Julia MISTEWICZ : Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2022

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2022

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. David Hockney. A Year in Normandie

.W Musée de l’Orangerie trwa wystawa obrazów Davida Hockneya, brytyjskiego artysty mieszkającego w Normandii i uwieczniającego – na grafikach wykonanych na iPadzie – jej krajobrazy i miejscowości. Na wystawie można obejrzeć cykl obrazów przedstawiających cztery pory roku w Normandii. Pomysł stworzenia serii powstał podczas pobytu Davida Hockneya w Bayeux, gdzie zachwycił się słynną tkaniną z Bayeux, przedstawiającą podbój Anglii przez Wilhelma Zdobywcę. Artysta chciał również stworzyć cykl narracyjny, opowiadający nadejście wiosny w Normandii.

David Hockney. A Year in Normandie, do 14 lutego 2022 r.
Musée de l’Orangerie, Jardin des Tuileries (1. dzielnica), metro Concorde.

2. Baudelaire, la modernité mélancolique

.W Bibliotece Narodowej trwa wystawa poświęcona Baudelaire’owi, zorganizowana w dwusetną rocznicę urodzin pisarza. Wystawa „Baudelaire, la modernité mélancolique” skupia się na roli, jaką w jego twórczości poetyckiej odegrała melancholia. Jednocześnie ekspozycja przypomina o zmianach, które w postrzeganiu poezji zapoczątkowała twórczość Baudelaire’a. Wśród pokazywanych w Bibliotece Narodowej eksponatów są m.in. manuskrypty oraz pierwsze wydania dzieł Baudelaire’a.

Baudelaire, la modernité mélancolique, do 13 lutego 2022 r.
Bibliothèque François-Mitterrand, quai François-Mauriac (13. dzielnica), metro/RER Bibliothèque François-Mitterrand.

3. Le monde de Steve McCurry

.W Musée Maillol można oglądać wystawę fotografii wykonanych przez Steve’a McCurry’ego. Fotoreporter, który uznanie zdobył dzięki portretowi afgańskiej dziewczyny, opublikowanemu na okładce „National Geographic” w 1985 roku, w centrum swojej twórczości stawia człowieka. Na wystawie „Le monde de Steve McCurry” można zobaczyć zdjęcia, które fotoreporter wykonał przez ostatnie 40 lat m.in. w Afganistanie, Indiach czy Brazylii.

Le monde de Steve McCurry, do 29 maja 2022 r.
Musée Maillol, 59-61 rue de Grenelle (7. dzielnica), metro Rue du Bac.

4. Marcel Proust, un roman parisien

.W Musée Carnavalet niedawno rozpoczęła się wystawa poświęcona związkom Marcela Prousta z Paryżem. Twórcy wystawy chcą pokazać wpływ, który miasto i jego środowisko artystyczne wywarło na pisarza, a także obraz Paryża, jaki Proust oddał w swoich powieściach. Na wystawie odtworzono m.in. pokój, w którym żył i tworzył Marcel Proust, będzie można również zobaczyć należące do pisarza przedmioty i manuskrypty.

Marcel Proust, un roman parisien, do 10 kwietnia 2022 r.
Musée Carnavalet, 23 rue de Sévigné (3. dzielnica), metro Saint-Paul

5. HAPI

.HAPI (les Histoires et Anecdotes du Patrimoine d’Île-de-France) to aplikacja, która wskazuje warte uwagi miejsca na trasie kolei podmiejskich RER i regionalnych Transilien w całym regionie Ile-de-France. Stworzona przez SNCF aplikacja pozwala na wyszukiwanie ciekawych miejsc poprzez geolokalizację albo wybór linii kolei i stacji końcowej, pokazując miejsca niedaleko mijanych stacji. Proponowanych jest ponad 750 miejsc: zamków, muzeów, parków czy miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi.

