Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Luty 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Vermeer w Luwrze

.Dla jednych to spóźniony prezent gwiazdkowy, dla innych najważniejsze wydarzenie kulturalne początku roku. Luwr we współpracy z dublińską i waszyngtońską National Gallery zorganizował piękną wystawę poświęconą malarstwu Johannesa Vermeera. Jest to pierwsza tak poważna wystawa we Francji autora „Mleczarki” czy „Dziewczyny z perłą”. Dzieła Vermeera, którego dorobek szacowany jest na ok. 30 obrazów, zostaną zestawione z dziełami innych holenderskich malarzy tworzących w złotym wieku.

vermeer louvre

Vermeer et les maîtres de la peinture de genre. Musée du Louvre. 99 rue de Rivoli, 75001 Paris. Metro: Palais Royal — Musée du Louvre. Od 22 lutego do 22 maja 2017

2. Lodowisko z widokiem na wieżę Eiffla

.Zima jeszcze się nie skończyła. Atrakcje zimowe w Paryżu także nie. Było już lodowisko na wieży Eiffla. Ale lodowisko na dachu jednego z najwyższych budynków miasta z widokiem na wieżę Eiffla też brzmi nieźle. Taką atrakcję zorganizowało Obserwatorium Panoramiczne wieży Montparnasse. Na wysokości 210 metrów stworzone zostało lodowisko o powierzchni 210 m kw. Jest to najwyżej położone lodowisko w mieście. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty na łyżwy, to może pograć w curling lub napić się szampana, podziwiając panoramę Paryża. Przy ładnej pogodzie widoczność wynosi 40 km.

patinoire-tour-montparnasse

Observatoire Panoramique de la tour Montparnasse. 33, avenue du Maine — 15e. Metro: Montparnasse — Bienvenüe. Lodowisko czynne od 10 lutego do 5 marca 2017

3. Dokąd zmierzamy? 

.Najstarszy dom handlowy Paryża, Le Bon Marché, systematycznie zaprasza artystów z całego świata do prezentacji swoich dzieł. Dokładnie rok temu można w nim było podziwiać instalacje chińskiego artysty Ai Weiweia. W tym roku kolej na japońską artystkę Chiharu Shiota.where are we going W swojej najnowszej instalacji w Le Bon Marché „Where are we going?” („Dokąd zmierzamy?”) artystka użyła białego sznurka. Symbolizować ma on czystość, nowy początek, nową podróż bez określania jej celu. Shiota reprezentowała Japonię na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. Instalacją „The Key in the Hand” wzbudziła ogromne zainteresowanie i potwierdziła swoją renomę i międzynarodową pozycję.

„Where Are We Going?” Chiharu Shiota. Le Bon Marché Rive Gauche. 24 Rue de Sèvres, 75007 Paris, Metro: Sèvres-Babylone. Wystawa czynna do 18 lutego 2017

bar-pierre-marcolini4. Przerwa na czekoladę

.Gorąca czekolada mleczna z wanilią z Madagaskaru, czekolada mrożona z purée ze świeżych malin i wanilią, wywar z ziaren kakaowca ze świeżym imbirem lub autorska wersja spritza. Z kakao oczywiście. To tylko niektóre z pozycji w karcie baru, który na kilka miesięcy zagości w atrium domu handlowego Printemps Haussmann. Sprawcą tego całego zamieszania jest słynny belgijski „czekoladnik” Pierre Marcolini, którego produkty będzie można także zakupić na miejscu.

Bar à chocolat de Pierre Marcolini. Atrium duPrintemps Haussmann. 64, boulevard Haussmann — 9e. Metro: Havre-Caumartin. Bar czynny będzie do 6 maja 2017

5. Zwiedzić najpiękniejszą bibliotekę w Paryżu

.La Bibliothèque nationale Richelieu, przez wielu uważana za najpiękniejszą paryską bibliotekę, od 2011 roku przechodzi renowację, która ma się zakończyć dopiero w roku 2020. Ale część biblioteki została właśnie oddana do użytku wraz z nowym miejscem, w którym wystawione zostały cenne rękopisy, druki, fotografie, monety. Aby przybliżyć to miejsce jak najszerszej grupie miłośników książek i pięknej architektury, od 1 lutego organizowane są także wycieczki.

