Julia MISTEWICZ: Périgord, esencja prawdziwej Francji

Périgord, esencja prawdziwej Francji

Photo of Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Studiuje slawistykę na paryskim INALCO. Interesuje się promocją Polski, a także kulturą Europy Środkowo-Wschodniej i historią relacji Polska-Francja.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Périgord to historyczny region Francji w południowo-zachodniej części kraju, w Nowej Akwitanii, na wschód od Bordeaux. Położony poza głównymi szlakami kolejowymi Périgord jest przykładem Francji nieznanej, która zachowała swój autentyczny charakter. Przedstawiamy miejsca w Périgordzie, które trzeba zobaczyć, by poznać prawdziwą Francję – pisze Julia MISTEWICZ

La Roque-Gageac

.Piękno Francji to malownicze miejscowości, charakterystyczne dla każdego regionu. Wiele miejscowości w Périgordzie otrzymało oznaczenie „Najpiękniejsze miejscowości we Francji”, przyznawane przez organizację zajmującą się waloryzacją francuskich miejscowości.

Do takich wyróżnionych miejsc należy La Roque-Gageac. Malowniczo położona między rzeką a klifem, urokliwa zabudowa miejscowości – niewielkie domy z brązowymi dachami – rozmieszczona jest wokół wąskich uliczek ciągnących się pod dominującą La Roque-Gageac skałą. Nad brzegiem Dordogne wytyczona jest promenada, ciągnąca się przez główną ulicę, od XV-wiecznego kościoła ukrytego pośród egzotycznej roślinności do XII-wiecznego zamku Malartrie.

Zamek Beynac

.We Francji bardzo widoczne są miłość do dziedzictwa, dbanie o zabytki, pasja do historii. Działają tu liczne organizacje zajmujące się ochroną dziedzictwa przed zniszczeniem, a apele o pomoc w ratowaniu niszczejących zabytków są powszechne. Zabytki dla wielu Francuzów są nierozerwalnie złączone z ich tożsamością. To zamiłowanie do pielęgnacji dziedzictwa widoczne jest w zainteresowaniu, jakim wśród Francuzów cieszy się zwiedzanie miejsc związanych z historią – a tych w Périgordzie nie brakuje.

W Périgordzie zwiedzających przyciągają liczne w regionie średniowieczne zamki. W czasie wojny stuletniej rzeka Dordogne stanowiła granicę między francuskim królestwem a ziemiami opanowanymi przez Anglików. Stąd też na wzgórzach wokół rzeki znajdują się liczne fortyfikacje. Choć w głębi regionu nie wszystkie zamki miały funkcje obronne i warto je zwiedzić przede wszystkim ze względu na bogate detale (m.in. château des Milandes, należący niegdyś do Joséphine Baker i w którym znajduje się poświęcone jej muzeum), to niemal wszystkie zostały wybudowane w średniowieczu.

Zamek Beynac, górujący nad urokliwą miejscowością Beynac-et-Cazenac, jest uznawany za jeden z najbardziej autentycznych średniowiecznych zamków. Powstał w XII wieku i jest jednym z nielicznych takich obiektów, w których przez wieki nie dokonano niemal żadnych zmian.

Wewnątrz można zobaczyć m.in. średniowieczne tapiserie, kaplicę z XV-wiecznymi freskami czy komnatę Ryszarda Lwie Serce.

Z donżonu rozpościera się piękny widok na rzekę Dordogne i okalające ją wzgórza z zamkami Castelnaud i Fayrac.

Dolina Dordogne

.Francja to także niezwykle różnorodna przyroda. Périgord położony jest malowniczo w dolinie rzeki Dordogne, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż w sezonie turystycznym Dordogne jest drugą najbardziej popularną we Francji rzeką, na której organizowane są spływy kajakowe, wciąż można tam zobaczyć dziką przyrodę i krajobrazy nienaruszone przez człowieka. Charakterystyczne dla doliny Dordogne są klify, lasy oraz studnie krasowe.

Dolinę Dordogne warto zobaczyć z jednego z punktów widokowych w miejscowościach położonych na skałach lub z wież zamkowych. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych panoram doliny Dordogne można podziwiać z zamku Castelnaud. Średniowieczny zamek, w dużej części odbudowany zgodnie z wersją oryginalną, odegrał ważną rolę w wojnie stuletniej, będąc miejscem zaciętej bitwy między Francuzami a Anglikami. Obecnie znajduje się tu muzeum średniowiecza, w którym prezentowana jest kolekcja broni. Z wieży zamku Castelnaud rozpościera się panorama doliny Dordogne z krętą rzeką pośród skalnych wzgórz, na których położone są inne zamki. Unikatowość Périgordu najlepiej dostrzec właśnie tam, oglądając krajobraz z wieży jednego z zamków.

