Joanna LEMAŃSKA: Cool Pics (159). Francja wybiera

Cool Pics (159). Francja wybiera

Photo of Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Historyk sztuki i fotograf-samouk. Finalistka konkursu National Geographic « Photo par nature » oraz prestiżowego Mobile Photography Awards. Członkini Grupy Mobilnych. Jej fotografie wystawiane były w Soho Gallery Digital Art w Nowym Jorku, a także w galeriach w Londynie, Toronto, Kioto. Wyposażona w iPhona i aparat cyfrowy, stara się uchwycić tętniące życiem miasto. Mieszka w Paryżu. MissCoolpics.com

zobacz inne teksty Autorki

Między pierwszą a drugą turą Francja żyje wyborami. Telewizja i Internet huczą od rozmaitych wyborczych newsów, jednak chyba najciekawiej jest na paryskiej ulicy.

Spędzam dużo czasu przechadzając się i szukając okazji do zdjęć. To fotograficzne wyczulenie sprawia, że mojej uwadze nie uchodzą także różnego rodzaju sytuacje i scenki, bezpośrednio związane z tą przejściową sytuacją. Zamyśleni przechodnie, głośno dyskutujący na tematy polityczne młodzi ludzie, para nieznajomych przypadkowo nawiązująca rozmowę, przy filiżance kawy w jednej z paryskich brasseries. I wszędzie przewijające się nazwiska, Le Pen, Macron, ale też wciąż Melenchon czy Fillon, mimo iż już są poza wyścigiem… Na paryskiej ulicy daje się wyczuć to niemalże namacalne napięcie czy też ekscytację, wywołane wyborami i nieuchronnie następującymi zmianami.

Sama głosować nie mogę, toteż skupiam się na portretowaniu mieszkańców miasta również w takiej niecodziennej, bo zdarzającej się raz na pięć lat, sytuacji. Ciekawe ilu z tych ludzi obudzi się po wyborach z uśmiechem na twarzy, z nadzieją, a ilu z rozgoryczeniem, rozżaleniem, a może i z lękiem.

Joanna Lemańska

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 maja 2017
Fot. Joanna Lemańska