Chiara FERRARIS: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2017

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów.
Maj 2017

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Święto Konwalii

1 maja we Francji jest nie tylko Świętem Pracy, ale także Świętem Konwalii. Większość pań tego dnia otrzyma mały bukiet tych kwiatów. Początki tej tradycji, która jest symbolem triumfu wiosny nad zimą, sięgają Renesansu.Jedna z legend głosi, że w 1560 roku Karol IX Walezjusz otrzymał od rycerza Louisa de Girard de Maisonforte bukiet konwalii na szczęście. Królowi tak się spodobał ten pomysł, że 1 maja 1561 roku rozdawał konwalie wszystkim damom dworu, nakazując, aby „robić tak każdego roku”. Tak powstała tradycja, która istnieje do dziś.

Fête du muguet. 1 maja

2. Debata prezydencka

W maju wypada druga tura wyborów prezydenckich we Francji. Oczywiście temat wyborów jest wszechobecny. Także w teatrze, gdzie przeniesiono słynną debatę prezydencką z 1988 roku, w której udział wzięli ówczesny prezydent Francji François Mitterand i premier Jacques Chirac. Debata ta przeszła do historii m.in. dzięki zdaniu, które dziś jest kultowe: „Vous avez tout à fait raison monsieur le Premier ministre” („Ma pan rację, panie premierze”). Mitterand podczas wieczoru powtórzył je wielokrotnie, aby wskazać miejsce Chiraca. Mitterand w 1988 roku zwyciężył i został prezydentem na kolejne 7 lat. A kto teraz zostanie wybrany nowym prezydentem Francji? Odpowiedź już 7 maja.

1988 LE DÉBAT, MITTERRAND — CHIRAC. Théâtre de l’Atelier. 1 place Charles Dulin, 75018 Paris. Metro: Anvers; Pigalle. Spektakl grany od 2 do 7 maja 2017

3. Rodin

Maj jest także miesiącem festiwalu filmowego w Cannes. Podczas 70. edycji festiwalu 18 filmów długometrażowych będzie walczyć o Złotą Palmę. Wśród nich są cztery filmy wyreżyserowane przez francuskich twórców. Jednym z nich jest „Rodin”, portret rzeźbiarza stworzony z okazji setnej rocznicy jego śmierci. Paryż, rok 1880. Auguste Rodin w wieku 40 lat otrzymał swoje pierwsze zlecenie od państwa. Powstanie wtedy „Brama piekieł”, jedno z najsłynniejszych dzieł artysty. W tym samym okresie poznał młodą rzeźbiarkę, Camille Claudel, która została jego kochanką. Film, który będzie miał swoją premierę w Cannes, od razu trafi też do francuskich kin.

„Rodin”. Reżyseria: Jacques Doillon. We francuskich kinach od 24 maja 2017

4. Carmen

„Uwaga: niektóre sceny mogą być zbyt drastyczne dla młodzieży”. Takie ostrzeżenie widnieje na oficjalnej stronie opery paryskiej. A mowa o „Carmen” wystawionej przez hiszpańskiego reżysera Calixta Bieito. W tej inscenizacji, która przez wielu krytyków uznana została za bardzo brutalną i wyzywającą, miejscem akcji jest Hiszpania końca XX wieku. Jest w niej także polski akcent: „Prawdziwym promykiem słońca we mgle jest Aleksandra Kurzak, która świetnie oddaje postać Micaëli dzięki świeżości, autentyczności i brzmieniu swojego sopranu”. To fragment jednej z wielu świetnych recenzji, które zebrała światowej sławy śpiewaczka operowa w tej kontrowersyjnej operze.

„Carmen”. Muzyka: Georges Bizet. Libretto: Henri Meilhac, Ludovic Halévy. Reżyseria: Calixto Bieito. Opéra Bastille. Place de la Bastille, 75012 Paris. Metro: Bastille. Opera wystawiana do 16 lipca 2017  

5. Ogrody na płótnach

Monet, Cézanne, Klimt, Picasso, Matisse — jedną z wielu rzeczy, które łączą tych wielkich artystów, jest motyw ogrodu w ich dziełach. Ogrody na ich płótnach to swoiste przestrzenie wolności, ograniczone tylko ich wyobraźnią. Niektóre z nich uważane są dziś za arcydzieła historii sztuki. Grand Palais postanowił skupić się na temacie ogrodu, śledząc ten motyw przez sześć wieków, od Renesansu aż do czasów współczesnych. Temat w sam raz na wiosnę.

