Jak głosowali Francuzi? Najmłodsi na Mélenchona, emeryci na Macrona, najbiedniejsi na Le Pen

Jak głosowali Francuzi

Kampania wyborcza to źródło najbardziej wartościowych danych dotyczących zachowań Francuzów. Także i podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich 10 kwietnia 2022 r. badacze analizowali kto, gdzie i na kogo zdecydował się oddać głos.

Powstała w ten sposób bardzo ciekawa mapa preferencji wyborczych pokazująca jak głosowali wyborcy 12 kandydatów startujących w wyborach prezydenckich 2022 [LISTA KANDYDATÓW]. O ile oczywistym jest, że wyborcy Emmanuela Macrona to raczej bogaty wschód Francji, a wyborcy Marine Le Pen to gorzej sytuowani Francuzi zamieszkujący zachodnie i południowe departamenty, o tyle pozostałe dane zebrane przez badaczy podczas tych wyborów już nie są tak oczywiste. Jak głosowali Francuzi w świetle danych zebranych przez ośrodki badawcze?

Jak głosowali Francuzi mający 18-24 lata?

Im młodszy wyborca francuski, tym bardziej sympatie wyborcze sytuuje na lewo. I tak w grupie wiekowiej 18-24 lat najwięcej głosów uzyskał skrajnie lewicowy Jean-Luc Mélenchon (34%), następnie Emmanuel Macron (25%), najmniej zaś z trójki faworytów uzyskała wśród ludzi młodych Marine Le Pen (17% wskazań).

Jak głosowali Francuzi powyzej 65 lat?

W tej grupie wiekowej 41% wyborców oddało głos na urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona. 17% popiera Marine Le Pen i jedynie 11% francuskich seniorów popiera swego rówieśnika, 70-letniego polityka skrajnej lewicy Jean-Luca Mélenchona.

Jak głosowali Francuzi mający problem związania końca z końcem?

Tu zdecydowanie najwięcej głosów zdobyła przedstawicielka skrajnej lewicy Marine Le Pen (31%). 24% głosów zdobył wśród najgorzej uposażonych przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Mélenchon. Na końcu, co raczej oczywisty, klasyfikowany jest w tej grupie wyborców Emmanuel Macron, urzędujący prezydent (19%).

Badanie zrealizowała firma badawcza ELABE dla BFM TV. Kolejne pogłębione badania zostaną przedstawione w najbliższych dniach. Ich analiza dla polskiego czytelnika będzie dostępna na portalu www.WszystkocoNajwazniejsze.pl.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2022