Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2022

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Wrzesień 2022

Photo of Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Face au soleil. Un astre dans les arts

.Z okazji 150. rocznicy powstania obrazu Impresja. Wschód słońca Claude’a Moneta Musée Marmottan-Monet, w którego zbiorach znajduje się to dzieło, przygotowało wystawę poświęconą słońcu w sztuce. Sposoby przedstawiania słońca w różnych epokach oraz jego rola jako symbolu w malarstwie, od starożytności po współczesność, ukazane są poprzez prezentowane na wystawie dzieła Turnera, Friedricha, Courbeta, Vallottona czy Muncha.

Face au soleil. Un astre dans les arts, od 21 września 2022 r. do 29 stycznia 2023 r. Musée Marmottan-Monet, 2 rue Louis Boilly (16. dzielnica), metro La Muette

2. Journées du Patrimoine

.Dni Dziedzictwa w tym roku odbędą się w weekend 17–18 września. Jak co roku będzie to okazja do zobaczenia miejsc, które zwykle są zamknięte dla zwiedzających, ale także do odkrycia na nowo dobrze znanych miejsc dzięki programom towarzyszącym – oprowadzaniu czy wystawom. Podczas Dni Dziedzictwa dla zwiedzających otwarte będą m.in. wnętrza ministerstw, ratuszy czy pracowni artystów.

Journées du Patrimoine, od 17 do 18 września 2022 r. Program: https://journeesdupatrimoine.culture.gouv.fr/programme

3. Füssli, entre rêve et fantastique

Od 16 września w Musée Jacquemart-André będzie można oglądać wystawę „Füssli, entre rêve et fantastique”. Johann Heinrich Füssli, brytyjski malarz pochodzący ze Szwajcarii, wykorzystywał w swojej twórczości inspiracje czerpane z dzieł literackich. Między fantastyką a groteską w jego pracach pojawiają się motywy ze sztuk Szekspira, przedstawienia snów czy motywy mitologiczne i biblijne. Ponad 60 prac prezentowanych na wystawie świadczy o oryginalności twórczości artysty, którego estetyka nawiązuje do kierunku czarnego romantyzmu.

Füssli, entre rêve et fantastique, od 16 września 2022 r. do 23 stycznia 2023 r. Musée Jacquemart-André, 158 boulevard Haussmann (8. dzielnica), metro Miromesnil

4. André Devambez. Vertiges de l’imagination

.W Petit Palais odbędzie się wystawa poświęcona twórczości André Devambeza. Ten zapomniany dziś ilustrator, tworzący w okresie belle époque, zasłynął za życia swoimi szkicami i ilustracjami, od humorystycznych i lekkich po te o poważnej tematyce. Główne tematy jego prac to Paryż i jego mieszkańcy, a także wynalazki epoki, takie jak pierwsze samoloty. Devambez wykorzystywał wszystkie te motywy w poszukiwaniu nowatorskich ujęć. Prawie 250 prac prezentowanych na wystawie odkrywa pełen wyobraźni świat twórczości ilustratora. Wystawa jest współorganizowana z Musée des Beaux-Arts de Rennes.

André Devambez. Vertiges de l’imagination, od 9 września do 31 grudnia 2022 r.
Petit Palais, Avenue Winston Churchill (8. dzielnica), metro Champs-Élysées-Clemenceau

5. Edvard Munch. Un poème de vie, d’amour et de mort

.Musée d’Orsay poświęci wystawę Edvardowi Munchowi. Przewiduje się, że ponad 100 prac norweskiego artysty pozwoli poznać rozwój jego kariery i jej poszczególne etapy. Wystawa ma zatem na celu pokazanie pełnego oeuvre Edvarda Muncha, nie tylko najbardziej znanych obrazów, z których estetyką jest on powszechnie utożsamiany. Ma prezentować przenikanie się w twórczości Muncha wpływów ruchów artystycznych końca XIX i początku XX wieku, zwłaszcza symbolizmu, poza który jego malarstwo znacznie wykracza. Edvard Munch skupił swoją twórczość wokół jednego motywu, nawiązując do cyklu natury, narodzin, śmierci i odrodzenia.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Muncha w Oslo.

Edvard Munch. Un poème de vie, d’amour et de mort, od 20 września 2022 r. do 22 stycznia 2023 r. Musée d’Orsay, 1 rue de la Légion d’Honneur (7. dzielnica), RER C Musée d’Orsay

6. Oskar Kokoschka. Un fauve à Vienne

.Kolejną retrospektywną wystawę przygotowało Musée d’Art Moderne. Poświęcona twórczości Oskara Kokoschki prezentuje rolę austriackiego artysty w rozwoju fowizmu w sztuce europejskiej XX wieku.

