Debata Le Pen-Macron wskaże zwycięzcę wyborów

Debata Le Pen-Macron wskaże zwycięzcę wyborów

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji już w niedzielę 24 kwietnia 2022. A już w tę środę debata kandydatów do Pałacu Elizejskiego: Marine Le Pen i Emmanuela Macrona.

– To Wielka Msza Demokracji – mówi o tradycyjnej francuskiej debacie prezydenckiej Eryk Mistewicz. – Debata Le Pen-Macron, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, odbywa się tuż przed drugą turą, na tyle jednak w oddaleniu od ciszy wyborczej, aby potknięcia kandydatów rozeszły się wśród wyborców. Od 1974 r. każda debata prezydencka we Francji to gigantyczna, wielomilionowa widownia, ale też podjęcie wówczas, w trakcie debaty, decyzji wyborczej przez niezdecydowanych.

Do historii przechodzą bon moty i przekomarzania się czy to Jacquesa Chiraka i Francoisa Mitteranda, czy Nicolasa Sarkoz’ego i Ségolene Royal. Zapewne Debata Macron-Le Pen również zapisze się w historii francuskiej polityki.

– W społeczeństwie spektaklu debata wyborcza stanowi milowy punkt kampanii. Wystarczy potknięcie, spuszczenie oczu, zajadły uśmiech, arogancki wyraz twarzy w kluczowym momencie, brak sensownej riposty – i niby niewielka rzecz decyduje o przegranej całej kampanii – mówi Eryk Mistewicz.

Debata Le Pen-Macron – oglądają wszyscy

Debata Le Pen-Macron to remake wcześniejszej debaty pięć lat temu. Wówczas także w debacie ostatniej szansy, przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2017 r., spotkali się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Zwolennicy liderki Zgromadzenia Narodowego do dziś pamiętają, jak w sposób dla nich niezrozumiały, Marine Le Pen przegrała debatę z Emmanuelem Macronem. Debatę Macron-Le Pen w 2017 r. oglądało 16,5 mln widzów.

Debata Marine Le Pen – Emmanuel Macron z 2017 r. wciąż przypominana jest we Francji.

Także debatę Le Pen-Macron oglądać będą Francuzi, którzy do dyspozycji mieć będą najważniejsze kanały telewizyjne i radiowe, także transmisje iinternetowe. Debatę poprowadzą Léa Salame z France 2 i Gilles Bouleau z TF1.

Dla 14% respondentów debata “może zmienić ich zdanie”

O co idzie gra? O niezdecydowanych. O tych, którzy jeszcze nie widzą czy wezmą udział w wyborach i o tych, którzy wiedzą, że pójdą do lokali wyborczych, ale dopuszczają, że pod wpływem debaty wyborczej mogą jeszcze zmienić zdanie.

14% Francuzów deklaruje, że czekają z ostateczną decyzją o udziale w wyborach i o konkretnej decyzji w chwili oddawania głosu, do debaty. To telewizyjna debata Le Pen-Macron zadecydować może, kto zostanie prezydentem Francji.

– Francuzi czekają szczególnie na pierwszy temat debaty telewizyjnej Emmanuela Macrona i Marine Le Pen: siłę nabywczą. Faktem jest, że to kwestie ekonomiczne, gospodarcze, rosnących cen i spadających możliwości zakupowych Francuzów są dla nich kwestią najważniejszą. Na to nakładają się kwestie energetyczne, także wojna na Ukrainie. Ta debata najlepiej pokaże różnice pomiędzy kandydatami i przy różnicy w sondażach Macron 55% – Le Pen 45% może okazać się decydująca – mówi Eryk Mistewicz

Najnowsze sondaże wyborcze we Francji dają zdecydowaną przewagę Emmanuelowi Macronowi. Debata albo jeszcze wzmocni tę tendencję, albo przekona zwolenników oddania głosu na Marine Le Pen. Sondaż IFOP.

Gdzie w Polsce można oglądać francuską debatę prezydencką?

Telewizyjna debata Le Pen-Macron będzie transmitowana przez TF1 i France2, stacje BFM TV ii CNews, TV5 Monde. W internecie w Polsce możemy oglądać stację BFM pod adresem www.bfm.fr. Pierwsze komentarze po debacie w kanałach społecznościowych Wszystko co Najważniejsze [www.twitter.com/najwazniejsze] oraz na portalu opinii “Wszystko co Najważniejsze”.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 kwietnia 2022