Prehistoryczne groty

.We Francji, jednym z najbardziej turystycznych krajów na świecie, wciąż są jednak miejsca, w których przewodnicy z dumą opowiadają o tym, że kilkanaście lat temu w lokalnej prasie pojawiła się wzmianka na temat tego właśnie miejsca. Obiekty, którymi się opiekują osoby z pasją, mają często bardziej autentyczny charakter niż tłumnie zwiedzane znane zabytki.

Périgord jest regionem bogatym w ślady po prehistorii. To tutaj znajdują się groty takie jak Lascaux. Okolice miejscowości Les Eyzies nazywane są „światową stolicą prehistorii”, ponieważ to tam w XIX wieku odkryto szkielet człowieka z Cro-Magnon, tam też można zwiedzać jaskinie. Warto również zobaczyć którąś z mniej znanych jaskiń, po których z pasją oprowadzają lokalni przewodnicy. Jedna z takich grot znajduje się w Bernifal, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć m.in. malowidła mające 15 000 lat.

Marché de Sarlat

.Francja znana jest jako kraj gastronomii; Francuzi dbają o to, co lokalne i co charakteryzuje ich regiony. Wartościowe produkty można we Francji znaleźć w szczycących się nimi regionach, gdzie tradycja ich przygotowywania jest ważniejsza od masowej produkcji. W niewielu miejscach poza Francją regionalne produkty są chronione zarówno prawnie (zastrzeżone prawo do nazwy produktu jedynie przy spełnieniu wymagań), jak i poprzez oddolne inicjatywy, jak np. zrzeszenia miłośników regionalnego sera, zajmujące się jego ochroną. Francja lokalna to również marché, targ, wokół którego koncentruje się życie społeczności, będące miejscem spotkań i lokalnej kultury. To tam najłatwiej jest poznać lokalną społeczność, lokalnych artystów, posłuchać akcentów regionalnych.

Périgord uważany jest we Francji za jeden z najbogatszych terenów w dziedzinie gastronomii. Aby zakupić u lokalnych producentów produkty, z których słynie region – jak foie gras, trufle, ser kozi cabécou czy produkty z dodatkiem orzechów włoskich, zebranych w licznych w południowej części Périgordu sadach orzechowych – warto wybrać się na marché de Sarlat. Targ, znany z dużego wyboru lokalnych produktów, odbywa się w obrębie historycznej części miasta Sarlat-la-Canéda ze średniowieczną zabudową.

Jardins de Marqueyssac

.Francja to również wysmakowanie w tworzeniu architektury i krajobrazu, dbanie o rzemiosło, staranność w wykonaniu detali. A także miejsca, o które od pokoleń dbają te same rodziny, kontynuując dziedzictwo poprzedników, zachowując ich rzemiosło.

W Périgordzie udostępnia się dla zwiedzających kilka ogrodów w stylu francuskim, m.in. Jardins de Marqueyssac, uznawane za jedne z najpiękniejszych w kraju.

Jardins de Marqueyssac znajdują się na szczycie jednego z typowych dla Dordogne klifów i zajmują całą jego powierzchnię. Ogród został założony w XIX wieku według szkoły André Le Nôtre’a, twórcy m.in. ogrodów wersalskich. O jego wygląd dba od pokoleń ta sama rodzina właścicieli tego terenu od 1692 r. Bukszpany, tworzące oryginalne formy, są przycinane dwa razy w roku tylko ręcznie, przy użyciu tradycyjnych narzędzi.

Z punktu widokowego, znajdującego się w ogrodach, można zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram doliny Dordogne, z najbardziej reprezentatywnymi zamkami na wzgórzach przy rzece oraz miejscowościami przy skałach. Latem w niektóre wieczory ogrody oświetlone są świecami. Udostępniono tam zwiedzającym również XIX-wieczny zamek z wystrojem w stylu empire.

.Takich miejsc jak Périgord jest we Francji więcej. Położone poza głównymi szlakami komunikacyjnymi są esencją Francji.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 sierpnia 2022