Wybory prezydenckie we Francji 2022. Kto wygra?

Wybory prezydenckie we Francji 2022

Kto przekona większość z 48,75 mln uprawnionych do oddania głosu? Marine Le Pen czy Emmanuel Macron? Kto wygrał debatę telewizyjną Le Pen-Macron, kto najlepiej poprowadził swoją kampanię, kto ma szansę wygrać wybory i zostanie Prezydentem Republiki na kolejną pięcioletnią kadencję?

.Wybory prezydenckie we Francji 2022 zostaną rozstrzygnięte w wyniku głosowania w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. Według ośrodka badawczego IFOP frekwencja wyborcza wynieść może nawet 75 procent (chociaż w ostatnich dniach spada do 73,5% w najnowszym badaniu). To, jak wybory we Francji, relatywnie dobry wynik.

Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji startowało dwunastu kandydatów [LINK]. Do drugiej tury przeszła Marine Le Pen, liderka skrajnej prawicy, oraz Emmanuel Macron, urzędujący prezydent ubiegający się o reelekcję – wybór na kolejne pięć lat.

Decydująca telewizyjna debata wyborcza Marine Le Pen i Emmanuela Macrona wpłynie na sondaże i będzie w nich zapewne rezonować w najbliższych dniach.

Wydarzenia we francuskiej kampanii wyborczej i analiza dostępnych sondaży pokazują rosnącą polaryzację, a co za tym idzie mobilizację elektoratu przeciwników Marine Le Pen. Polaryzacja i wyższa frekwencja wyborcza będzie w decydującym momencie sprzyjała zwycięstwu Emmanuela Macrona i odnowieniu mandatu w Pałacu Elizejskim na kolejne pięć lat. Niższa frekwencja sprzyjać będzie Marine Le Pen.

Protesty przeciw Le Pen

Ostatnie dni przez największe francuskie miasta przechodziły wielotysięczne manifestacje przeciwników Marine Le Pen. Mobilizujące listy i apele pisali m.in. szefowie największych central związkowych: CGT – Philippe Martinez i CFDT – Laurent Berger. Ci ostatni na łamach dziennika Journal du Dimanche przekonywali, że projekt polityczny Marine Le Pen i szerzej Zgromadzenia Narodowego, stanowi zagrożenie dla „świata pracy”.

Nigdy zagrożenie skrajną prawicą w Pałacu Elizejskim nie było równie silne. Dlatego zabieramy głos, aby oszczędzić Francji tego katastroficznego scenariusza. Jako szefowie największych central związkowych, do których należą miliony pracowników, jesteśmy odpowiedzialni za słuchanie, uczestniczenie i obronę, gdy ta obrona jest potrzebna. Z tego właśnie tytułu dziś podnosimy alarm w związku z zagrożeniem : Marine Le Pen jest blisko Pałacu Elizejskiego!” – piszą Philippe Martinez i Laurent Berger.

„Zgromadzenie Narodowe się nie zmieniło. Podobnie do Frontu Narodowego w swoim czasie, jest głęboko naznaczone historią francuskiej skrajnej prawicy rasistowskiej, antysemickiej, homofobicznej i seksisowskiej” – dodają liderzy francuskich central związkowych.

Miting Macrona w Marsylii

Emmanuel Macron swój miting wyborczy w Marsylii poświęcił w całości kwestiom ekologicznym. Ponad dwie godziny mówił o tym, jak ważne są kwestie środowiskowe, przedstawił swój program dotyczący energii odnawialnej oraz budowy nowych elektrowni atomowych we Francji [patrz relacja LINK].

Po pierwsze, jego miting odbył się w Marsylii, w regionie bardzo wysokiej pozycji wyborczej Jean-Luca Mélenchona (który zajął trzeci wynik wyborczy, ponad 20%). Świadomość ekologiczna jest wysoko plasowana w zakresie idei ważnych dla wyborców lewicy. To plus dla jego taktyki wyborczej.

Po drugie, to także ukłon do wyborców Yannicka Jadota, który nie wszedł do drugiej tury, zdobył poniżej 5 % głosów wyborczych 10 kwietnia 2022 r, w pierwszej turze. To Yannick Jadot został wskazany w prawyborach sympatyków wszystkich francuskich ugrupowań ekologicznych.

Po trzecie, młodzież. To tam może wciąż szukać wyborców Emmanuel Macron. Linia sporu o ekologię, kwestie środowiskowe, swoista agenda ekologiczna Emmanuela Macrona, wszystko to w znakomity sposób dzieli wyborców. Polaryzacja zaś, i rosnąca frekwencja, będzie grała na rzecz Emmanuela Macrona. Przy niskiej frekwencji, lepiej zmobilizowanym elektoratem są wyborcy Marine Le Pen.

Debata wyborcza Le Pen – Macron

Debata TV Emmanuel Macron – Marine Le Pen stanowi ostatni akord przed niedzielnymi wyborami. Środowy wieczór i bardzo duża widownia. 12-16% wyborców od przebiegu debaty wyborczej uzależnia wsparcie konkretnego kandydata. Niezależnie od tego, jak uznamy i ocenimy, kto wygrał debatę Le Pen-Macron, zwycięstwo w debacie zostanie ukształtowane także komentarzami po debacie. Rozmowy w gronie przyjaciół, w pracy, w środkach komunikacji miejskiej, także wśród osób obcych, dyskusje w mediach społecznościowych, wskażą szerokiej publiczności zwycięzcę debaty Le Pen-Macron, a to wskaże na to, jak zakończą się wybory prezydenckie we Francji 2022.

W prosty i natychmiastowy sposób „efekty debaty” nie zostaną jednak ujęte w sondażach. O tym, kto wygrał debatę Le Pen – Macron dowiemy się więc najpełniej dopiero w dniu głosowania poznając finalne wyniki wyborów.

Najnowszy sondaż prezydencki IFOP: Emmanuel Macron ucieka Marine Le Pen

Zapraszamy na wieczór wyborczy #FrancjaWybiera w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. od godz. 19.30 na stronie głównej www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl [LINK]. Komentarze, informacje, opinie i odpowiedź: kto wygrał wybory we Francji? I, co ważniejsze, w jaki sposób tego dokonał. Jak wpłynie to na Europę i relacje polsko-francuskie w ciągu najbliższych pięciu lat. Wybory prezydenckie we Francji 2022 w noc wyborczą. Zapraszamy!

Oprac. AJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 kwietnia 2022