Prof. Michel WIEVIORKA

Francuski socjolog zajmujący się „socjologią zła”. Profesor w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, autor m.in. “L’antisémitisme”, “Le racism”, “Neuf leçons de sociologie”. Nakładem Wyd. Wszystko co Najważniejsze ukazała się książka "Co z tą Francją, Panie Macron?" (2022).

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Prof. Michel WIEVIORKA: Gorący początek lata na francuskich przedmieściach
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Gorący początek lata na francuskich przedmieściach

Pierwsze lata XXI w., przyniosły w całej Francji nasilenie się zjawisk fragmentacji, radykalizacji i nieufności, by nie powiedzieć: nienawiści. Panoszył się rasizm, narastała polemika wokół islamu i laickości, a to u wielu zaczynało budzić przeświadczenie, że republika powoli traci grunt pod nogami.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA: Wróćmy do Solidarności
Prof. Michel WIEVIORKAProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Wróćmy do Solidarności

„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Prof. Michel WIEVIORKA: Wokeizm. Woke. Czas rewolucji
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Wokeizm. Woke. Czas rewolucji

Fragment książki prof. Michela WIEVIORKI „Co z tą Francją, Panie Macron?” wydanej przez Wyd. „Wszystko co Najważniejsze”.

Prof. Michel WIEVIORKA: Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Co z tą Francją, Panie Macron?

I jak, Panie Prezydencie? Jest Pan z siebie zadowolony? Kampania 2022 roku była krótka i tym łatwiejsza dla Pana, że wojna na Ukrainie osłabiła Pana konkurentów. Będzie Pan zatem prezydentem Republiki Francuskiej przez kolejne pięć lat. Panie Prezydencie, w mojej opinii była to mierna kampania, smutna dla naszego kraju i w zasadzie nie mam ochoty dłużej się o niej rozpisywać. Interesuje mnie bardziej to, co przyniesie przyszłość.

Prof. Michel WIEVIORKA: Jak ukarać Putina?
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Jak ukarać Putina?

Wcześniej czy później Putin i jego ludzie zapłacą za zbrodnie, których są winni. Niemniej jednak teraz mogą w dalszym ciągu trwać przy swojej zbrodniczej logice.

Prof. Michel WIEVIORKA: Siła tożsamości narodów
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Siła tożsamości narodów

Potrzeba jeszcze wiele czasu, by różnice wynikające z „żelaznej kurtyny” się zatarły. W tym sensie możemy wciąż mówić, że Europa jest wciąż podzielona na dwa bloki.

Prof. Michel WIEVIORKA: Migracje i francuskie przedmieścia. Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Migracje i francuskie przedmieścia.
Nie możemy wszystkiego sprowadzać do radykalizacji

Jeśli przyjrzymy się bliżej procesowi komunikacji związanemu z terroryzmem fundamentalizmu religijnego, możemy dostrzec podobny dyskurs z obu stron konfliktu. Z jednej strony mamy terrorystów, którzy używają kategorii wojny cywilizacyjnej i mówią o potrzebie zniszczenia Zachodu, a z drugiej mamy społeczeństwa europejskie, które na przykład uważają, że muzułmanie są grupą predestynowaną do przemocy

Michel WIEVIORKA: Terroryzm nie rozpoczął się w 2015 roku
Prof. Michel WIEVIORKA

Prof. Michel WIEVIORKA

Terroryzm nie rozpoczął się w 2015 roku

Jesteśmy sierotami po zimnej wojnie. Zniknęły punkty odniesienia i wielkie cele. Zniknęły wielkie ruchy, które miały owe cele realizować. To dla nas trudna chwila, bo nie potrafi my znaleźć sobie miejsca. Mówienie o wojnie w Europie jest jednak dyskursem nazbyt fragmentarycznym.