Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2022

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2022

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Dziennikarka "Wszystko co Najważniejsze" mieszkająca w Paryżu. Skończyła studia z cywilizacji Europy Środk0wo-Wschodniej na paryskim INALCO.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Delacroix et la nature

.W mieszczącym się w ostatnim warsztacie Delacroix muzeum trwa wystawa pokazująca rolę, jaką przyroda odegrała w twórczości malarza. Natura była dla Delacroix obiektem zachwytu, kontemplacji, ale dla malarza, który uważnie obserwował kształty i kolory roślin, tworząc ich szczegółowe szkice, była również przedmiotem studiów. Na wystawie „Delacroix et la nature” można zobaczyć kilka pejzaży namalowanych przez artystę, a także szkice roślin i zwierząt. Przyroda w sztuce Delacroix to również dzikie zwierzęta przedstawione na niektórych z jego najbardziej znanych obrazów – kilka z nich również można obejrzeć na wystawie.

Delacroix et la nature, do 27 czerwca 2022 r.

Musée Delacroix, 6 rue de Furstemberg (6. dzielnica), metro Saint-Germain-des-Prés

2. Pharaon des deux terres

.W Luwrze rozpoczęła się wystawa „Pharaon des deux terres. L’épopée africaine des rois de Napata”, przedstawiająca przedmioty odnalezione podczas wykopalisk w Sudanie, na terenie dawnego Królestwa Kuszyckiego i jego stolicy –Napaty. Starożytna cywilizacja znajdowała się na granicy między krajem faraonów a kulturą afrykańską. Eksponaty prezentowane w Luwrze pokazują połączenie wpływu obu kultur na sztukę epoki kuszyckiej, zarówno pod względem estetyki, jak i wykorzystywanych materiałów i technik. Wystawa pokazuje też rolę, jaką Królestwo Kuszyckie odgrywało w regionie.

Pharaon des deux terres. L’épopée africaine des rois de Napata, do 25 lipca 2022 r.

Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre

3. France. Patrimoines et Territoires d’exception

.Podczas spacerów po Ogrodzie Luksemburskim, warto zatrzymać się przy okalającym go ogrodzeniu, gdzie można zobaczyć wystawę fotografii „France. Patrimoines et Territoires d’exception”. Ponad 80 zdjęć przedstawia francuskie miejscowości, rezerwaty naturalne i zabytki wybrane spośród miejsc należących do istniejących we Francji rejestrów zabytków i parków przyrodniczych, a także laureatów takich rankingów, jak „Najpiękniejsze Zakątki Francji” czy „Miejscowości z charakterem”. Fotografie pokazują piękno Francji w jego najlepszym wydaniu, od pejzaży Dordogne, poprzez małe prowansalskie czy bretońskie miejscowości, po witraże katedry w Chartres.

France. Patrimoines et Territoires d’exception, do 3 lipca 2022 r.
Jardin du Luxembourg (6. dzielnica), metro Odéon

4. Festival Le Paris des orgues

.Ponad 200 organów, znajdujących się w kościołach w całym Paryżu, stanowi nieocenione dziedzictwo francuskiej stolicy. Festival Le Paris des orgues, którego druga edycja rozpocznie się 8 maja, pozwala to dziedzictwo odkryć dzięki koncertom organowym w różnych częściach Paryża. Instrumentu będzie można posłuchać w kościołach katolickich, m.in. Madeleine, Saint Eustache, Saint-Étienne-du-Mont, w świątyniach protestanckich Pentemont i Oratoire du Louvre, a także w merostwie 5. dzielnicy. W programie są zarówno indywidualne koncerty organowe, jak i występy łączące organy i saksofon czy śpiew.

Festival Le Paris des orgues, od 8 maja do 25 czerwca 2022 r.
Program: https://www.festivalparisdesorgues.com/copie-de-notre-programmation

5. Eugène Leroy

.W Musée d’Art Moderne trwa wystawa malarstwa i grafiki Eugène’a Leroy. Pochodzący z północy Francji malarz, bliski art informel i zafascynowany Rembrandtem, inspirację do swojej twórczości czerpał z motywów malowanych przez dawnych mistrzów, prezentując je we własnym stylu. Traktując malarstwo jako sposób ukazania na płótnie głębi, nakładał wiele warstw farby, z których każda oddaje wrażenie wywołane przez motyw i które składają się na całość, indywidualnie odczytywaną przez odbiorcę. 150 obrazów malarza zebranych na wystawie pokazuje rozwój jego stylu i techniki.

