NOWA KSIĄŻKA wydana przez "Wszystko co Najważniejsze". "Co z tą Francją, Panie Macron?" prof. Michela WIEVIORKI

NOWA KSIĄŻKA wydana przez "Wszystko co Najważniejsze".
"Co z tą Francją, Panie Macron?" prof. Michela WIEVIORKI

.Czy Francja eksploduje? A jeśli tak, to jak gwałtownie?

Dla wszystkich uważnych obserwatorów jasne jest, że co najmniej od czasów Françoisa Mitterranda francuskie problemy kaskadowo narastają: rosnąca wykładniczo pauperyzacja – zwykła bieda – szczególnie w zapomnianych wioskach i miasteczkach położonych z dala od stacji TGV; upadająca klasa średnia, zmuszona do wyzbywania się swoich dóbr; emigracja podatkowa menedżerów i wyższych klas społecznych; z roku na rok coraz mocniej rozbuchany socjal; zwiększający się dług publiczny, rosnące wskaźniki, które w innych krajach doprowadzają do upadku rządu; spadający odsetek Francuzów płacących podatki.

Republika – słowo klucz we Francji – jest już nie tylko niezrozumiała, ale przez wielu nawet nieakceptowana. Rozprzestrzeniające się no „go zones”. Lawinowo rosnąca przestępczość. Ataki na kościoły, synagogi, cmentarze. Dewastacja przestrzeni wspólnej – na każdym poziomie. Zanik kodów kulturowych. Kultura francuska, czyli coś, z czego Francja słynęła w świecie, lata swojej największej świetności ma już za sobą. Nawet siła i moc frankofonii – w tym niezbędność języka francuskiego w dyplomacji – to już przeszłość.

Dla frankofila ta konstatacja jest wyjątkowo przykra, ale od czasu wybudowania CDG, TGV i sieci velibów Francja niczym nie błysnęła. Nieprawdopodobne, ale w Afryce wojska francuskie w sposób bardzo bolesny dla francuskiej dumy przegrywają z putinowskimi najemnikami z Grupy Wagnera. Równie bolesna jest świadomość francuskich elit, że gdyby wybuchła wojna, amunicji do obrony ich kraju wystarczyłoby na trzy dni. Policji, bezwzględnej w swoich działaniach, jeszcze udaje się zachować siły na cosobotnie gonitwy z żółtymi kamizelkami, ale – jak długo jeszcze? Problemy niegdysiejszego imperium można by długo wymieniać.

Najbliżej trafnego opowiedzenia współczesnej Francji jest prof. Michel WIEVIORKA – figura emblematyczna francuskiego życia intelektualnego, uczciwy intelektualista. Uczciwy, czyli niekryjący powagi problemów, stawiający diagnozy i proponujący odpowiedzi bez oglądania się na to, czy spodobają się one tym, którzy obecnie władają Francją. Dla mnie jego słowa to ożywczy głos filozofa polityki, w który warto się wsłuchać.

Aby zrozumieć Francję bez klisz i stereotypów, warto sięgnąć po jego najnowszą książkę.

Eryk MISTEWICZ


Prof. Michel WIEVIORKA

.Profesor w École des hautes études en sciences sociales (EHESS, Paryż), doktor nauk humanistycznych.

Badał ruchy społeczne razem z Alainem Touraine’em. W 1981 roku był inicjatorem badań nad Solidarnością, które przy udziale związku prowadził francusko-polski zespół socjologów. Rezultatem badań było opracowanie, które zostało przetłumaczone na wiele języków i do dziś stanowi punkt odniesienia dla tej tematyki. Następnie zajął się badaniem antyruchów społecznych, rasizmu, antysemityzmu. Jego prace na temat terroryzmu i przemocy są cytowane na całym świecie.

Pełnił wiele funkcji kierowniczych we francuskich i międzynarodowych instytucjach. Był dyrektorem Centrum Analiz i Interwencji Socjologicznej (CADIS) (1993–2009), prezesem fundacji Maison des sciences de l’Homme (2009–2020), prezesem International Sociological Association (2006–2020), członkiem rady naukowej European Research Council (2015–2020). Założył dwa czasopisma, którymi również współkierował: „Socio” oraz „Violence: an International Journal”. Często zabiera głos w mediach i debacie publicznej, zarówno we Francji, jak i za granicą. Kierował miesięcznikiem „Le Monde des Débats” (1999–2002).

Jest autorem licznych publikacji tłumaczonych na całym świecie (m.in. La violence, Balland, Paryż 2004; Pour une démocratie de combat, Robert Laffont, Paryż 2020). W języku polskim ukazała się książka Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980–1981, którą Michel Wieviorka napisał we współpracy z Alainem Touraine’em, François Dubetem i Janem Strzeleckim (tłum. Andrzej Krasiński, posł. Paweł Kuczyński, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk 2010)

Co z tą Francją, Panie Macron? jest najnowszą książką Autora, wydaną na rozpoczęcie drugiej kadencji Emmanuela Macrona.


Co z tą Francją, Panie Macron? to kolejna pozycja w serii wydawniczej „Wszystko co Najważniejsze”, w której publikujemy najważniejsze pozycje książkowe formujące współczesną debatę publiczną.

Autorem przekładu jest Andrzej Stańczyk. Książkę wydało wydawnictwo idei „Wszystko co Najważniejsze” (Instytut Nowych Mediów).

KSIĄŻKĘ „Co z tą Francją, Panie Macron?” W CENIE PROMOCYJNEJ POLECAMY W SKLEPIE IDEI: [LINK DO ZAKUPU].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2022