Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2022

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Dessins bolonais du 16e siècle dans les collections du Louvre

.W Luwrze trwa wystawa z kolekcji muzeum, na którą składają się XVI-wieczne rysunki artystów z Bolonii. Ponad 40 prac ukazuje rozwój bolońskiego rysunku w XVI wieku autorstwa artystów, którzy pochodzili z Bolonii lub w niej tworzyli. Na wystawie można zobaczyć wyrafinowane dzieła takich twórców, jak Francesco Francia, Peregrino da Cesena i Marcantonio Raimondi, ale także mniej znanych, jak Girolamo da Treviso, który tworzył w nowatorski sposób, wykorzystując światłocień.

Dessins bolonais du 16e siècle dans les collections du Louvre, do 16 stycznia 2023 r.
Musée du Louvre, rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre

2. Boris Mikhaïlov. Journal ukrainien

.Maison européenne de la photographie prezentuje wystawę zdjęć Borysa Michajłowa. Urodzony w Charkowie fotograf jest uważany za „jednego z najważniejszych współczesnych artystów w Europie Wschodniej”. Borys Michajłow od 50 lat tworzy fotografie o tematyce społecznej i politycznej, odznaczające się poetyckością czy ironią. Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z kolekcji takich instytucji, jak londyńska Tate Modern i paryska Bourse de Commerce.

Boris Mikhaïlov. Journal ukrainien, do 15 stycznia 2023 r.
Maison européenne de la photographie, 5/7 rue de Fourcy (4. dzielnica), metro Saint-Paul.

3. Miroir du monde. Chefs-d’œuvre du cabinet d’art de Dresde

.W Musée du Luxembourg odbywa się wystawa przedmiotów z Gabinetu Osobliwości na zamku w Dreźnie, wzbogacona o nowe eksponaty z okresu od XVI do XVIII wieku. W tym czasie książęta sascy zgromadzili tysiące przedmiotów: dzieł sztuki, książek i instrumentów naukowych. Wystawa podkreśla wartość artystyczną prezentowanych eksponatów i ich proweniencję, ukazując ówczesną wymianę kulturalną.

Miroir du monde. Chefs-d’œuvre du cabinet d’art de Dresde, do 15 stycznia 2023 r.
Musée du Luxembourg, 19 rue de Vaugirard (6. kwartał), métro Rennes.

4. Au Bonheur des Dames

.Z okazji 170. rocznicy otwarcia Bon Marché i 120. rocznicy śmierci Émile’a Zoli w najstarszych paryskich domach towarowych prezentowany jest spektakl nawiązujący do powieści Zoli Au bonheur des dames, inspirowany pojawieniem się pierwszych nowoczesnych sklepów. Widzowie zaproszeni są do wędrówki przez przestrzeń Bon Marché, zamkniętą po wyjściu ostatnich klientów, i odkrywania kolejnych scen rozgrywających się w XIX wieku w nowym paryskim domu towarowym. Sceneria spektaklu pozwala wejść w świat powieści Zoli.

Au Bonheur des Dames, do 29 kwietnia 2023 r.
Le Bon Marché Rive Gauche, 21 rue Velpeau (7. dzielnica), metro Sèvres-Babylone.

5. Koncerty w Filharmonii Paryskiej

.Program Filharmonii Paryskiej zapowiada się obiecująco. 6 listopada najsłynniejsza japońska orkiestra barokowa, Bach Collegium Japan, wykona Wielką mszę h-moll Johanna Sebastiana Bacha. 17 listopada w programie Francuskiej Orkiestry Narodowej pod dyrekcją Cristiana Măcelaru zostaną wykonane utwory węgierskich kompozytorów Zoltána Kodálya i Béli Bartóka, ale także utwory Mozarta. Natomiast 19 listopada Orkiestra Narodowa z Lyonu wykona utwory Ravela, Strawińskiego oraz III Koncert fortepianowy Beethovena. W programie koncertu 21 listopada znajdą się utwory Bartóka, Strawińskiego i Szymanowskiego.

https://philharmoniedeparis.fr/fr/agenda
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19th arrondissement), metro Porte de Pantin.

