Kto wygra wybory we Francji - sondaże

Kto wygra wybory we Francji - sondaże

24 kwietnia 2022 r. w drugiej turze wyborów prezydenckich staną naprzeciw siebie Emmanuel Macron, urzędujący prezydent, i Marine Le Pen, kandydatka skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego.

Do głosowania uprawnionych jest 48,75 mln Francuzów. Wg ośrodka badawczego IFOP frekwencja wyborcza wyniesie 75%. Prezydent zostanie wybrany na pięcioletnią kadencję.Na pytanie: kto wygra wybory we Francji – sondaże próbują przedstawić odpowiedź najbardziej zbliżoną do wyniku finalnego.

Najnowsze sondaże wskazują, że Emmanuel Macron zwiększa swoją przewagę nad Marine Le Pen. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, analizą na naszych łamach Eryka Mistewicza, Marine Le Pen jest najlepszym „sparing partnerem” dla Emmanuela Macrona. Nie zagłosuje na nią ani centrum, ani tym bardziej wyborcy lewicowi. Przez dziesięciolecia zarówno Jean-Marie Le Pen, ojciec kandydatki i założyciel Frontu Narodowego, jak i w ostatnich latach sama Marine Le Pen, zostali „zdiabolizowani” do tego stopnia, że nie mogą liczyć na wyborców czy to centrum, czy lewicy. Nawet jeśli wyborcy lewicowi – „wkurzeni” po pięciu latach jego prezydentury – nie chcą poprzeć Emmanuela Macrona.

W najnowszych sondażach IFOP wykonywanych na dużych grupach respondentów możemy obserwować rozkład opinii respondentów. Kto wygra wybory we Francji – sondaże nie pozostawiają zbyt wielu wątpliwości.

Ważnym zastrzeżeniem jest to, że wyborcy francuscy podejmują decyzje wyborcze często dopiero w ostatnich dniach a nawet godzinach kampanii. Wygrana Emmanuela Macrona jest możliwa, o ile do lokali wyborczych nie udadzą się wyborcy dotychczas deklarujący wyborczą absencję.

Program wyborczy Emmanuela Macrona w kilku słowach

Redakcja Journal du Dimanche przenalizowała słowa, które najczęściej padają w programie wyborczym i wystąpieniach publicznych Emmanuela Macrona. Dominują słowa: kontynuacja, uczenie się, praca, granice, kompetencje, zainteresowanie, kryzys, prezydent, ja, wirus, potencjał, ekonomia.

Program wyborczy Marine Le Pen w kilku słowach

Gdybyśmy chcieli, jak zrobiła to redakcja Journal du Dimanche, w podobny sposób analizować program wyborczy Marine Le Pen, otrzymalibyśmy następujące słowa: imigracja, Francuzi, islamizm, azyl, Francja, narodowość, kryminalizacja, Macron, wolność, zalew, przestępczość, ukaranie.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2022