Portretując wiedeńskie społeczeństwo początku XX wieku, Kokoschka był nie tylko obserwatorem, ale i zaangażowanym artystą, nieobojętnym na przemiany w wiedeńskim życiu intelektualnym, kulturalnym i społecznym.

Wystawa będzie następnie prezentowana w Muzeum Guggenheima w Bilbao w 2023 roku.

Oskar Kokoschka. Un fauve à Vienne, od 23 września 2022 r. do 12 lutego 2023 r. Musée d’Art Moderne, 11 avenue du Président Wilson (16. dzielnica), metro Iéna

7. Program Filharmonii Paryskiej

.Sezon 2022/2023 Filharmonii Paryskiej rozpocznie się 4 września koncertem zamykającym Letnią Akademię Orkiestry Paryskiej. Dwa występy da The Philadelphia Orchestra: 6 września, wykonując utwory Barbera, Colemana i Beethovena, a dzień później Szymanowskiego, Dvořáka i Chaussona. 15 września będzie można usłyszeć IX Symfonię Mahlera w wykonaniu artystów Paryskiej Opery Narodowej. Weekend 16–17 września poświęcony będzie tradycyjnej muzyce Uzbekistanu. 20 września jeden z najwybitniejszych francuskich wiolonczelistów, Gautier Capuçon, wykona utwory Debussy’ego, Blocha i Strawińskiego.

Program: https://philharmoniedeparis.fr/fr/agenda
Philharmonie de Paris, 221 avenue Jean Jaurès (19. dzielnica), metro Porte de Pantin

8. Nouveaux chefs d’œuvre. La dation Maya Ruiz-Picasso

.Wystawa „Nouveaux chefs d’œuvre. La dation Maya Ruiz-Picasso” została zorganizowana z okazji nabycia przez Muzeum Picassa dziewięciu dzieł z kolekcji należącej do córki malarza: sześciu obrazów, dwóch rzeźb i zeszytu ze szkicami. Wchodzą one w dialog z całą twórczością Picassa. Równolegle w muzeum trwa wystawa „Maya Ruiz-Picasso, fille de Pablo”, poświęcona córce Picassa i jej relacji z artystą.

Nouveaux chefs d’œuvre. La dation Maya Ruiz-Picasso, do 31 grudnia 2022 r.
Musée National Picasso, 5 rue de Thorigny (3. dzielnica), metro Chemin Vert.

9. Program Théâtre des Champs-Élysées

.We wrześniu w Théâtre des Champs-Élysées będzie można usłyszeć Jakuba Józefa Orlińskiego w roli Orfeusza w operze Christopha Willibalda Glucka Orfeusz i Eurydyka. Polskiemu kontratenorowi na scenie towarzyszyć będzie Regula Mühlemann w roli Eurydyki oraz chór Balthasar-Neumann-Ensemble. We wrześniu w programie jest pięć przedstawień Orfeusza i Eurydyki. Natomiast 22 września odbędzie się koncert Paryskiej Orkiestry Kameralnej. W programie: suita fortepianowa Maurice’a Ravela, koncert na wiolonczelę Josepha Haydna i symfonia Roberta Schumanna.

Program: https://www.theatrechampselysees.fr/saison-2022–2023
Théâtre des Champs-Élysées, 15 avenue Montaigne (8. dzielnica), metro Alma-Marceau

10. Koncerty fortepianowe w kościele Saint-Julien-le-Pauvre

Program recitali fortepianowych w kościele Saint-Julien-le-Pauvre jest jednym z najbogatszych w Paryżu. 3 września znajdą się w nim utwory Schuberta, Glucka, Beethovena i Chopina. Koncerty 8, 11, 16 i 18 września będą w całości poświęcone dziełom Chopina. Utwory Chopina zostaną wykonane także 9 września obok kompozycji Liszta i Faurégo. Natomiast 23 września w programie koncertu znajdą się utwory Chopina obok dzieł Schuberta i Beethovena.

Program: https://www.offi.fr/concerts/eglise-saint-julien-le-pauvre-2144.html
Église Saint-Julien-le-Pauvre, 1 rue Saint-Julien le Pauvre (5. dzielnica), metro Cluny La Sorbonne.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 sierpnia 2022