Eugène Leroy, do 28 sierpnia 2022 r.

Musée d’Art Moderne, 11 avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Iéna

6. / Allemagne / Années 1920 / Nouvelle Objectivité / August Sander /

.Od 11 maja w Centre Pompidou będzie wystawa poświęcona niemieckiej scenie artystycznej lat dwudziestych XX wieku i początkowi Realizmu Magicznego. Sztuka niemiecka tamtego czasu została podzielona na osiem sekcji tematycznych, powiązanych z grupami społecznymi, ukazanymi na fotografiach Augusta Sandera. Wystawa pokazuje różne formy sztuki niemieckiej lat dwudziestych: malarstwo, fotografię, architekturę, wzornictwo, kino, teatr, literaturę oraz muzykę.

/ Allemagne / Années 1920 / Nouvelle Objectivité / August Sander /, od 11 maja do 5 września 2022 r.

Centre Georges Pompidou, Place Georges Pompidou (4. dzielnica), metro/RER Châtelet – Les Halles

7. Simon Hantaï. L’exposition du centenaire

.Od 18 maja w Fondation Louis Vuitton będzie można oglądać wystawę zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Simona Hantaïa. Węgierski artysta, tworzący we Francji, reprezentował swoją twórczością najważniejsze kierunki artystyczne XX wieku, od surrealizmu po abstrakcjonizm. Na wystawie będzie można zobaczyć 130 dzieł artysty, spośród których wiele zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy. Część wystawy poświęcona jest również kontaktom, jakie węgierski twórca utrzymywał z artystami Paryża drugiej połowy XX wieku.

Simon Hantaï. L’exposition du centenaire, od 18 maja do 29 sierpnia 2022 r.
Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16. dzielnica), metro Les Sablons

8. Koncerty w Filharmonii Paryskiej

.Pięknie zapowiada się program Filharmonii Paryskiej w maju. 5 maja The West – Eastern Divan Orchestra wykona poemat symfoniczny Má vlast Bedřicha Smetany. Od 6 do 8 maja będzie weekend poświęcony twórczości najbardziej znanego japońskiego kompozytora muzyki filmowej, Joego Hisaishiego. Podczas koncertu symfonicznego 14 maja będzie można posłuchać muzyki Abrahamsena, C. Schumann i Brahmsa. 18 i 19 maja Orkiestra Paryska wykona utwory Ravela, Gershwina i Bartóka. Maj w Filharmonii Paryskiej zakończą koncerty poświęcone twórczości Straussa.

Program: https://philharmoniedeparis.fr/fr/agenda
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin

9. Musée de Cluny

.Od 12 maja znowu będzie można zwiedzać Musée de Cluny, zamknięte przez kilka lat prac remontowych. Kolekcja odnowionego muzeum, poświęconego sztuce średniowiecznej, podzielona jest na sekcje chronologiczne i tematyczne, a także wzbogacona o materiały 3D. Musée de Cluny jest jednym z najważniejszych muzeów sztuki średniowiecznej na świecie. W jego kolekcji znajdują się takie dzieła, jak tapiseria Dama z jednorożcem, antepedium z Bazylei, witraże i rzeźby pochodzące z bazyliki Saint-Denis i Sainte-Chapelle, a także malarstwo francuskie i flamandzkie od XIV do XVI wieku.

Musée de Cluny, 28 rue du Sommerard (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne

10. Rue Eugène Flachat

Dzielnica Plaine Monceau bez wątpienia należy do najpiękniejszych miejsc Paryża. Haussmannowskie kamienice zajmują tu równie reprezentacyjne miejsce, co warsztaty bogatych malarzy czy XIX-wieczne rezydencje burżuazji zamieszkującej wówczas te rejony. Jedną z najciekawszych ulic dzielnicy Plaine Monceau jest rue Eugène Flachat. Niemal każdy z budynków tej krótkiej ulicy zasługuje na uwagę ze względu na bogactwo detali, takich jak mozaiki, witraże, płaskorzeźby czy kołatki na typowo paryskich drzwiach otoczonych bogatymi zdobieniami. Wśród architektów, których dzieła można oglądać na tej ulicy, są takie nazwiska jak Charles Girault, kierownik budowy Petit Palais.

Rue Eugène Flachat (17. dzielnica), metro Porte de Champerret

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 kwietnia 2022