6. Alsace. Rêver la province perdue 1871–1914

.Wystawa w Musée national Jean-Jacques Henner poświęcona jest obrazowi Alzacji, utraconej przez Francję w wyniku wojny francusko-pruskiej w 1870 roku, jaki z perspektywy Paryża oddał w swojej twórczości alzacki malarz Jean-Jacques Henner. Poprzez obrazy i szkice, pokazujące krajobrazy i tradycje regionu, wystawa ukazuje mitologizację Alzacji po 1870 roku jako „utraconej prowincji”.

Część wystawy poświęcona jest roli, jaką Alzatczycy odegrali we francuskiej kulturze i gospodarce. Wystawa została przygotowana we współpracy z muzeum Alzacji w Strasbourgu.

Alsace. Rêver la province perdue 1871–1914, do 7 lutego 2022 r.
Musée national Jean-Jacques Henner, 43 avenue de Villiers (17. dzielnica), metro Malesherbes

7. Sur le motif. Peindre en plein air 1780–1870

.W Fondation Custodia trwa wystawa obrazów namalowanych w plenerze w latach 1780–1870.

Już na długo przed pojawieniem się pierwszych impresjonistów artyści zainteresowani byli malowaniem w plenerze, tworząc tam jednak głównie szkice olejne, uzupełniając je o kolejne elementy już w pracowni. Studia grot, wodospadów czy drzew prezentowane są jako obrazy, co podkreśla ich wartość artystyczną, nawet jeśli nie są końcowymi dziełami.

Sur le motif. Peindre en plein air 1780–1870, do 3 kwietnia 2022 r.
Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale.

8. Cave Canem. Jean-Baptiste Oudry et les chiens de Louis XV

.W jednej z sal zamku w Fontainebleau można oglądać wystawę obrazów przedstawiających psy należące do Ludwika XV, namalowanych na zamówienie króla przez Jeana-Baptiste’a Oudry’ego. Seria obrazów wykonanych przez jednego z czołowych XVIII-wiecznych malarzy zwierząt świadczy o roli, jaką w życiu zamku odgrywały psy, a także polowania z ich udziałem. Warte uwagi jest też tło obrazów, oddające przyrodę okolic zamku. Wystawa zorganizowana została w ramach Festival de l’histoire de l’art, którego tegoroczna edycja poświęcona będzie zwierzętom.

Cave Canem. Jean-Baptiste Oudry et les chiens de Louis XV, do 30 czerwca 2022 r.
Château de Fontainebleau, transilien Fontainebleau-Avon, następnie możliwość dojazdu autobusem miejskim.

9. Patrick Zachmann. Voyages de mémoire

.W Musée d’art et d’histoire du Judaïsme trwa wystawa fotografii Patricka Zachmanna. Pracujący dla prestiżowej agencji fotograficznej Magnum fotograf realizował fotoreportaże m.in. w Chile i Rwandzie. We Francji skupił się na pokazaniu różnych oblicz wspólnoty żydowskiej: od najbardziej ortodoksyjnych po związane z judaizmem jedynie poprzez tradycje. Patrick Zachmann fotografował dzielnice żydowskie w Paryżu i Marsylii, uwieczniał tradycje i obrzędy religijne, wykonał również portrety ocalonych z Holokaustu.

Patrick Zachmann. Voyages de mémoire, do 6 marca 2022 r.
Musée d’art et d’histoire du Judaïsme, 71 rue du Temple (3. dzielnica), metro Rambuteau.

10. Koncerty w Filharmonii

.Ciekawie zapowiada się program paryskiej filharmonii na styczeń. Weekend od 7 do 9 stycznia poświęcony będzie Leonardowi Bernsteinowi. 15 stycznia Lucas Debargue wykona utwory Bacha, Schumanna i Faurégo. Od 12 do 23 stycznia natomiast odbędzie się biennale kwartetów smyczkowych. Motywem przewodnim wydarzenia będą kompozycje Dvořáka, ale wykonane zostaną również utwory m.in. Schuberta.

Program : https://philharmoniedeparis.fr/fr/agenda

Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2021