodina i Picassa.

9. Hyacinthe Rigaud ou le portrait Soleil
.W Pałacu w Wersalu do 13 czerwca można oglądać wystawę poświęconą portreciście Ludwika XIV i Ludwika XV. Hyacinthe Rigaud narzucił współczesnym sobie artystom kanony malowania portretów. Chociaż jednak stworzone przez niego wizerunki Króla Słońce są dobrze znane, pozostała część jego twórczości pozostaje nieodkryta. Bardzo żywe, choć idealizowane przedstawienie szlachty i elity intelektualnej, a także autoportrety malarza mają specjalne miejsce na wystawie.

10. Henri Cartier-Bresson – revoir Paris
.W nowo otwartym po renowacji Musée Carnavalet będzie można od 15 czerwca obejrzeć wystawę „Henri Cartier-Bresson – revoir Paris”. Fotografowanie Paryża Henri Cartier-Bresson zaczął od pokazywania ludzi przypadkowo spotkanych na ulicy. Mistrz fotoreportażu zawsze był obecny w miejscach, gdzie rozgrywały się ważne dla Paryża wydarzenia. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia będące uchwyceniem chwili przez przywiązanego do miasta fotografa, który Paryż umieścił w centrum swojej twórczości, a także klisze wykonane dla największych agencji prasowych, dokumentujące wydarzenia, które naznaczyły francuską stolicę.

Julia Mistewicz