6. Léon Bonvin (1834-1866). Une poésie du réel

.W Fondation Custodia trwa wystawa prac Léona Bonvina. XIX-wieczny francuski akwarelista tworzył po pracy w podrzędnej paryskiej gospodzie należącej do jego rodziny, z dala od artystycznego i kulturalnego życia Paryża. W swoich akwarelach uwieczniał to, co go otaczało: martwą naturę w kuchni, bukiety kwiatów czy wiejskie i robotnicze pejzaże rodzinnego Vaugirard (obecnie część Paryża). Osobista i pełna liryzmu twórczość Léona Bonvina, zapomniana we Francji, jest szczególnie ceniona w Ameryce. To właśnie z tamtejszych kolekcji pochodzi większość prezentowanych prac.

Léon Bonvin (1834-1866). Une poésie du réel, do 8 stycznia 2023 r.
Fondation Custodia, 121 rue de Lille (7. dzielnica), metro Assemblée Nationale.

7. Monet – Mitchell

.Najnowsza wystawa w Fondation Louis Vuitton to dialog między sztuką Claude’a Moneta a twórczością Joan Mitchell. Tworząca w XX wieku amerykańska artystka w latach 60. przeniosła się do Francji, do uwiecznionego przez Moneta Vétheuil, położonego niedaleko Giverny, gdzie impresjonista namalował serię obrazów lilii wodnych. Moneta i Mitchell oprócz miejsca tworzenia łączy także chęć uchwycenia wrażenia, jakie wywołuje natura. W przeciwieństwie jednak do impresjonisty Mitchell nie koncentruje się na naturze, ale na uczuciach, jakie ona wywołuje. W Fondation Louis Vuitton dzieła obojga artystów prezentowane są obok siebie i tworzą niezwykle barwną ekspozycję.

Monet – Mitchell, do 27 lutego 2023 r.
Fondation Louis Vuitton, 8 avenue du Mahatma Gandhi (16th arrondissement, Forest of Bourbon), metro Pont de Neuilly.

8. Impressions au fil de l’Oise

.W Musée d’Art et d’Histoire Louis-Senlecq w L’Isle-Adam trwa wystawa prac Jules’a Dupré. Muzeum posiada najważniejszą po Luwrze i Musée d’Orsay kolekcję obrazów XIX-wiecznego malarza pejzażysty. Po pobycie w Barbizon, popularnym wśród ówczesnych malarzy, Jules Dupré ostatecznie osiadł w L’Isle-Adam. W dolinie rzeki Oise znalazł nieodłączne motywy swojej twórczości: lasy, zachmurzone niebo i rzekę. Wystawa jest częścią projektu obejmującego muzea trzech miast w dolinie Oise: L’Isle-Adam, Auvers-sur-Oise i Pontoise, związanych z takimi malarzami, jak Camille Pissarro i Charles-François Daubigny, którzy uczynili z doliny Oise ważne centrum artystyczne.

Impressions au fil de l’Oise, do 5 lutego 2023 r.
Musée d’Art et d’Histoire Louis-Senlecq, 31 Grande Rue (L’Isle-Adam, Val-d’Oise), stacja transilien H : L’Isle-Adam-Parmain.

9. Gérard Garouste w Centre Pompidou

.Centrum Pompidou poświęciło wystawę Gérardowi Garouste’owi. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych artystów francuskich Gérard Garouste wyróżniał się na scenie artystycznej lat 70. zdominowanej przez sztukę konceptualną. Broniąc malarstwa historycznego, twórca odwoływał się do mitologii, a także do dawnych mistrzów flamandzkich i hiszpańskich. W Centre Pompidou prezentowanych jest 120 obrazów Gérarda Garouste’a, ukazujących dialog między odniesieniami do kultury ogólnej a odważnym stylem malowania.

Gérard Garouste, do 2 stycznia 2023 r.
Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou (4. dzielnica), metro Rambuteau.

10. Années 80. Mode, design et graphisme en France

.Wystawa w Musée des Arts Décoratifs poświęcona jest francuskiemu wzornictwu lat 80. Lata 80. to we Francji synonim politycznych i artystycznych wstrząsów, ale także era odważnych projektantów mody, reklam i plakatów, coraz bardziej obecnych w przestrzeni publicznej, oraz projektantów mebli o swobodnej formie. Na wystawie zaprezentowano 700 obiektów będących świadectwem epoki: mebli, strojów, plakatów, fotografii czy reklam.

Années 80. mode, design et graphisme en France, do 16 kwietnia 2023 r.
Musée des Arts Décoratifs, 107 rue de Rivoli (1. dzielnica), metro Palais Royal – Musée du Louvre.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 października 2022