Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję.
Prezydentura ambitna, ekologiczna

Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję

Emmanuel Macron, prezydent Republiki, przedstawił w trakcie wiecu wyborczego w Marsylii swój program na kolejne pięć lat prezydentury. – Będzie to prezydentura ekologiczna lub nie będzie jej wcale – zapowiedział.

„Dwa razy szybciej musimy zmierzać do zrealizowania Porozumień Paryskich” – zapowiedział Emmanuel Macron w Marsylii. „Mój premier będzie bezpośrednio odpowiedzialny za kwestie ekologiczne” – dodał. Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję jawi się jako program ambitny, stawiający na ekologię i energie odnawialne.

„Francja będzie pierwszym dużym krajem, który wyjdzie z ropy, gazu i węgla. To jest możliwe. I my to zrobimy” – zapowiedział Emmanuel Macron.

Prezentując w Marsylii swój program na następną kadencję stwierdził, że konieczne jest oszczędzianie energii, bowiem „najmniej zanieczyszcza środowisko ta energia, która nie musi być produkowana i nie musi być zużywana”. Zaproponował także ambitny program stawiający na energię odnawialne.

Energia słoneczna

Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję to rozwój instalacji do pozyskiwania energii ze Słońca. Już istniejące we Francji instalacje zostaną zmultiplikowane przez 10. „To mają być instalacje wielkie, ale też relatywnie małe, w mniejszych miasteczkach” – zapowiedział prezydent.

Energia z wiatru

Emmanuel Macron zapowiedział powstanie do 2050 roku 50 nowych farm wiatrowych na morzu. Da to 40 GW nowej energii.

Energia jądrowa

Francja zbuduje sześć nowych elektrowni atomowych – zapowiedział prezydent. Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję to zdecydowane postawienie na energię jądrową. – To jedyna energia, która nie produkuje gazów cieplarnianych, nie niszczy planety, a przy tym nie jest uzależniona od warunków meteorologicznych – przekonywał podczas prezentacji swojego programu.

„Jeśli mam wybierać z jednej strony między węglem a gazem, a energią nuklearną z drugiej, wybieram energię nuklearną” – powiedział Emmanuel Macron.

Energia wodorowa

Rozwijanie energetyki opartej na wodorze jest kolejnym celem Francji w czasie kolejnej kandencji Emmanuela Macrona. „Energia wodorowa powstająca z elektrolizy, ale bez ropy, bez gazu, bez węgla, może powstawać korzystając ze źródeł czystej energii tak odnawialnej, jak i jądrowej” – zapowiedział prezydent.

Program Emmanuela Macrona na drugą kadencję prezentowany jest tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich, która odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2022 r. 48,75 mln Francuzów wskaże w wyborach prezydenta Francji na kolejny pięcioletni okres. W drugiej turze wybiorą pomiędzy Emmanuelem Macronem a Marine Le Pen. Wskazania ośrodków sondażowych wskazują na zwycięstwo Emmanuela Macrona.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2022