Jak głosowali Francuzi? Najmłodsi na Mélenchona, emeryci na Macrona, najbiedniejsi na Le Pen

Jak głosowali Francuzi? Najmłodsi na Mélenchona, emeryci na Macrona, najbiedniejsi na Le Pen

Kampania wyborcza to źródło najbardziej wartościowych danych dotyczących zachowań Francuzów. Także i podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich 10 kwietnia 2022 r. badacze analizowali kto, gdzie i na kogo zdecydował się oddać głos.

Powstała w ten sposób bardzo ciekawa mapa preferencji wyborczych pokazująca jak głosowali wyborcy 12 kandydatów startujących w wyborach prezydenckich 2022 [LISTA KANDYDATÓW]. O ile oczywistym jest, że wyborcy Emmanuela Macrona to raczej bogaty wschód Francji, a wyborcy Marine Le Pen to gorzej sytuowani Francuzi zamieszkujący zachodnie i południowe departamenty, o tyle pozostałe dane zebrane przez badaczy podczas tych wyborów już nie są tak oczywiste. Jak głosowali Francuzi w świetle danych zebranych przez ośrodki badawcze?

Jak głosowali Francuzi mający 18-24 lata?

Im młodszy wyborca francuski, tym bardziej sympatie wyborcze sytuuje na lewo. I tak w grupie wiekowiej 18-24 lat najwięcej głosów uzyskał skrajnie lewicowy Jean-Luc Mélenchon (34%), następnie Emmanuel Macron (25%), najmniej zaś z trójki faworytów uzyskała wśród ludzi młodych Marine Le Pen (17% wskazań).

Jak głosowali Francuzi powyzej 65 lat?

W tej grupie wiekowej 41% wyborców oddało głos na urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona. 17% popiera Marine Le Pen i jedynie 11% francuskich seniorów popiera swego rówieśnika, 70-letniego polityka skrajnej lewicy Jean-Luca Mélenchona.

Jak głosowali Francuzi mający problem związania końca z końcem?

Tu zdecydowanie najwięcej głosów zdobyła przedstawicielka skrajnej lewicy Marine Le Pen (31%). 24% głosów zdobył wśród najgorzej uposażonych przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Mélenchon. Na końcu, co raczej oczywisty, klasyfikowany jest w tej grupie wyborców Emmanuel Macron, urzędujący prezydent (19%).

Badanie zrealizowała firma badawcza ELABE dla BFM TV. Kolejne pogłębione badania zostaną przedstawione w najbliższych dniach. Ich analiza dla polskiego czytelnika będzie dostępna na portalu www.WszystkocoNajwazniejsze.pl.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2022