
Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Wróćmy do Solidarności
„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Prof. Michel WIEVIORKA
Wokeizm. Woke. Czas rewolucji
Fragment książki prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” wydanej przez Wyd. “Wszystko co Najważniejsze”.

Prof. Michel WIEVIORKA
Co z tą Francją, Panie Macron?
I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.

Prof. Michel WIEVIORKA
Francja na nowo odkrywa wojnę i przemoc domową
Gdy po dojściu do władzy trzeba zająć się realnymi problemami populiści zamieniają się w autokratów – twierdzi prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA
Jak ukarać Putina?
Wcześniej czy później Putin i jego ludzie zapłacą za zbrodnie, których są winni. Niemniej jednak teraz mogą w dalszym ciągu trwać przy swojej zbrodniczej logice.

Prof. Michel WIEVIORKA
Vladimir Poutine, la justice pénale et ses limites
En un mot : Poutine, et bien d’autres responsables russes, civils et militaires, doivent être jugés, pénalement, pour des crimes.

Prof. Michel WIEVIORKA
L’Europe centrale unie par une communauté des destins
Il faudra du temps avant que les différences résultant du Rideau de fer ne s’estompent. Dans ce sens, la division de l’Europe en deux blocs n’est pas entièrement surmontée.

Prof. Michel WIEVIORKA
Siła tożsamości narodów
Potrzeba jeszcze wiele czasu, by różnice wynikające z „żelaznej kurtyny” się zatarły. W tym sensie możemy wciąż mówić, że Europa jest wciąż podzielona na dwa bloki.

Prof. Michel WIEVIORKA
Experiencias compartidas unen a los países de la Europa Central
Se necesita todavía mucho tiempo para que esas diferencias se difuminen. En ese sentido podemos seguir diciendo que Europa sigue dividida en dos bloques.

Prof. Michel WIEVIORKA
I paesi dell'Europa centrale condividono un'esperienza comune
Ci vuole ancora molto tempo perché queste differenze scompaiano. Ci vuole molto tempo perché queste differenze svaniscano.

Prof. Michel WIEVIORKA
Common experiences bringing the countries of Central Europe together
We need much more time for the differences caused by “the Iron Curtain” to fade away. In this sense, we can still speak of a Europe divided into two blocs.

Prof. Michel WIEVIORKA
Migracje i francuskie przedmieścia. Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji
Jeśli przyjrzymy się bliżej procesowi komunikacji związanemu z terroryzmem fundamentalizmu religijnego, możemy dostrzec podobny dyskurs z obu stron konfliktu. Z jednej strony mamy terrorystów, którzy używają kategorii wojny cywilizacyjnej i mówią o potrzebie zniszczenia Zachodu, a z drugiej mamy społeczeństwa europejskie, które na przykład uważają, że muzułmanie są grupą predestynowaną do przemocy

Prof. Michel WIEVIORKA
Terroryzm nie rozpoczął się w 2015 roku
Jesteśmy sierotami po zimnej wojnie. Zniknęły punkty odniesienia i wielkie cele. Zniknęły wielkie ruchy, które miały owe cele realizować. To dla nas trudna chwila, bo nie potrafi my znaleźć sobie miejsca. Mówienie o wojnie w Europie jest jednak dyskursem nazbyt fragmentarycznym.