Jardins. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Élysées — Clemenceau. Wystawa czynna do 24 lipca 2017

6. Roland Garros

Turniej wielkoszlemowy French Open to jedno z obowiązkowych rendez-vous Francuzów wiosny. Na kortach Rolanda Garrosa przez dwa tygodnie ma miejsce wielka impreza sportowo-towarzyska, na której wypada się pokazać. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1925 roku, gdy Mistrzostwa Francji zostały zamienione na Międzynarodowe Mistrzostwa Francji, z dopuszczeniem do gry także cudzoziemców. Ostatnim Francuzem, który wygrał turniej singla mężczyzn, był Yannick Noah w 1983 roku, a ostatnią Francuzką Mary Pierce w roku 2000. Czy w tym roku ponownie zwycięży jakiś Francuz lub Francuzka? 


Roland Garros. 2 Avenue Gordon Bennett, 75016 Paris. Metro: Michel-Ange Auteuil, Michel-Ange Molitor (linia 9); Porte d’Auteuil, Boulogne Jean-Jaurès (linia 10). Od 28 maja do 11 czerwca 2016

7. Walker Evans

Zimą 1938 roku Walker Evans ze swoim aparatem Leica schowanym pod płaszczem zszedł do nowojorskiego metra i zaczął tam fotografować przypadkowo spotkanych ludzi. Mały aparat pozwalał mu robić zdjęcia z ukrycia. Uwieczniał ludzi jadących do pracy czy wracających po całym dniu do domu. Tak powstała seria „Subway Portrait”. Zdjęcia te dobrze oddają jego zainteresowanie przyziemnym, codziennym życiem i zwykłymi ludźmi. Sławę przyniosły mu fotografie Ameryki z czasów wielkiego kryzysu, a jego styl dokumentalny wpłynął na pokolenia fotografów i artystów. Jednak do 1960 roku był nieznany. Obecnie jego prace można oglądać w Centrum Pompidou.

Walker Evans. Centre Pompidou. Place Georges-Pompidou, 75004 Paris. Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 14 sierpnia 2017 roku

8. Smaki Paryża

Obowiązkowym punktem programu dla miłośników jedzenia jest „Taste of Paris”. Festiwal odbędzie się już po raz trzeci w Grand Palais. W ciągu czterech dni będzie można spróbować popisowych dań największych paryskich restauracji, spotkać wielkich szefów kuchni lub wziąć udział w jednej z wielu lekcji gotowania. Święto gastronomii będzie również okazją do spróbowania i kupienia lokalnych produktów stu wystawiających się tam producentów żywności. 

Taste of Paris. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Élysées — Clemenceau. 18 – 21 maja 2017

9. Tysiąc i jedna noc w filharmonii

Od inauguracji Paryskiej Filharmonii minęły ponad dwa lata, ale już zdążyła sobie wyrobić świetną renomę. Aby zdobyć bilety na koncerty, często trzeba rezerwować je z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się weekendy tematyczne. Skupione wokół konkretnego motywu, instrumentu czy obszaru geograficznego zapraszają melomanów na koncerty, konferencje lub warsztaty (również i dla dzieci). Jeden z kolejnych weekendów będzie poświęcony „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. Szeherezada opowiada i opowiada, aby uniknąć śmierci, m.in. historie Aladyna czy Sindbada. Te historie z kolei zainspirowały takich twórców jak Rimski-Korsakow czy Ravel.

Week-end Mille et UneNuits. Cité de la musique — Philharmonie de Paris. 221, avenue Jean-Jaurès, 75019 Paris. Metro: Porte de Pantin. 19 – 21 maja 2017

10. Sztuka afrykańska w Fundacji Vuitton

Fundacja Louis Vuitton swoją niedawną wystawą kolekcji Siergieja Szczukina „Ikony sztuki współczesnej” przyciągnęła ponad milion osób. Takiego sukcesu w Paryżu nie odniosła żadna wystawa w ciągu ostatnich 50 lat. Także poprzeczka podnoszona jest coraz wyżej. Obecnie w murach fundacji podziwiać można aż trzy wystawy poświęcone sztuce afrykańskiej. Pierwsza z nich to zbiory kolekcjonera Jeana Pigozziego, która skupia się na sztuce współczesnej Afryki Subsaharyjskiej (lata 1989 – 2009). Druga z nich to sztuka współczesna Republiki Południowej Afryki, natomiast trzecia to przegląd afrykańskiej kolekcji Fundacji Vuitton.

Art/Afrique. Fondation Louis Vuitton. 8, avenue du Mahatma Ghandi, 75016 Paris. Metro: Les Sablons. Wystawa czynna do 28 sierpnia 2017

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 kwietnia 2017