Biblioteque richelieu

BnF Richelieu, 58, rue de Richelieu, 75002 Paris. Metro: Bourse. Bibliotekę można zwiedzać we wtorki w grupach lub indywidualnie w czwartki 

Centre-Pompidou6. 40 lat minęło

.Organizuje średnio 25 wystaw rocznie. W swojej kolekcji posiada ponad 100 000 dzieł sztuki. Jego rewolucyjny budynek stał się ikoną architektoniczną XX wieku. Znajdują się w nim m.in. sale wystawowe, biblioteka, kino. Wykracza poza podziały, prezentuje mnogość stylów i wypowiedzi artystycznych. W ciągu 40 lat gościł ponad 100 milionów odwiedzających. Z okazji swojej okrągłej rocznicy Centrum Pompidou organizuje weekend urodzinowy i zapowiada masę atrakcji. Oprócz trwających obecnie wystaw zorganizowane zostaną koncerty, parady i liczne niespodzianki.

40! Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). 4 i 5 lutego 2017

scenes-de-la-vie-conjugale7. Sceny z życia małżeńskiego

.Relacje w związkach — temat uniwersalny, który zainspirował Ingmara Bergmana do nakręcenia słynnego filmu. Początkowo pokazane w szwedzkiej telewizji w postaci sześcioodcinkowego serialu w 1973 roku „Sceny z życia małżeńskiego” zostały rok później przemontowane i zamienione w film długometrażowy. Od lutego będzie można obejrzeć także adaptację na deskach teatru l’Oeuvre w Paryżu. W rolę Marianne wcieli się Laetitia Casta, aktorka i modelka znana także w Polsce.

 

„Scènes de la vie conjugale”, reż. Safy Nebbou. Théâtre de L’Oeuvre. 55, rue de Clichy, 75009 Paris. Metro: Liège. Od 3 lutego do 30 kwietnia 2017

8. Festiwal młodych europejskich fotografów

.Na festiwalu Circulation(s), poświęconym młodym europejskim fotografom, od 2011 roku (w którym festiwal odbył się po raz pierwszy) wystawione zostały prace ponad 225 różnych autorów. Odwiedziło go w sumie ok. 175 000 osób. I choć działa dopiero od kilku lat, ma już swoje szczególne miejsce w środowisku francuskiej i europejskiej fotografii. Jego celem jest wyławianie nowych talentów. Polskę w tegorocznej edycji reprezentuje czterech fotografów, m.in. Weronika Gęsicka, której zdjęcie pojawia się także na plakacie reklamującym festiwal.

AfficheCirculations2017

Circulation(s) 2017. Festival de la jeune photographie européenne. CENTQUATRE-Paris. 5 rue Curial, 75019 Paris. Metro: Marx Dormoy. Festiwal kończy się 5 marca 2017

9. Wsiąść do pociągu niebieskiego

.Restauracje dworcowe niekoniecznie muszą się źle kojarzyć. Najlepszym tego przykładem jest Le Train Bleu. Jest to elegancka restauracja w neobarokowym stylu, znajdująca się na dworcu Gare de Lyon. Powstała w okresie belle époque z okazji Wystawy Światowej w 1900 r., w tym samym czasie co Grand Palais, Petit Palais czy most Aleksandra III. Początkowo nazywała się Le buffet de la Gare de Lyon, dopiero w 1963 roku zmieniono jej nazwę na Le Train Bleu w hołdzie legendarnemu „Train Bleu”, łączącemu Paryż i Ventimiglię. Stałymi bywalczyniami tej restauracji były Coco Chanel i Brigitte Bardot, a Luc Besson nakręcił tu kilka scen „Nikity”.

train bleu

„Le Train Bleu”. Na 1. piętrze gare de Lyon. Place Louis Armand, 75012. Metro : Gare de Lyon

42e-ceremonie-des-cesar10. Ona i Cezary

Roman Polański jest twórcą, który zdobył największą liczbę Cezarów za reżyserię. Miał być także przewodniczącym 42. ceremonii ich wręczenia w tym roku. Jednak jego wybór wywołał takie kontrowersje, że się wycofał, a Akademia Sztuki i Techniki Filmowej, która te nagrody przyznaje, jeszcze nie ogłosiła jego następcy. Burza medialna ustała i teraz można się skupić na nominowanych filmach. Najwięcej, bo aż 11 nominacji zdobyły filmy „Frantz” w reż. François Ozona i „Elle” w reż. Paula Verhoevena. Wielką faworytką jest Isabelle Huppert, która ostatnio za rolę w filmie „Elle” otrzymała Złoty Glob, a także nominację do Oscara.

42ème Cérémonie des César. Salle Pleyel, Paris. 24 lutego 2017

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lutego 2017